Skocz do zawartości

Przygotowania oraz funkcjonowanie 180x60x60 + sump


czaro998

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium już zarybione ale postanowiłem dodać kilka zdjęć z prac technicznych przy projekcie 180x60x60 (film sobie odpuszczam)

Jak dojrzewało akwarium to wykonałem oświetlenie, lampę na modułach ledowych białych 20 szt. i RGB 15 szt.

Wszystko zamontowałem na aluminiowym profilu 170 cm. długości i doszczelniłem sylikonem.

lampa.thumb.jpg.7552537ff9b5e43d0d8e1c75f8a6b228.jpg

lampa.thumb.jpg.18e26333e0ee3335d12aff3eb437793e.jpg

Dodałem też siłowniki i zawiasy do klapy dla wygodniejszej obsługi akwarium.

5aedd0eb57886_Zawiasyisiowniki.thumb.jpg.aeeef7eae98c1d17ef6f8ff921b60d99.jpg

A w pokrywę wmontowałem wentylatorki komputerowe ale są nie podłączone a na pokrywie nie ma ani kropelki skroplin chyba sam ciąg wentylacji załatwia sprawę i wyciąga całą wilgoć bez wentylatorów :)

 

Następnie przykryłem sumpa i wykonałem to tak że przykrycie można podwiesić

Poprawiłem też rewizję i podłączyłem ją do ostatniej komory  sumpa, wiem że to też nie właściwe podłączenie ale tak już musi zostać.

Po prostu rura uniemożliwiała by mi  otwieranie pokrywy sumpa lub podłączenie  zasilacza do gniazdek z tyłu szafki :(

5aedcb211c7fe_Pokrywasumpa.thumb.jpg.22f3b3fa233bf096064f0224079e5471.jpg

A całe okablowanie jest podwieszone pod blatem by ograniczyć do minimum ryzyko zalania

Kable.thumb.jpg.2607f6e6da127d82b85d31ffd0207198.jpg

To jeszcze nie koniec jest jeszcze parę drobiazgów do doszlifowania ale to innym razem.

Mam nadzieję ze was za bardzo nie zanudzam :)

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Akwarium jakiś czas funkcjonuje i jest jeszcze świeże w związku z tym, mam teraz wysyp okrzemków.

Do tego stopnia ze jak w piątek zrobiłem cotygodniowe czyszczenie i zruszyłem okrzemki tylko na piasku i szybach to ryb nie widziałem ? Ale ja nie o tym.

 

Dla wspomagania filtracji dodałem 0,5 Purolite i 0,5 PA 202 woda po kilku dniach zrobiła się w miarę przejrzysta, ale do kryształu jej brakuje.

W akwarium unosi się jakaś biała zawiesina, gdzieś czytałem że to normalne jak świeży baniak chociaż zawiesiny nie widziałem wcześniej woda była w miarę czysta.

Jak mierzyłem parametry testami JBL to odpowiednio:

NO3 - 25.05 - 15-30 (coś pomiędzy) 

           26.05. - 10;      PH - 8;    KH - 10;    GH - 9;    NH4 - 0,05;    NO2 - 0,01;

           27.05 - 1

To ten 1 na skali może być czy przepływ przez dodatkowe media przykręcić lub zamknąć ?

Gdzieś czytałem że jak za nisko się zejdzie z NO3 to też nie dobrze.

No i co z białą zawiesiną?

20180526_161134.thumb.jpg.2e5d103101e5d27c6cc88ed540f53cbe.jpg

A może wpływ na białą zawiesinę miało to że jedną gąbkę umyłem w wodzie kranowej (tą najbardziej brudną) a pozostałe w wodzie z akwarium.

Mogło to zabić na tyle duże bakterii że pozostałe nie dają rady?

Mam przecież w sumpie 5 L. ceramiki, a to sporo miejsca na bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, czaro998 napisał:

Dla wspomagania filtracji dodałem 0,5 Purolite i 0,5 PA 202 woda po kilku dniach zrobiła się w miarę przejrzysta, ale do kryształu jej brakuje.

