Skocz do zawartości

Zielono mi czyli 300l mbuny by Zygi (120/50/50)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Akwarium to standardowa trzysetka diversa,

kamień dolomit wytargany z lasu,

piasek kreisel,  

pokrywa DIY ze spienionego PCV,

oświetlenie DIY 3 paski białe + 3 paski RGB na sterowniku  led TC-420,

obsada młoda do redukcji: Chindongo saulosi (3+5), Iodotropheus sprengerae (10szt), Cynotilapia hara gallireya reef (3+6 chyba),

Filtracja: HW-304A+prefiltr Eheim z watą JBL(biologia)   AC2000+prefiltr Eheim z watą JBL(mechanik),

falownik JVP-120 3000L/H

tło strukturalne 3D,

flora: Nurzaniec + spore ilości zielonych glonów.

Zbiornik zalany 21.05.2017 a rybki wpuszczone 11.07.2017

Obsada od FishMagic.

Z obserwacji zauważyłem że od około tygodnia samce hary obrały rewiry i zaciekle ich bronią. Jedynie one jeszcze nie miały tarła.

Saulosi inkubują co chwila, co do rdzawych to trzy samice inkubowały jednocześnie.

Małych się nie doczekam bo są zjadane przez starszą obsadę.

Zresztą i tak czeka mnie redukcja samców, z saulosi odpadnie jeden, który się pałęta bo nie ma rewiru(dwa wybarwione samce zajęły odległe kąty zbiornika), 

hary - tu będzie łapanka - na pewno jest 4 samce, jak nie więcej, trzy mają już swoje groty,

rdzawe - są trzy samce(lub więcej) wybarwiające się ale one nie czują potrzeby zagrzania miejsca co nie znaczy że o dominację nie walczą.

 

Zielone glony rozprzestrzeniają się gdzie tylko mogą a nic nie robię dodatkowego żeby wspomagać ich wzrost. Falownik, który jest od niecałego tygodnia już zaczyna zarastać.

Jedynym wolnym miejscem jest prefiltr eheima, który wczoraj założyłem.

Chciałbym żeby chociaż tło nie było zielone, ale chyba nic z tego.

Rybki mają darmową wyżerkę przez całą dobę.

 

  • Lubię to 9
Opublikowano

Faktycznie kolego @Zygigloniska masz super. U siebie w baniaku na kamieniach również mam zielono. Na początku cieszyłem się z nic bardzo - lepiej mieć zielone niż sinice jednak ostatnio zaczęły mi przeszkadzać. O ile na kamieniach wyglądają naprawdę super o tyle na innych elementach wyposażenia czyt. tle, białych spoinach nie wyglądają już tak ciekawie. Na piasku zaczęły mi rosnąć okrzemki i to również nie napawało mnie optymizmem. Dlatego też od ponad tygodnia wprowadziłem purolite a od wczoraj dzięki uprzejmości kolegi @rafalniskiwprowadziłem też środek na zbicie krzemianów. Dużo radości sprawiają też glonojadowi, który również zagościł w moim baniaku. Zobaczymy czy to coś pomoże. Czyszczenie białych spoin co dwa, trzy dni szczoteczką do zębów a co tydzień, maksymalnie dwa całego tła może być dosyć uciążliwe. Niestety życie jest niesprawiedliwe. Ci co chcą mieć glony na ogół ich nie mają a Ci, którzy z nimi walczą mają ich zatrzęsienie.

Opublikowano
9 godzin temu, Deadi napisał:

Ile bym dał by mieć u siebie taka zieleń ? ile masz watów oświetlenia?

W sumie nie wiem, są to 3 taśmy białe i 3 rgb włożone w poliwęglan komorowy.

Parę diod mi już się przepaliło bo wilgoć weszła do środka i będę zmieniał na nową po 4 taśmy. Chodzi tu też o czas świecenia - 15h.

@Jerry_jerryu mnie też jest pełno glonów i to dosłownie wszędzie, szczególnie na tle mnie nie zadawalają ale za to rybki są przeszczęśliwe i cały czas skubią je.

