Jump to content

Pomocy - pomarańczowa wysypka!!!


jarek1969

Recommended Posts

Koledzy!

Podpowiedzcie mi co to może być? Akwarium w trakcie dojrzewania. Dzisiaj w trakcie podmieniania wody zauważyłem na gumowych elementach filtra coś co przypomina wysypkę w kolorze pomarańczowym - patrz foto. Ta wysypka jest tylko na gumowych elementach i da się ją usunąć poprzez przetarcie palcem. Jej kolor jest nieco drażniący aczkolwiek przy zalanym zbiorniku tego nie widziałem. Pomóżcie proszę, bo nie wiem czy to normalny objaw czy coś niepokojącego?IMG_20180213_112008.thumb.jpg.37a07c369006cbb53af8953946b6dc01.jpgIMG_20180213_111958.thumb.jpg.e832b89efc740f7c980266961707a1d0.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, jarek1969 napisał:

Akwarium w trakcie dojrzewania. Dzisiaj w trakcie podmieniania wody

W jakim celu podmieniasz wodę w trakcie dojrzewania zbiornika?

Prawdopodobnie to początki okrzemków, nie masz się czym przejmować.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Koledzy. Uspokoiliście mnie bo panika zaczęła się wdzierać. Tym bardziej, że mój Mentor chyba na urlop się udał bo nie odzywa się i zostałem jak dziecko we mgle :P

21 minut temu, MatiK napisał:

 

Edited by jarek1969
Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, jarek1969 napisał:

Ta wysypka jest tylko na gumowych elementach i da się ją usunąć poprzez przetarcie palcem. Jej kolor jest nieco drażniący aczkolwiek przy zalanym zbiorniku tego nie widziałem.

Te gumowe elementy mogą być czymś pokryte, czymś co przy kontakcie z wodą może powodować taką reakcję. Czy te gumowe elementy są też w wodzie? Nie ma się chyba czym przejmować, ale przy wpuszczaniu ryb wpuść jedną i obserwuj czy wszystko jest ok. Jeśli nic nie będzie się działo, to wpuszczaj resztę. 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, pozner napisał:

Te gumowe elementy mogą być czymś pokryte, czymś co przy kontakcie z wodą może powodować taką reakcję. Czy te gumowe elementy są też w wodzie? Nie ma się chyba czym przejmować, ale przy wpuszczaniu ryb wpuść jedną i obserwuj czy wszystko jest ok. Jeśli nic nie będzie się działo, to wpuszczaj resztę. 

Myślę, że firma Fluval raczej nie pozwala sobie na tego typu wpadki, bo straciłaby renomę. Raczej łączniki są bezpieczne biologicznie i chemicznie. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, jarek1969 napisał:

Bałem się bardziej, że wydziela się z wody jakiś związek, bo mam wysokie stężenia NO2 i NO3. Ale teraz zachowam spokój

Jarku...masz wysokie parametry a to znaczy ,że cykl  azotowy  idzie prawidłowo. Tylko nie rób podmian bo będziesz go zaburzać.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Jarku...masz wysokie parametry a to znaczy ,że cykl  azotowy  idzie prawidłowo. Tylko nie rób podmian bo będziesz go zaburzać.

Andrzeju. Zrobiłem gdzieś po drodze błąd i wyszło po tygodniu od startu, że mam dojrzały zbiornik - co wydało się mi i Mentorowi raczej niemożliwe. Uzgodniłem z mentorem, że żeby się przekonać o tym czy zbiornik jest dojrzały dodam kolejną porcję WA. Po dodaniu WA NH4 wzrosło do 3 ppm co upewniło Nas, że popełniłem błąd (najprawdopodobniej w pomiarach a dodatkowa dawka WA spowodowała katastrofę w baniaku). W najgorszym momencie miałem NO2 miałem nawet 0,8 ppm, a NO3 40 ppm. Od tamtej pory udało się zredukować częściowymi podmianami wody i dodawaniem szczepu bakterii NH4 do 0,05 ppm ale NO2 cały czas miałem na poziomie 0,8 ppm, a NO3 20 ppm. Stąd decyzja o kolejnej podmianie bo bakterie nie przerabiały od dłuższego czasu tlenków azotu. Uważam, że bez podmiany nie było szans na redukcję tlenków bo od dwóch tygodni sytuacja stała w miejscu.

Po dzisiejszej podmianie mam NO2 0,4 ppm, NO3 15 ppm, a NH4 0,05 ppm. I tak na razie zostawię dodając porcjami bakterii Stability Seachem. W końcu muszą ten azot przerobić.

Edited by jarek1969
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
    • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
    • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
    • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
    • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
    • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
    • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
    • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
    • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
    • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.