Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

E tam zaraz opieprzy:D nie bojuż ma kolega dwie rózne możliwości wsadzenia gotowych świetlówek LED ale nie ma tego co daje RGB + W 10000K na sterowniku Romka.

-tylko Fluvala w Bolesławcu raczej nie dostaniesz a cena owszem owszem no i dalej masz ręczny-automat z pstryczkiem.:D

u nas na allegro takich" DIY świetlówek" masa ale i masakra jak to zrobione. No miałem pisać o Aquael Retro ale już jest:D

Jeśli miałoby pozostać bez automatu i niebieskiego nocnego to już ja bym pozostał przy rurach Hagen Glo + cośtam co ma Andrzej Głuszyca.

1 godzinę temu, Andrzej282 napisał:

Dzieki za zmotywowanie mnie do działania

Zmotywowałem Andrzeja do LEDów więc lepiej niech sam coś zrobi co mu na100% da satysfakcję bo sobie ustawi jak będzie chciał, nawet może w weekend mieć inny cykl niż w tygodniu.  Jak raz osiągnie własnoręczny sukces to potem nie straszne mu będą inne światełka LED COB, Power White Full Spectrum i co tam Chińczycy nam za chwilę zaproponują.

Jedyne bym temat @egon44 unowocześnił i dał alternatywę tych nowych modułów 50cm długich IP68 do przykręcenia w pokrywie - o wiele taniej i o niebo prościej i tej plątaniny kabelków nie ma.( nie pamiętam gdzie to już podałem na tacy)

 

Ci co maja sterownik Romka albo TC420 wiedzą jaki komfort daje to że nie musisz myśleć o zapalaniu , przygaszaniu, rozjaśnianiu  i jak to się dzieje szybko jak stresuje ryby choć nie u każdego to widać.

W moim przekonaniu co tam u nas świeci to sprawa zmienna, raz moduły Samsunga za chwilę te moduły LED bar50cm IP68 ale sterownik Romka jest już normą.:D

Opublikowano
2 godziny temu, Andrzej282 napisał:

Dzieki za zmotywowanie mnie do działania, zaczynam przeglądać tematy które podałes i będę działał w temacie przerobienia mojej pokrywy na moduły led. Obecnie pokrywa posiada dwie świetlówki załączane razem chyba na zwykłych starterach. Akwarium niedawno wykopałem z piwnicy (przestało tam kilka lat) i nie mam pojęcia co za świetlówki są założone a  nie ma na nich żadnych opisów. Wiem ze jedna jest niebieska a druga emituje barwę ciepłą.

Ja w starej pokrywie której już nie mam ledy montowałem na blaszce z nierdzewki którą następnie przykręciłem do pokrywy zostawiając miejsce dla karmienia ryb.Kiepskowizualnie to wygląda ale spełniało swoje zadanie w 100%.

DSC_0276.thumb.JPG.023a3136db50664df68a5ee91a5c1ad5.JPG

Opublikowano

Zakupy zrobione kupiłem 10 modułów białych i 10 RGB wraz z zasilaczem jeszcze bez sterownika ale w niedalekiej przyszłości pewnie tez w taki się zaopatrze . Kolejne pytanie to jak rozmieścić moduly

wszystkie białe razem w jednej lini tam gdzie obecnie znajduje się swietlowka a obok RGB w miejscu drugiej świetlówki czy naprzemiennie 1 biały i 1 RGB o ile tak w ogóle da radę   Czy może tak jak na zdjęciu u Egon 44. Czy może RGB z przodu akwarium a białe z tyłu. Dzieki za pomoc 

Opublikowano

A tu sam sobie odpowiedz czy chcesz światło skupione po środku i przyciemnione boki czy równomiernie.

Jak nie chcesz by na zdjęciach było widać biały i biały z RGB tylko równiutko światełko to patrząc od przodu powinien być biały i RGB jeden obok drugiego nie naprzemiennie .