Nie za wcześnie na żywice? Akwarium masz świeże, można rzec niedojrzałe, dojrzałe będzie za kilka miesięcy.
Zbiłeś radykalnie NO3, ciekawe ile masz PO4. To o co pytasz, to ryzyko sinic przy nieprawidłowym stosunku NO3/PO4.

30 minut temu, czaro998 napisał:

No i co z białą zawiesiną?

Trudno powiedzieć z czego ta zawiesina.
Może być jak piszesz rozchwianie parametrów. W dojrzałym zbiorniku wypłukanie jednej z gąbek w kranówce (sam tak czasem robię z lenistwa ;)) nie spowoduje zawirowań, w niedojrzałym niekoniecznie.
Może pojawiły się pierwotniaki, a może jeszcze Ci trochę CX5 puszcza. Pamiętam że w wannie moczyłeś, ale może jakieś resztki.
Młody zbiornik, cierpliwości trzeba ;).
Z żywicy bym zrezygnował, przynajmniej na razie.

Edytowane przez troad
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów do badania PO4 nie mam, może pokuszę się o ich zakup, oczywiście uzupełnienia bo skale mam z walizki JBL.

Widziałem dwie skale PO4 sensitiv lub KOI o co chodzi? - są dwie?

48 minut temu, troad napisał:

a może jeszcze Ci trochę CX5 puszcza. Pamiętam że w wannie moczyłeś, ale może jakieś resztki.

Weź mi nie przypominaj tych Niemców, do tej pory jak małżonka se przypomni to mi wypomina ?

 

A jeśli chodzi o białą zawiesinę to mam wrażenie że pojawiła się teraz po piątkowym grzebaniu i dodaniu żywic

Tak se myśleże oprócz płukaniu gąbki to przetarłem szyby i zruszyłem piasek oraz przetarłem komory sumpa to mogłem więcej uszkodzić tych bakterii

 

53 minuty temu, troad napisał:

Z żywicy bym zrezygnował, przynajmniej na razie. 

Żywice już wyleciały. Za jakiś czas wprowadzę je stopniowo (raz jedną potem dołożę drugą) trzeba je jakoś zabezpieczyć jak mają dłużej poleżeć, a już pracowały w akwarium?

 

A co z węglem, mogę włożyć do sumpa? Mam zakupiony Seachema 1 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, czaro998 napisał:

A jeśli chodzi o białą zawiesinę to mam wrażenie że pojawiła się teraz po piątkowym grzebaniu i dodaniu żywic

To w takim razie to jest przyczyną a nie CX5. 

11 godzin temu, czaro998 napisał:

A co z węglem, mogę włożyć do sumpa? Mam zakupiony Seachema 1 l.

Pewnie większość na forum powie że nie można, bo przy niedojrzałym do końca, węgla się nie stosuje.
Ja bym włożył, bo sam tak robiłem, powinno ci pomóc w wyklarowaniu wody.

Edytowane przez troad
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nic bym już nie grzebał w zbiorniku,bo teraz sam prosisz się o kłopoty...

Daj czas aż filtracja wyklaruje wodę,oraz w pełni ustabilizuje się biologia,a na to potrzeba trochę czasu bo to że masz parametry w miarę ok,nie znaczy że masz w pełni działającą biologię...Na to potrzeba kilka miesięcy...

Dopiero potem możesz myśleć o purolite itp. mediach...

Co do węgla to też bym go włożył do filtracji...Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi,a w pewnym stopniu pochłonie niepożądane związki z wody,oraz przy okazji ją wyklaruje...Tylko nie zapomnij po pewnym czasie o wyjęciu lub wymianie węgla na nowe...

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dzięki za miłe słowa i fajnie że projekt Ci się spodobał ? Myślę że jeszcze się spotkamy tak więc nic straconego.

Co do akwarium to teraz po kilku miesiącach użytkowania dostrzegam małe niedociągnięcia w projekcie!!! Ale już se przemyślałem jak to ogarnąć.

Jak to zrobię to wrzucę parę fotek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.