Jump to content

Od ogólniaka do Malawi 240l (in progress)


RobertAT

Recommended Posts

Witam Forumowiczów. Za pewne nie jestem pierwszą osobą przesiadającą się z akwarium ogólnego/towarzyskiego na Malawi. Do tej pory pływały u mnie wszelkiej maści mieczyki, gurami, skalary, neonki, glonojady. Roślin też było niemało, nieraz przy porządkach wyrzucałem jednorazówkę zielska rosnącego  w dość szybkim tempie. Czasem zerkałem na fotki surowych, skalnych zbiorników z kolorowymi pyszczakami, jednak na oglądaniu się kończyło, do czasu.... Chyba dorosłem do zmian ;) Postanowiłem oddać wszystkie rybki i roślinki i stworzyć swoje pierwsze Malawi. Całą obsadę i roślinki oddałem za darmo, zainteresowanie było duże i od zeszłej soboty mam już pusty baniak. Akwa zostało umyte, ceramikę i bioballe z kubełka (chinol HW-303A) wrzuciłem do małego akwarium z filtrem, grzałką zalałem wodą z ogólniaka, czy to dobry pomysł?? Jak myślicie?? W międzyczasie przytuliłem z pracy nieco XPSu na wewnętrzne tło, dociąłem z niego również cienkie kawałki na dno zamiast styropianu. W Obi kupiłem piasek do filtrów basenowych o granulacji 0,7-1,2mm, na opakowaniu pisze, że nie wpływa na PH wody, nie zawiera soli, wapnia ani szczątków organicznych, i jest już przepłukany. W celach testowych wsypałem nieco do naczynia i zalałem kranówką, po 6 dniach PH i KH pozostały niezmienne. koszt 5.99Euro za 25 kg (mieszkam w Austrii). W piwnicy znalazłem też 5kg piasku typowo akwarystycznego 0,1-0,9mm na którym jest jeszcze cenówka 3.99Euro, więc róznica zauważalna. Aktualnie tło jest przygotowane do pokrycia Ceresitem CX5 który dostanę w przyszłym tygodniu razem zresztą gratów z Polski, czyli farbą akrylową firmy Bakrylex w kolorze czarmym jako baza i szarym by wycieniować matodą suchego pędzla, będę to robił pierwszy raz w życiu więc sam jestem ciekaw efektu. Mam też zamiar z oryginalnej pokrywy wywalić świetlówki i wstawic paski ledowe, kupiłem 2m białej zimnej taśmy i 1m RGB, ile z tego wykorzystam wyjdzie w praniu. Jak widzicie wszystko jest w początkowej fazie a ja nie mam ciśnienia by zbiornik był gotów za tydzień czy dwa, póki co organizuję potrzebne graty i poszerzam wiedzę na temat nowych mieszkańców i ich wymagań.

 

Co do tej pory posiadam:

-Akwa 240l, standard 120x50x40cm,

-Kubełek HW-303A (do tej pory dolny kosz był pusty, środkowy miał oryginalne gąbki i ponieszane bioballe z ceramiką, górny tylko bioballe i ceramika)

-Filtr wewnętrzny AquaEL Fan 3+, jeszcze nieużywany,

-Grzałka zewnętrzna Hydor 300W

-Pokrywa standard

-Karmnik automatyczny Juwel

-Testy Tetry na PH, KH i No3

 

Co zamierzam jeszcze dokupić:

- Zbuduje na pewno ustrojstwo do kranówki,

- Testy NO2, NH4 z tego co czytałem polecacie JBL

- Pokarmy, na pewno chciałbym coś co mógłbym użyć w automatycznym karmniku ustawionym na śniadanie(wychodzę z domu ok. 6 rano, więc nieco wcześnie), wieczorem po 18 mogę już sypac coś własnoręcznie. Widziałem już taki temat więc na pewno coś się uda dobrać.

- no i na koniec rybki, chciałbym Saluosi 2+6/7?? i podobają mi się jeszcze Labidochromis chisumulae, ale na dobór obsady mam jeszcze mam mnóstwo czasu :)

Poniżej zdjęcia poprzedniej aranżacji, tła we wstępnej fazie i piachu(z lewej akwarystyczny z prawej do filtrów)

 

Pozdrawiam, Robert

IMG_20180115_093453 (Copy).jpg

IMG_20180121_155321 (Copy).jpg

IMG_20180126_193551 (Copy).jpg

IMG_20180126_200039 (Copy).jpg

Link to comment
Share on other sites

Witaj Robercie u nas, pięknie witam.:D

Tu się tylko przedstawiamy  i nie prowadzimy dyskusji na tematy, obsady , filtracji, testów piasku i wody.

