Jump to content

Chindongo saulosi - które wybrać?


Recommended Posts

Cześć,

akwarium mokre od kilku dni więc zaczynam się zastanawiać skąd zakupić ryby - planuję 20 szt. sauliosi do Glossy 100x40 - 215 l (dobra ilość? - oczywiście do redukcji).

Zrobiłem przegląd internetów i zaskoczyła mnie różnica w cenie. W trzech polecanych na tym forum hodowlach ceny wynoszą odpowiednio 8 zł, 12 zł i 15 zł. W lokalnym sklepie we Wrocławiu są oferowane w cenie 6 zł (po rabacie). Skąd taka duża różnica w cenie? Kierować się kosztami czy jednak te najdroższe mają w sobie to "Coś" w co warto zainwestować dwa razy więcej kasy?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

W lokalnym sklepie będziesz miał zapewne do czynienia z mixem gwarantującym brak jakości ryb. To odrzutki z domów oraz ryby kupowane niewiadomo gdzie. W polecanych na forum hodowlach masz pewność co do tej jakości i w miarę sporą jasność odnośnie pochodzenia przodków Twoich ryb. Warto zapłacić więcej... Kwestia jeszcze jakie to polecane przez forum hodowle wziąłeś pod uwagę, śmiało możesz napisać nazwy.

Link to comment
Share on other sites

Coral to odmiana sztucznie wyselekcjonowana przez człowieka, stąd m.in. brak informacji o pokoleniu - odpuść.

Fish Magic wysyła kurierem, pomyśl co się dzieje na przeładowniach z paczkami i wyobraź sobie, że przeżywają to ryby...

Tan-Mal ma pewne ryby i wysyła je w komforcie pociągiem i to tą hurtownię polecałbym najbardziej. Ryby mają piękne, można im zaufać.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chcesz mieć fajne Saulosi to polecam napisać priv do kolegi @demasoni, ma swoją hodowlę i z tego co widziałem piękne Saulosi lub zadzwonić i dopytać się Darka Gaży właściciela hodowli http://www.tanganikamalawi.pl/ryby-z-jeziora-malawi/ z tego co się orientuję jest na topie jeśli chodzi o Saulosi. 

Link to comment
Share on other sites

No to zamiast trzech mam pięć do wyboru :) Dzięki za opinie, mam jeszcze czas na przemyślenia, więc będę myślał.

 

Tak czy owak pójdę pooglądać do lokalsa co tam pływa. Na co szczególnie zwracać uwagę? Gdzieś na tym forum wyczytałem, że u saulosów nawet małych łatwo dopatrzeć się co i jak...?

Link to comment
Share on other sites

No niezbyt :) młode Saulosi wszystkie są żółte więc nie idzie odróżnić płci. Dopiero jak samce zaczną się wybarwiać da się zauważyć, czy coś jest nie tak. Na pewno samice i młode powinny być cytrynowo żółte, a nie landrynkowo pomarańczowe. Ale to i tak nie da gwarancji, że samce będą ładne po wybarwieniu.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, szanctom napisał:

Tak czy owak pójdę pooglądać do lokalsa co tam pływa. Na co szczególnie zwracać uwagę?

Ikola ma swoją hodowlę . Często można tam też kupić dorosłe osobniki. Reszta sklepów we Wrocławiu bierze z giełdy. Jak kupisz narybek to i tak nic nie dostrzeżesz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.