Skocz do zawartości

Zaczynamy przyogdę z Pyszczakami - moje pierwsze małe Malawi


radecki

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, mareckee napisał:

Jak mierzysz zewnętrzne wymiary to masz tzw. ilość wody brutto. Oznacza to że jak odliczyć grubość szyb, aranżacje wnętrza tj. kamienie, piasek i odstęp lustra wody od górnej krawędzi + ew. inne gadżety to wody w obiegu tzw. netto zostaje ok 80% czyli w tym przypadku ok 160l.

tak rozumiem to doskonale dlatego na początku podałem wartość brutto do swojego akwarium ale patrząc na sygnatury niektórych użytkowników co mają wpisane powiedzmy 200l akwa z wymiarami 100x40x50 to pojemność podają brutto, w temacie obsad ryb powiedzmy dla 200l jest to obsada dla wartości 200l brutto czyli można powiedzieć dla wielkości akwarium czy dla netto czyli całkowitej ilości wody w zbiorniku ?

nie chcę dobrać obsady dla zbyt małej ilości ryb ;] właśnie zmierzam do działu obsady i tam stworzę odpowiedni temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, radecki napisał:

powiedzmy dla 200l jest to obsada dla wartości 200l brutto czyli można powiedzieć dla wielkości akwarium czy dla netto czyli całkowitej ilości wody w zbiorniku ?

Dla uproszczenia posługujemy się wartościami brutto i pod tak liczone litraże podawane są propozycje obsad. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2018 o 20:49, radecki napisał:

Kolego @egon44, zestaw jaki podałeś to podobne zestawienie do mojego tyle że bardziej wydajne oczywiście. Pierwsze pytanie to czy filtr narurowy zaproponowany przez Ciebie jest wydajniejszy od prefiltra jaki chciałem zastosować czyli HW-603A i jak to się ma do częstotliwości czyszczenia odnośnie tych dwóch prefiltrów oraz skuteczności ? ?

Wszystkie propozycje zarówno moja jak i innych kolegów/koleżanek mają swoje plusy i minusy...Nie ma filtracji idealnej i zawsze napotkamy na jakieś komplikacje czy to w doborze sprzętu czy to już w czasie jego funkcjonowania.Jednemu filtr wydaje się głośny,drugiemu cichutki,trzeci ma zdławiony przepływ a jeszcze innemu taka cyrkulacja wydaje się być wystarczająca itd. ;) 

Wszystko testujemy metodą prób i błędów :) 

Wiesz w moim odczuciu prefiltr w postaci korpusu narurowego z wkładem mechanicznym wydaje się być lepszym rozwiązaniem z tego względu że przepływ wody przez korpus będzie dużo wydajniejszy niż przy prefiltrze HW-603A...

Co do częstotliwości czyszczenia prefiltrów to wydaje mi się że korpus narurowy może się szybciej zapychać niż prefiltr HW-603A,także sam widzisz są plusy i minusy...Z drugiej strony to po to jest prefiltr aby go oczyszczać(wymieniać wkład w zależności jakiego użyjemy) minimum raz z tygodniu z wszelakich zabrudzeń mechanicznych które bez niego dostałyby się do kubełka...Można prefiltr czyścić co 2 tygodnie ale to jest uzależnione od tego w jakim stopniu jest on zapchany oraz czy spadł przepływ w samym kubełku...

Dlatego też zaproponowałem tobie Ikolę 1200 maxx+korpus narurowy abyś miał odpowiedni przepływ na poziomie 1500-1700l/h który będzie napędzał cyrkulację wody w zbiorniku oraz przy okazji zmiatał z dna zanieczyszczenia(odchody ryb)...Też na 100% nie dam tobie gwarancji że taka propozycja zmiecie tobie zanieczyszczenia z dna bo to uzależnione jest też od aranżacji czyli ilości użytego kamienia...Możesz spróbować moją propozycję a gdyby okazało się że masz gdzieś zalegające odchody to dokupisz sobie falownik ale z falownikiem bym się wstrzymał na razie.

Kolega @darkon dobrze opisał to w poście nr.6

W dniu 31.01.2018 o 20:49, radecki napisał:

Jeśli chodzi o filtr to faktycznie aż tak ogromna wydajność jest potrzebna ? Czy zastosowanie takiego filtra wiąże się z dłuższym okresem eksplotacji między czyszczeniami czy jakie są tego największe plusy/minusy. Broń boże nie chcę tutaj niczego podważać, po prostu pytam. Podobnymi kosztami zakupię takie filtry jak AQUAEL UNIMAX 500 (1500L/h), JBL CristalProfi e1502 GreenLine (1400L/h). Czy jakościowo nie będą lepsze ? Zależy mi żeby trochę ten sprzęt popracował i był cichy na tyle na ile to możliwe. Patrząc na nieco tańsze rozwiązanie to może Ikola 600 która wydajnościowo jak wspomniane JBL i AQUAEL ale połowa ceny i do tego prefiltr narurowy ?

Unimax 500 ma dwa wloty i wyloty a ty chcesz ograniczyć ilość sprzętu w akwarium ;) 

No i co zastosujesz jako prefiltry na jego zasysach?