Ta koncepcja tła bardzo mi się podoba ale nie użyłbym czarnej farby i tego filtra wewnętrznego.

Poproś moderatora o przeniesienie do działu "Start akwarium a wtedy na wszystko wielu ci odpisze.

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Chciałem się tylko przywitać i pokazać na jakim etapie aktualnie jestem i jaką mniej więcej mam wizję ale jak już zacząłem pisać to wyszedł taki przydługawy tekst i jakieś zapytania też się tam wkradły ;) Następne obiecuję zadawać w odpowiednich działach. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ze względu na sytuację mieszkaniową, dopiero wczoraj mogłem zalać akwarium. Prosiłbym więc moderatorów o przeniesienie tego wątku do działu "Start akwarium" bym mógł tam kontynuować mój temat. Z góry dziękuję.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, AndrzejGłuszyca napisał:

...zrobione!

Podziękował :)

W końcu po pół roku doczekałem momentu by zalać baniak. Woda lana przez ustrojstwo + około 50 litrów gnojówki ze starego akwarium, która przez ten czas pewnie odparowała z 30 razy, ubytki uzupełniane kranówką. Kubeł pracował cały czas w tym małym akwarium, więc mam nadzieję, że jakiś procent biologii przeżył. Póki co do akwa dodałem jeszcze ampułkę Prodibio Biodigest. W zapasie ma jeszcze jedną a oprócz tego 1szt. Prodibio Stop Ammo.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne to  idąc za radami kolegów z forum wymieniłem filtr Fan 3+ na pompę AquaEl Circulator 2000 z prefiltrem Eheima. Jako prefiltr do kubła zastosowałem korpus narurowy, póki co z wkładem sznurkowym, lecz gdy się już zapcha to wyląduje w nim włoknina. Na tym się nie skończyło bo dokupiłem jeszcze 5-cio kanałowy sterownik oświetlenia TC420, podłaczyłem do niego taśmę RGB i 10 szt. białych modułów. Taśma jak wiadomo wykorzystuje trzy kanały, moduły natomiast podzieliłem na dwa pozostałe, przyklejając 7 sztuk na całej długości a 3 na środku. Dlaczego tak?? Bo chcę aby w momencie świtu pierwsze oświetlał się środek akwa a później stopniowo cała długość, w przypadku zmierzchu oczywiście będzie na odwrót.  Pisząc tego posta właśnie obserwuje zachód "ledowego słońca".

Kamienie to serpentinit + jeden otoczak ze starego akwa który został tylko dlatego że, jest porośnięty glonami ;)

Docelowa obsada podobna jak w moim pierwszym poście czyli na pewno Chindongo Saluosi lecz miejsce Labidochromis chisumulae zajmie Iodotropheus Sprengerae, który na zdjęciach nie robił na mnie wrażenia ale gdy zobaczyłem go na żywo to stwierdziłem że, chce kilka sztuk u siebie. 

No i na koniec kilka fotek z budowy i po zalaniu + tabelka z wczorajszymi wynikami testów (testy kropelkowe Tetra, tylko NO2 od Jbl) jeśli chodzi o testy to mierzyłem gnojówkę ze starego akwarium, wodę bezpośrednio z ustrojstwa a po kilku godzinach wodę z akwarium.

Pozdrawiam i czekam na opinie/uwagi/porady

 

 

IMG_20180225_194407.jpg

IMG_20180407_094356.jpg

IMG_20180624_181105.jpg

IMG_20180624_180912.jpg

IMG_20180625_205804.jpg

parametry.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wygląda super kolego, kawał dobrej roboty.  :)

Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że za kilka miesięcy, jak obsada się zadomowi i zacznie kopać to będziesz sobie pluć w brodę, że tło kończy się kilka cm nad dnem a nie kilka mm. :D Podkopane tło gwałci krawędzią przez oczy, jeśli pysie zechcą gdzieś kopać, to będzie tam kopane, koniec kropka a z reguły wybierają sobie takie miejsce,  które najlepiej widać. :D 

Edited by hilux
Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, hilux napisał:

Ale stawiam dolary przeciw orzechom, że za kilka miesięcy, jak obsada się zadomowi i zacznie kopać to będziesz sobie pluć w brodę, że tło kończy się kilka cm nad dnem a nie kilka mm. :D Podkopane tło gwałci krawędzią przez oczy, jeśli pysie zechcą gdzi kopać, to będzie tam kopane,

Na fotkach wygląda że nie powinno być tego widać, kamienie ładnie to kamuflują.

