Jump to content

HW-303A i AquaEl Fan 3+ jako filtracja w 240L


RobertAT

Recommended Posts

Witam. Jak w tytule, mam pytanie dotyczące filtracji w standardowej 240-tce. Posiadam wyżej wymienione filtry i chciałbym aby SunSun HW-303A pracował jako biolog. Kubeł posiada trzy kosze o wymiarach ~18x18x6cm  (ok. 2l) każdy. Do tej pory miałem w nim oryginalne gąbki, ceramikę i bioballe. Azjaci chwalą się, że ich wynalazek pompuje 1400l/h, ile w tym prawdy? Szczerze nie wiem :) Jako mechanika chciałem zastosować AquaEl Fan 3+ z oryginalną gąbką.

Proszę o podpowiedzi co zmienić. Nie ukrywam, że czekam na rozwinięcie opinii kolegów deccorativo i egon44  którzy w pierwszym moim temacie mieli pewne uwagi co do takiego zestawu. Pozdrawiam

Edited by AndrzejGłuszyca
Link to comment
Share on other sites

Witaj!

Odnośnie filtracji to HW-303A spokojnie wystarczy jako filtr biologiczny.Jako złoże starczy w nim spokojnie max 1l ceramiki+gąbki z zestawu i to wszystko.Na jego zasys możesz dodać prefiltr Eheima z watą filtracyjną w środku(polecam JBL Symec) i wtedy nie musisz otwierać kubełka tak często w celu czyszczenia.

Co do filtra mechanicznego to Fan3 będzie za słaby i tu sugerowałbym zakupić Aquael 2000+ prefiltr Eheima z watą w środku...

Wtedy biologię i mechanikę będziesz miał załatwioną ;)  

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

Jestem dokładnie tego samego zdania co Andrzej i dokładnie tak samo chciałem ci proponować..

W HW  zostaw 1lit ceramiki i wyjmij wszystko pozostałe. Zostaw gąbki i wolne kosze na inne mądre złoża w przyszłości.

Jedyne co może razić to te dwa prefiltry AqC2000 oraz grzałka - ale to jak ktoś ma uraz że coś wali po oczach.

Jeśli tak jest w twoim przypadku i nie chcesz nic dziwnego w akwarium to napisz ale wtedy będą nowe koszty.

 

Link to comment
Share on other sites

Tak myślałem, że AquaEL bedzie tutaj najsłabszym ogniwem, najwyżej zostanie do zapasowej 112-tki. 

1. Czy ta pompa AquaEL 2000 i prefiltr Eheima pasują do siebie Plug&Play?? Wyczytałem, że prefiltr pasuje rury wlotowe 16 i 22mm, niestety nie mogę znaleźć nic na temat średnicy zasysu pompy. Wielkościowo taki zestaw wyszedłby podobnie do Fana 3 więc będzie zamaskowany przez tło.

2. Jeśli chodzi o prefiltr do biologa to ten Eheim byłby niestety za duży i tak jak pisze deccorativo raziłby mnie w oczy. Za czasów gdy miałem jeszcze krewetki w akwa, na zasysie miałem naciągnięta gąbkę jako prefiltr (foto na dole, gąbka zmęczona już życiem). Jeśli to rozwiązanie nie jest wystarczające to olałbym gąbkę i zastosował korpus narurowy 5" z watą i umieścił w szafce pod akwa. Kilka tematów pod moim jest dyskusja o narurowcu i wydaje mi się, że to rozwiązanie w sam raz dla mnie. Tym bardziej, że i tak będę zamawiał graty żeby zrobić "ustrojstwo" do nalewania kranówy :)

Grzałkę mam przepływową na wylocie z filtra właśnie ze względów estetycznych.

 

pre.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Nie robię tego na raty. Wodę ze zbiornika do dolewek i kranówkę uzupełniam jednocześnie. W zbiorniku mam wodę dostaną, której niestety nie wystarczy do całej podmiany. Sump mieści 400 litrów a w systemie krąży okolo 1700. Dna nie odmulam. Dwa cyrkulatory na kilka godzin i wyloty z filtra załatwiają sprawę.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.