Tu też pies pogrzebany bo Unimax 500 o przepływie 1500l bez prefiltrów dałby radę w twoim zbiorniku ale z kolei musisz brać pod uwagę to że będziesz musiał go targać do łazienki i czyścić...

No chyba że do Unimaxa(z 0.5l ceramiki+gąbkami z zestawu) na zasysy dodasz prefilty Eheima wypchane watą wtedy jest szansa że taki pomysł wypali,ale minus taki że prefiltry to kolejny sprzęt w akwarium którego chcesz uniknąć...

O taki prefiltr mi chodzi na zasysach.Minus taki że co jakiś czas będziesz musiał wkładać łapy do zbiornika aby wymienić watę w prefiltrze.Żeby prefiltry nie były widoczne to zasłonisz je kamieniami... 

 

 

Czy zastosujesz AQUAEL UNIMAX 500 (1500L/h), JBL CristalProfi e1502 GreenLine (1400L/h),czy nawet Ikola 600maxx to sprowadza się do jednego...Wszystkie te filtry mają przepływ 1400-1500l/h. W parze z prefiltrem będzie on na poziomie 900l/h a może nawet mniej a to nie wystarczy aby zapewnić odpowiednią cyrkulację wody oraz oczyszczania zabrudzeń z podłoża no chyba że zastosujesz do pomocy falownik o którym już wspomniałem...

Sam widzisz jak to jest z całą filtracją :D;) 

Jedyne wyjście z filtracją które może cię zadowolić zarówno pod względem ciszej pracy pompy to filtracja narurowa :) .Z tego co kojarzę to albo tu na naszym forum albo w grupie FB którą prowadzę jeden kolega miał narurowca właśnie w 200l zbiorniku i był bardzo zadowolony...Jeśli odnajdę tego kolegę to mogę wkleić fotkę jak to u niego wygląda albo po prostu skieruję go do twojego tematu...Koszt takiej filtracji wyniesie się mniej więcej tylko co filtr Ikola 1200maxx...

Wtedy myślę że byłbyś zadowolony z tego rozwiązania ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@egon44Dzięki wielkie za wyczerpujące rozłożenie filtracji na części pierwsze, teraz wiem o co chodzi i zdecydowanie ułatwi mi to podjęcie decyzji, jeszcze mam trochę czasu także zdążę wszystko przemyśleć 2 razy.

Dzisiaj narodził się pomysł żeby zwiększyć zbiornik, co prawda nie wiele ale zawsze to coś. Pierwotny plan przerobienia szafki uległ by zmianie i cała górna część została by usunięta, akwarium stanęło by na płycie 120x40, wyjdzie zatem 240L, wszystko pod kątem obsady 2 gatunkowej, czy ma to sens ? Filtracja raczej za wiele nie ulegnie zmianie prawda ? Dojdzie tylko koszt pokrywy zbiornika ale jakoś to przeżyję a co więcej co zastanawiam się czy nie będzie problemem wystająca płyta (podstawa akwarium) z obu stron po 5-7 cm poza obrys szafki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, radecki napisał:

a co więcej co zastanawiam się czy nie będzie problemem wystająca płyta (podstawa akwarium) z obu stron po 5-7 cm poza obrys szafki ?

Na pewno nie będzie problemem  nawet 10cm z każdej strony - i tu na dowód by się przydało zdjęcie baniaka w domu jak to ma Jarek @fish_magic  dawno temu wkleił taką fotkę gdzie baniak stoi na szafce a ze 20 cm wisi w powietrzu i tak od x lat jest - może wklei ponowie jak przeczyta.:D

teraz takie dziejowe fotki chowam do specjalnej skrytkiby wykorzystać jako dowody w śledztwie.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, deccorativo napisał:

Na pewno nie będzie problemem  nawet 10cm z każdej strony - i tu na dowód by się przydało zdjęcie baniaka w domu jak to ma Jarek @fish_magic  dawno temu wkleił taką fotkę gdzie baniak stoi na szafce a ze 20 cm wisi w powietrzu i tak od x lat jest - może wklei ponowie jak przeczyta.:D

teraz takie dziejowe fotki chowam do specjalnej skrytkiby wykorzystać jako dowody w śledztwie.:D

Prosisz i masz.

DSC09736.JPG.e77c4a26a87d8235feef598ee2e307fb.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pozner napisał:

Ja tylko zwrócę uwagę, bo ktoś może nie zauważyć i tak zrobić, że to akwarium ma 3 przegrody, co tworzy 4 mini akwaria, a co pewnie dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję. Nie wiem, czy to akwarium stałoby tych x lat, gdyby nie to.

Przegrody nie są wklejone.I stoi do dziś.

Edytowane przez fish_magic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, fish_magic napisał:

Prosisz i masz.

DSC09736.JPG.e77c4a26a87d8235feef598ee2e307fb.JPG

Czy ja dobrze widzę że zbiornik stoi na kantówkach ? czyli jakby jest podparty tylko w dwóch wąskich miejscach ? myślałem że musi opierać się na podłożu jak największą powierzchnią 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.