Ekstra aranż.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowowie, aranżacja powstała w sumie z przypadku. Ułożyłem trzy największe kamienie a później dorzucałem mniejsze tam gdzie zostało nieco miejsca. Tło celowo zrobiłem tak by ryby mogły sobie wykopać pod nim kryjówki i mam nadzieję że, nie będzie tak jak to hilux przepowiada ;) nieco ratuje mnie też kolor ściany za akwarium, jest prawie czarna. A jeśli jednak te złe przepowiednie się sprawdzą to najwyżej przyciemnię dół tylnej szyby folią do szyb samochodowych, tak samo jak zrobiłem z boczną po stronie zielonej ściany lub przestawię jakiś kamień... Wyjdzie w praniu.

Dziś albo jutro (zależy jak wyrobię się z czasem) zrobię kolejne testy wody i wrzucę tu info.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @piotriolaale rozumiesz, że wszystko było ok, dopóki nie zjadły? Że mam parametry wody identyczne, jak te w której żyły☺️? Że jest 12 ryb w wielkim akwarium? I że to łagodna obsada? Że zachorowały tylko 3 samce Sani? Te co żeżarły? I nie jest to konflikt bakteryjny jak już. Reasumując, potrafię przyznać się do błędu. Niepotrzebnie dałam rę karmę. Ale nie zmienia to faktu, że taka dla mnie świadczy, że są to ryby bardzo mało odporne i tyle. Oczywiście, że są gatunki bardziej i mniej odporne. Nawet tu, z tych wpisów to wynika   A co to za argument, że pokarmy by Ci starczyły na rok? Skąd wiesz na ile mi starczą? Kupiłam duże i przesypują, bo się finansowo bardziej opłaca.    Trzy, ponieważ jestem dociekliwa przestudiowałam dział choroby bardzo dokładnie. Co powiesz na to, że ryby leczyły osoby, które mają biotop w jednym palcu. Protocapsm, schodzi tu jak coca cola u św Mikołaja. Obsady są wymieniane w całości, bo padają. Nie będę podawała ników, ale najwięksi forumowi wyjadacze, tak samo leczyli ryby. Nie mają doświadczenia jak ja? No trochę, że NIE. Po prostu ryby te są bardzo wrażliwe. Ja zamiast zaprzeczać, to bym potwierdzała, żeby nowicjusze mieli świadomość. Żeby byli gotowi na nagłe leczenie, żeby celowali w gatunki bardziej odporne itd
    • Ja to widzę zupełnie inaczej. 1 Ryby dorosłe, mogły dominować w poprzednim akwarium. Łączenie dorosłych ryb to stres, łączenie roślinożerców praktycznie niemożliwe. 2 nie ma takiej samej wody, każde przenoszenie ryb wiąże się ze zmianą parametrów. 3 Pokarmy skondensowane, ryby mogą ich zjeść jednorazowo tyle co w naturalnym środowisku przez tydzień. 4 Każde przenoszenie ryb to stres. Te ryby wytrzymają no3 na poziomie 80, nie może być to spadek z dnia na dzień. Podobnie jest z pokarmem, są tacy co karmią te ryby nieodpowiednia karmą i nic się nie dzieje. Trzeba jednak zachować umiar, pokarmy które wstawiliście wystarczyły by mi na dwa lata. Masz spore doświadczenie z hodowlą ryb, paletki jednak to coś innego. pozdrawiam
    • Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię. Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁
    • Cześć, Mam taką sytuację - od około 10 lat mam akwarium z pyszczakami. Początkowo były tam Maingano i Saulosi. Maingano się nie rozmnażały (albo słabo) i teraz mam tylko Saulosi. Gdy około 2 lata temu dokupiłem kilka Saulosi, przeszedłem jakąś epidemię i sytuacja uległa stagnacji - nie ma młodych a pozostałe rybki (teraz 5 szt ) są w niekorzystnych proporcjach - 3 wybarwione samce, jeden zabiedzony samiec bladawiec i jedna biedna samiczka. Dodatkowo wraz z feralnym zakupem pojawiły się niepożądane ślimaki.  Teraz pytania: 1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków? 2) wydaje mi się, że dla dobrej kolorystyki fajnie byłoby mieć Saulosi ale dorzucić do nich Yellow.  Innym pomysłem aby zapewnić dobre proporce granatów i żółtego byłoby Maingano + Yellow. Jakieś rady odnośnie doboru i liczebności gatunków?    Z góry dziękuję za pomoc!   Załączam zdjęcie jak to wyglądało w czasach świetności ... teraz, wstyd publikować.  