Co do testów to wczoraj robiłem - PO4 i NO3 są na niewykrywalnym poziomie.

Nic nie dodaje ani nie używam do ich zbicia, glony tak się rozrastają że zużywają chyba wszystko, zresztą w podłożu też jakieś reakcje zachodzą.

Ja akurat marzyłem przy zakładaniu zbiornika o zielonych falujących glonach i je mam, tylko teraz jest zbyt zielono(chodzi o tło).

Patrzę teraz wzdłuż akwarium i woda kryształ, nie chcę czyścić tła żeby nie stresować ryb i nie syfić wody a co jest za nim to nie chcę myśleć.

Tam jest całkiem inne życie, rozdętki sobie tam żyją a na dnie  za tłem jest tak jakby dziwny osad, muł. 

Opublikowano (edytowane)
42 minuty temu, raiders napisał:

Śliczne szkiełko no i te glony ...

 

Mówisz ze świecisz 15h  białe i rgb ,ale  :

-Białe  pełna mocą czy skręcone jeśli tak to na ile %

-RGB  przewaga jakiej barwy czerwonej /niebieskiej  np  do południa czerwonym po południu niebieskim ?

Wszystko idzie na full. Tylko przy zapalaniu i gaszeniu przez 15 min. natężenie światła wzrasta i maleje do zera.

I wcale nie jest za jasno, moim zdaniem przydało by się trochę watów dla tego przy następnej belce dołożę po 1 pasku.

Filmik nagrywany był telefonem a ten nie oddaje tego co na żywo, zresztą widać że światło szaleje.

Edytowane przez Zygi
  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam.


Po dłuższej przerwie chciałbym pokazać jak się toczy życie w moim akwarium.


Pierwsze co rzuca się w oczy to ekspansja nurzańca. Jest to ten sam co na początku przy zalaniu akwarium go posadziłem. 
Widocznie wyższe temperatury sprzyjają rozwojowi tej rośliny.
Jeżeli chodzi o glony to są jak były co bardzo mnie cieszy, rybki skubią i są zadowolone. 
Co do obsady od początku nie zanotowałem żadnej choroby.
Jednakże najgorętsze dni lata doprowadziły do zgonu 7 sztuk hary. Niestety skumulował mi się w tym czasie remont, nie miałem dostepu do akwarium i w ciągu 2 dni przyducha załatwiła robotę bo filtry były już przytkane a ruch tafli wody zbyt słaby.
Z obdady mam 11 sztuk rdzawych(1 uchowany podrostek), 8 sztuk saulosi i 2 samce hary.
Mierzyłem NO3 i w dalszym ciągu nie przekracza 1 - jest poniżej. Zbiornik żyje swoim życiem, nic nie grzebie nie robie podmian wody tylko dolewam odparowaną, nie używam żadnych żywic jonowymiennych.
Jedno co robię to raz na tydzień wymieniam watę z prefiltrów.

IMG_20180904_231032_HDR.thumb.jpg.97fb4d4599c239ee73527cec6edb9a0e.jpg

IMG_20180904_231054_HDR.thumb.jpg.d45b466c0eb7e125ce1f8e7b4ac337c3.jpg

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Osobiscie akwa mi się bardzo podoba. Nawet z taką ilością roślin.Kolego mozesz napisac coś wiecej na temat swojego oświetlenia ?

Edytowane przez Piotr775
Opublikowano
4 godziny temu, Piotr775 napisał:

Osobiscie akwa mi się bardzo podoba. Nawet z taką ilością roślin.Kolego mozesz napisac coś wiecej na temat swojego oświetlenia ?

Przeczytaj temat od początku. Tam jest wszystko napisane. Jak mi się kilka diod przepaliło (mój błąd belka oświetleniowa była zbyt spasowana - wygięta i dotykała wzmocnienia) wymieniłem je i dodałem 1 pasek biały.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.