To tylko widać na fotkach bo dla oka będzie i tak rowno chyba że wszystkie RGB dasz po jednej stronie akwarium a białe po drugiej .

Dalej nie wiem jaką masz pokrywę czy to Wromak czy inny czort.

Moduły staraj się umieścić możliwie blisko szyby przedniej jak umieścisz po środku lub z tyłu to będziesz oglądał cienie ryb a nie ryby.

Opublikowano

No od tego trzeba bylo zacząć.

Masz pokrywę Wromaka z dławikiem i starterami na każdą rurę oddzielnie.

Świeci ci jakaś rura aktyniczna morska czyli niebieska i ryby są zielone .

Najpierw wyjmij tą rurę niebieską a daj tą drugą blisko otworów do karmienia i sprawdz czy jedna świeci bo nie wiadomo jaki jest układ elektryczny.

Jeśli zaświeci to załóż na baniak i zobacz czy ci się tak podoba - jak tak to może tak zostać.

Jeśłi nie zaświeci to rób moduły  . Jak chcesz oświetlony tylko środek to jak Andrzej polecał blacha aluminiowa a nie nierdzewna jak czerwony jak równomiernie to klej bezpośrednio do pokrywy jak na zielono.

image.thumb.jpeg.139cfa145afd82dfdbd7e9ee597f386f.jpg.8f05031e000d9cd97f6e249072115654.jpg

Opublikowano

Dzięki wszystkimi za rady jutro zabior się za wymontowanie tej niebieskiej świetlówki i zobaczę jak to będzie. Moduły led raczej i tak zrobię bo to zawsze więcej światła w akwarium 

Opublikowano

Wiesz nawet z jedną świetlówką może okazać się że to wystarczy...

Ogólnie pyszczaki preferują bardziej mroczne ciemniejsze klimaty,bo w takim prezentują się moim zdaniem najlepiej co nie znaczy że przy zbyt mocno oświetlonym zbiorniku tego nie będzie ;) 

Osobiście nie mieszał bym świetlówek z modułami led.

Wybrałbym albo jedno albo drugie.

Opublikowano

Wywaliłem  niebieska świetlówkę i jest dużo lepiej. Wcześniej kombinowałem tylko z przestawianiem świetlówek  ale zawsze działalay obydwie i efekt był taki sobie. Docelowo jednak i tak będę robił  moduły led i Rgb . A jak jest z tym klejeniem , taśma dwustronna  daje radę czy lepiej przykręcić je do pokrywy 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moim zdaniem, nie ma co chłopaka namawiać na jakieś duże akwarium. Niech zacznie spokojnie - akwarium 240l też już jest spoko na początek przygody. Można w nim śmiało trzymać 3 gatunki mbuna, zaznajomić się z biotopem, nauczyć obsługi akwarium oraz pielęgnować ryby. A jeżeli złapie bakcyla, to zawszę ten zbiornik można sprzedać i iść w większy. Co do nośności stropu - to uważam, za akwarium do 500kg. Może stać byle gdzie i każdy strop to wytrzyma. Oczywiście jak podłoga jest nie pewna, to można położyć płytę np. OSB 22mm. Tam gdzie ma stać akwarium, aby było stabilnie. Ja tak właśnie zrobiłem, tylko moje akwarium jest dużo większe, bo 1047l. Dom mam szkieletowy i u mnie strop też jest z płyty OSB. Inny przykład - czasami podczas imprezy rodzinnej siadają 4 osoby na wersalce, w tym może usiąść 3 grubych wujków. Wersalka jest wsparta tylko punktowo do podłogi i jeszcze nie słyszałem, aby ktoś z takim meblem spadł piętro niżej. Jak sobie składamy życzenia podczas no. Imprezy urodzinowej, to też czasami w kolejce czeka sporo osób w przedpokoju i jakoś nikt nie wpada do piwnicy. A czasami bywa, że jest między nami ktoś, który waży grubo ponad 100kg i stoi tylko na małej powierzchni swoich stóp 
    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.