    • @piotriola żadne, ryby są od jednego hodowcy. Nie było zmiany parametrów wody, nie było stresu z transportem związanego. Dostały nowy pokarm i o tym napisałam. Wybacz, ale jednak zachorowanie od jednorazowego podania nowego pokarmu, dla mnie świadczy, że to bardzo wrażliwe ryby, a nie odporne. Bo chyba nie mówimy o no3 na poziomie 10/20☺️
    • Bo tak jest , trzeba zapoznać się z pewnymi zasadami aby nie chorowały. 1 Ryby dobieramy gdy są małe. 2 Zmiana parametrów wody. 3 Zmiana diety, nadmiar białka. 4 Stres związany z transportem. Prawdą jest że w organizmie ryby uaktywniają się pierwotniaki i bakterie. Śledzę temat i mam pytanie, które z punktów zostały spełnione w Twoim zbiorniku?
    • @Pikczerwiciowce są w pakiecie z mięsożernymi rybami. To nie kwestia diety, a raczej tego co zasiedlą ich jelita. Dieta, nieprawidłowa tylko je uaktywnia. Namnażają się w większej ilości i atakują od jelit, po narządy wewnętrze. Widziałam dziury w głowach paletek po inwazji. Do tego dochodzą bakterie. Te chyba u non mbuna są gorsze, bo ryby zwijają się w ekspresowym tempie. Paletki można wyleczyć samym metro. Tu w pakiecie musi być przeciwbakteryjny zawsze. Obstawiam, że ryby roślinożerne nie są tak podsądne na wiciowce, to potwierdza, że na forum o wiciowcach mówią głównie Ci, którzy mają mięsożerne. Ale dalej, z tego wynika że łączenie non, z mbuną to proszenie się o kłopoty. Tak na chłopski rozum. U Ciebie mogły przywlec bakterie, bo to chyba jedyna rzecz na jaką nie leczyłeś? Najlepiej to by było sekcję zrobić i posiew. Ale po leczeniu to i tak nic nie da:-(
    • Ja zacząłem od Mbuny i żadnych chorób, powoli przeszedłem na non-Mbuna i długo było super. Aż pewnego dnia po dotarciu nowych ryb się zaczęło... Może to zabieg okoliczności. Nawet Ślimaki usunąłem mimo iż mi się podobały. Niektóre z ryb miałem po ponad 3 lata i nagle padły a wcześniej nic im nie było.  Wlazło jakieś paskudztwo do akwarium i siedzi. Coś przyjechało z zamawianymi rybami.  Może to jednak dieta? 
    • Czyli w taki sposób? Dobry pomysł👍 Jak się zdecydujesz jednak na narurowca i jak będziesz potrzebował to pomogę Ci to dalej zaprojektować. Ale teraz, na powyższym przykładzie zacznij liczyć sobie koszty. Na same korpusy wydasz około 400zł, dołożysz stówę i masz taką pompę do sumpa https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h-13837618410 Te pompy są bezgłośne, sam używam dokładnie takiej i polecam. A to dopiero początek. Pompa c. o. to kolejne ~400zł, a gdzie jeszcze rury, kolanka, trójniki, przejściówki, mufy, redukcje, zawory... Jak nic wyjdzie ponad 1,5 tysia.
    • Nie popełniaj błędu z rozdzielaniem mbuny i nonmbuny, jeśli chodzi o preferencje żywieniowe. W mbunie masz gatunki, które wolą mięsko, a w nonmbunie masz roślinożerców. Czy mbuna jest odporniejsza? Nie wiem. Odkąd mam akwa z malawi, trzymałem tylko nonmbune.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.