KrisT Opublikowano 11 Lutego 2018 #1 Opublikowano 11 Lutego 2018 (edytowane) Więc tak, nie bić jestem nowy w "malawi". Mam 43l. akwarium blisko 15 lat. Wpierw dzieci miały żółwie czerwonolice kilka lat, pózniej ja zacząłem przygodę z akwarystyką która trwa do dziś i ciągle się uczę. Były skalary, były paletki a obecnie są pysie i całkowity restart starego już "szkła" 300l, 120x50x50 cm. które nosi ślady użytkowania.(rysy,przebarwienia szkła itd.) Stary kubełek, tło 3d, pokrywa, falownik, skimmer wyrzuciłem do piwnicy. I zacząłem wszystko od nowa. Zacznę od góry: pokrywa- spienione pcv gr10mm (diy), oświetlenie (diy) -alu belka szerokości 160mm , 4xLED COB RGB 10W, do tego sterownik LedDimmerProV3. Ustawiony z świtem,zmierzchem i nocnym niebieskim podświetleniem na sam koniec dnia. Dokładnie jeszcze barwy nie ustawiłem, składowe świecą na 100%. Powoli dopiero ogarniam ten sterownik, więc proszę nie pisać iz "przekolorowałem" ryby. Wiem ze tak jest. Belka alu led szeroka 16cm , dlatego abym w przyszłości mógł dołożyć kilka diod , blue-white co będzie potrzebne. Kamienie to 40kg kory kamiennej i jakieś 45kg piasku który w akwa już leży kilka lat. Piasek kwarcowy nadal dosyć jasny. Tło to czarne spienione pcv. Filtracja i tu temat rzeka: zrobiłem wg porad na forum kaseciaka. Kaseciak o wymiarach wys-50cm,szerokość- 38cm, grubość 10.6cm, gąbki 45ppi 50x10x5cm. Dlaczego tak duży, otóż robiłem go z myślą o pracy w przyszłym większym akwarium. Kaseciak dwustronnego zasysu z regulacją otwarcia przysłon szczelin wlotowych. Szczeliny wlotowe 4x100mm po 3 na stronę. Okna komory głównej 45x100mm, wymiary komory głównej 185x100mm w której znajduje się 2l ceramiki, 2cm gabki i pompa Jebao dcp-3000, a na pompie leży blok absorbera NO3 purolite zrobiony z rury fi75mm który mieści 0.9l wkładu. Pompka (2W 200l/h) z boku rury aby jak najbardziej obniżyć wysokość bloku tak by nie wystawał za bardzo z kaseciaka aby dało się zamknąć pokrywę. A i tak wchodzi na styk. Komora centralna ma wycięcie, skimmer z przesłoną którą mogę regulować wielkość szczeliny. Cały kaseciak leży na dnie akwa i prawej bocznej szybie. Aby nie robiło się pudło rezonansowe, i przenoszenie drgań było jak najmniejsze, na spód i bok kaseciaka nakleiłem po 3 paski uszczelki okiennej na całej długości która pełni rolę tłumika drgań. Filtr napędza pompa Jebao DCP-3000 która jest bardzo cicha i wydajna, praktycznie nie słyszalna a chodzi u mnie na 100% wydajności. Wylot wody jest dwupunktowy po przeciwnej stronie filtra, przy jednopunktowej wylewce strumień wody z pompy był zbyt silny już na 1 biegu na 2-3 podrywało piach. Obecnie prawie 3000l/h nie robi pralki w akwa jednocześnie dosyć dobrze wymiata gówienka. Od tygodnia nie odmulałem dna i nie widzę aby gdzieś zalegały większe skupiska, choć gdzieniegdzie jakieś pojedyncze g.... się znajdzie. Wylewka to rury 3/4", kolanka wylewki zamaskowałem oklejając czarną termokurczką bo białe bardzo rzucały się w oczy na czarnym tle. W komorze śmieciowej powiększonej do 30mm ukryła się 250W grzałka. Więcej pisać chyba nie muszę bo na forum ten typ filtracji został bardzo dobrze opisany. Aranżacja- i tu miałem problem bo nigdy takiej nie robiłem, to mój debiut. Mnie się podoba choć z pewnością można by coś poprawić. Czarny kaseciak zlewa się z czarnym tłem, do tego jak zmniejszę moc oświetlenia to praktycznie go nie widać. Lubię ciemne klimaty w akwarium. Jest kilka rzeczy do poprawki, jakieś drobne niedoróbki , to lekcja na przyszłość aby dążyć małymi kroczkami do doskonałości. Narazie mam zwykły termometr w akwa ,który psuje mi aranżację, docelowo będzie elektroniczny przymocowany do pokrywy. Obsada to 8 szt. yellow i 9 szt. saluosi. (3 samce zaczęły się wybarwiać). i to byłoby na tyle. dopowiem iż to dosyć pocieszne rybki a raczej krety bo aranżację zbiornika robią po swojemu, przekopując piasek. ps. sorki za jakość zdjęć, niestety robione tel. a fotograf ze mnie żaden. Edytowane 12 Lutego 2018 przez KrisT
Teka Opublikowano 11 Lutego 2018 #2 Opublikowano 11 Lutego 2018 Cześć Wydaje mi się czy masz niewypoziomowaną szafkę?
