Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Niedawno przez przypadek stałam się posiadaczką 6 szt. Metracluma estherae red red, oraz 1 szt. Metriaclima callainos  cobalt. Tak bardzo mi się spodobały ze postanowiłam że zostają. Przeznaczyłam im standardową 375 l w której są od dzisiaj.

I teraz rodzi się pytanie co tu jeszcze do nich dobrać? Malawi jest dla mnie zupełnie nowym bioropem więc nie ukrywam że licze bardzo na Waszą pomoc w tym temacie.

W akwarium mam czarny piasek rzeczny i ciemne tło. Po ustaleniu i zakupieniu docelowej obsady zamierzam dodać ciemne kamienie.

Myslalam o  Labidochromis sp. Hongi i Pseudotropheus Acei ale nie mam pojmy czy to dobry wybór. Czy nie będzie za niebiesko i za ciemno, co o tym myslicie? A może coś innego zaproponujecie laiczce?

 

Opublikowano

Hej, ja bym Ci proponował dobrać Acei (albo Luwala Reef, albo Itugi - te są mniej popularne, a bardzo urokliwe) i może jakiegoś „pasiaka”, ale niekoniecznie Hongi - te bywają dość mocno charakterne. Może Labidochromis sp. Perlmutt...?

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Acei to świetna ryba i na pewno bardzo ładnie kontrastowała by z estherae, ale moim zdaniem jeśli już to stadko przynajmniej 10szt. Kolejna sprawa to taka, że masz callainosa, więc z tego względu proponuję Pseudotropheus acei Itungi lub Pseudotropheus elegans Ngara.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Perlmutt bardzo mi się spodobała:-)

Elegans Ngara chyba za ciemna i zniknie u mnie.

10 szt Acei? Nie za male mam akwarium?

Jeżeli zdecydowalabym się na któreś z Acei, perlmutt i oczywiście red red to po ile sztuk kupić? A Callainosa to powinnam wydać czy dokupić więcej? 4 gatunki w 375 to chyba bym przegieła:-) 

 

 

17 minut temu, Bezprym napisał:

Proponuję dodać Metriaclime sp elongatus chailosi. Samieci samice paskowane645ba6c806cee59ad2bbbc609ae0c650.jpg

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

PIĘKNE...dzięki. Paski dadzą fajny kontrast.

Opublikowano

A ja Ci zaproponuję do tak ciemnego wystroju, oprócz acei, Labidochromis chisumulae chizumulu. Będą pasy, do tego biały kolor samców i perłowy samic.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Callainosa lepiej wydać. To ryba zbyt podobna gabarytami i temperamentem do red reda. Może między nimi iskrzyć, a poza tym jest tylko jeden, więc ułatwia to sprawę. Wtedy można to zrobić tak:

-Metriaclima estherae red red

- Pseudotropheus acei Luwala

- Labidochromis chisumulae (ładny pasiak, którego brakuje i z zupełnie innej bajki). 

Acei spokojnie z 10szt. Rewelacyjnie się prezentują w większym stadzie, a poza tym to nawet i dla nich wskazane. Piękna i dobrze dograna obsada! 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

A czasami nie jest tak , że koleżanka ma Metriaclimę esthrrae red blue? Wtedy ta jedna sztuka nie jest Callainosem tylko samcem Estherae.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
13 minut temu, przemo-h napisał:

Callainosa lepiej wydać. To ryba zbyt podobna gabarytami i temperamentem do red reda. Może między nimi iskrzyć, a poza tym jest tylko jeden, więc ułatwia to sprawę. Wtedy można to zrobić tak:

-Metriaclima estherae red red

- Pseudotropheus acei Luwala

- Labidochromis chisumulae (ładny pasiak, którego brakuje i z zupełnie innej bajki). 

Acei spokojnie z 10szt. Rewelacyjnie się prezentują w większym stadzie, a poza tym to nawet i dla nich wskazane. Piękna i dobrze dograna obsada! 

 

I mam obsadę, churra!!!

A ile sztuk chisumulae?

10 minut temu, Bezprym napisał:

A czasami nie jest tak , że koleżanka ma Metriaclimę esthrrae red blue? Wtedy ta jedna sztuka nie jest Callainosem tylko samcem Estherae.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

Pokazywałam już tutaj zdjęcie tej tajemniczej rybki i stąd ta informacja.

Kolega z forum pomógł mi rozpoznać co to za zwierz:-)

Jeszcze raz:

 

IMG_20180208_220613.jpg

IMG_20180208_220707.jpg

Opublikowano
28 minut temu, Bezprym napisał:

A czasami nie jest tak , że koleżanka ma Metriaclimę esthrrae red blue? Wtedy ta jedna sztuka nie jest Callainosem tylko samcem Estherae.
 

W dziale identyfikacja było wyraźnie widać samca red red i samiczki a ten jeden niebieski najbardziej pasował pod Callainos Cobalt... 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
    • Przez miesiąc to już pewnie decyzje zostały podjęte, ale może ktoś kiedyś też będzie chciał o to zapytać. Mój narurowiec działa od sześciu lat. Planuję małą modyfikację ale nie śpieszy mi się. Moje rozwiązanie nie jest standardowe, bo jest w układzie pionowym, na ścianie i na dodatek piętro niżej niż akwarium. Koło akwarium nie było miejsca miało być cicho. Zmiany jakie mam zamiar zrobić: - wymiana pompy na sterowalną (by w razie czego przedmuchać akwarium), - rezygnacja ze śrubunków i niepotrzebnych zaworów, - zmiana zaworów na stalowe (dotychczasowe pvcu, po ok 2 latach zaczynają cieknąć, śrubunki też) - rezygnacja z korpusu na żywicę (już nie pamiętam ale jest jakiś parametr wody, który powoduje, że żywica nie działa) - rezygnacja z rotametrów i zaworów regulujących przepływ wody przez złoża biologiczne (rotametry się zatarły po roku, a zdławić przepływ przez złoża można wklejając na stałe do rury jakieś przewężenie) Przez ten czas wymieniałem tylko wkłady filtrujące i te nieszczęsne zawory. Kiedyś jak będę miał czas to opiszę całość
    • Ja od 30 lat leje prosto z baterii termostatycznej kranówę. Ważna jest temperatura i tyle. Woda RO do Malawi to przesada,  chyba że masz masakryczne parametry wody w kranie - zwłaszcza NO3. Na to trzeba uważać.    
    • Tak, do sumpa dolewam kranówkę. Więcej, nie zawsze chce mi się puszczać przez węgiel i leję prosto z kranu.
    • Czyli rozumiem, że uzupełniasz odparowaną wodę zwykłą kranówką przefiltrowaną przez węgiel i dłuższy czas nic się nie dzieje. To jest dla mnie jakaś wskazówka. Dzięki.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.