Bezprym Opublikowano 11 Lutego 2018 #3 Opublikowano 11 Lutego 2018 Witaj. Wystrój kosmiczny ale to tobie ma się podobać Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
KrisT Opublikowano 11 Lutego 2018 Autor #4 Opublikowano 11 Lutego 2018 (edytowane) Była wypoziomowana..... lecz niestety mieszkam w starym budownictwie i wszystko jest tak krzywe iż uzyskanie pionu jest dosyć trudnym zadaniem. A co było proste po paru "tąpnięciach" się skrzywiło, niestety ale dom w którym mieszkam siada nierównomiernie, z dnia na dzień mam trudności z zamykaniem okien bo ramy krzywi. Niestety takie są uroki starego budownictwa i mieszkania na terenie gdzie kopalnie zrobiły swoje. Akwa ma coś lekko ponad 1cm spad na bok, a było kiedyś prosto. ;-) Dopiszę iz akwa jest po restarcie na świeżej wodzie, na dzień 11.02.2018 ma zaledwie 8 dni. Woda nad wyraz czysta, kaseciak robi swoje. Panowie , mialo być gruzowisko.. hmm chyba jest, no może troszkę zbyt księżycowo wyszło. Edytowane 11 Lutego 2018 przez KrisT
Andrzej Głuszyca Opublikowano 11 Lutego 2018 #5 Opublikowano 11 Lutego 2018 2 minuty temu, KrisT napisał: Akwa ma coś lekko ponad 1cm spad na bok, a było kiedyś prosto. ;-) ..pomyśl o spince na środku. Nie chcę przewidywać czarnych scenariuszy ale warto się zabezpieczyć.
KrisT Opublikowano 11 Lutego 2018 Autor #6 Opublikowano 11 Lutego 2018 Ja już czarne scenariusze miałem przy kubełku... Oj nie strasz, akwa ma już swoje lata i jak na razie odpukać w nie malowane jest wszystko ok. Wzmocnienia trzymią, a szyba czołowa nawet o milimetr się nie odkształciła. Jak jebutnie to mnie sąsiadka zabije... 2
marcin73m Opublikowano 12 Lutego 2018 #7 Opublikowano 12 Lutego 2018 Szkoda, że robiąc pokrywę z PCV nie zamontowałeś w niej wiatraków i nie dałeś otworów wentylacyjnych, nie miałbyś tej skraplającej się i ściekającej wody na klapie.
KrisT Opublikowano 12 Lutego 2018 Autor #8 Opublikowano 12 Lutego 2018 (edytowane) Witam, otóż w pokrywie jest 5 otworów wentylacyjnych fi40mm. Dwa na tylnej ściance a trzy na klapie. Górna klapa jest przedzielona na pół i otwiera się na dwa razy. Zawiasy z nierdzewki kupione w Jula, bo wiem co się stanie z zwykłymi po kilka mcach . Fakt mocno się skrapla para i myślę nad jakimiś mega cichymi wentylatorami, takimi co dałoby się sterować z Leddimmera bo 4 kanał mam wolny. Albo będę musiał zwiększyć ilość otworów aby system wentylacji pozostał pasywny, myślałem ze nagrzewająca się belka led wymusi skuteczny ciąg powietrza ale nie jest to tak efektywne jakbym chciał. Najwięcej skroplin jest z rana uzbieranych przez noc kiedy belka nie świeci. Muszę nad tym popracować, dzięki za zauważenie problemu. Dopowiem iż woda nadal się krystalizuje, o dziwo przy całkowitej podmiance nie miałem mleka w akwa tylko leciutką mgiełkę. Dziś mija 9 dzień od restartu i woda staje się bardzo przejrzysta. Szkoda ze szkło jest już stare i nie opti bo byłby efekt lewitacji. Po 8 dniach pracy filtra wyjałem gąbki oto one: Widać jak zbierał się syf od dołu, brudu nie było zbyt dużo, oblepił gąbki na zewnętrznej stronie. Podmiana trwała jakieś 3 minuty. W kaseciaku na dnie widoczne było trochę piasku, przy takim stopniu zabrudzenia zanim przypcha gąbki minie chyba z miesiąc czasu albo i więcej. pzdr.. Edytowane 12 Lutego 2018 przez KrisT
Andrzej Głuszyca Opublikowano 12 Lutego 2018 #9 Opublikowano 12 Lutego 2018 3 godziny temu, KrisT napisał: Fakt mocno się skrapla para i myślę nad jakimiś mega cichymi wentylatorami, takimi co dałoby się sterować z Leddimmera bo 4 kanał mam wolny. ..może pomysł Michała Ciebie zainteresuje?
KrisT Opublikowano 12 Lutego 2018 Autor #10 Opublikowano 12 Lutego 2018 (edytowane) W dniu 11.02.2018 o 19:03, Bezprym napisał: Witaj. Wystrój kosmiczny ale to tobie ma się podobać I chyba nazwę swoje akwarium Kosmiczne Malawi.... Tak to będzie oficjalna nazwa. Andrzej- dzięki za linka, poczytam coś z pewnością wykombinuję. Edytowane 12 Lutego 2018 przez KrisT
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się