Skocz do zawartości

HW-603A czy korpus narurowy jako prefiltr do Aquael Unimax 500


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że częste czyszczenie prefiltra w moim Aquaelu 1500, który pełni rolę mechanika stało się dla mnie denerwujące postanowiłem coś zmienić w swojej filtracji mechanicznej.

Założenie jest proste. Posiadam Aquaela Unimaxa 500. Dwa zasysy i dwa wyloty nie są mi potrzebne. Planuję dać jeden wlot dalej prefiltr a za nim zastosować trójnik Y i do kubła już dwa węże wlotowe. Analogicznie chcę rozwiązać kwestię wylotu - z tą różnicą, że już bez prefiltra. ;) Jako prefiltr postanowiłem zaadoptować HW-603A i do niego jedną oryginalną gąbkę plus dwa krążki waty JBLa. Jedni takie rozwiązanie chwalą a inni przeklinają ze względu na budowę zaworów, które to potrafią bardzo ograniczyć przepływ. Jeżeli nie chińczyk to może korpus narurowy 3/4 cala, zawory pełnoprzelotowe i króćce na wąż fi 19mm - węże od Unimaxa mają fi 16mm ale wydaje mi się, że po kilkusekundowym zanurzeniu we wrzątku powinny dać radę się nałożyć. Zaleta HW to mnogość mediów jakie możemy zastosować i mieszać ze sobą tj. same gąbki, sama wata, gąbki plus wata itd. Zaletą narurowca to średnica wlotowo-wylotowa ale tam już jesteśmy skazani na sznurki, watę lub gąbkę - tylko jedno rozwiązanie. X czasu temu czytałem, że kolega chyba @lufa555miał właśnie prefiltr z narurowca plus unimaxa 500 i tylko po jednym wężu wlotowym i wylotowym czyli to co ja chcę zrobić i był bardzo zadowolony.

Pytanie do osób, które stosowały (stosują) jedno z dwóch rozwiązań lub obydwa. Co wybraliście i dlaczego? Co było źle i zdecydowaliście się na to drugie? Korpus wychodzi drożej ale jeżeli sprawdzi się lepiej to jestem skłonny dopłacić - tym bardziej, że obecny baniak zostanie ze mną minimum rok.

Oczywiście z góry dziękuję za cenne uwagi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem połączyć w U700 2 wloty w jeden i analogicznie wyloty na zlaczkach YNapisałem do serwisu i mi odpisali że bez problemu można ale wydajność spadnie o 30% - nie sprawdzałem dalej i zostało po staremu

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, tak na dobrą sprawę to dopóki nie masz zainstalowanego filtra w akwarium możesz zrobić kilka testów wydajności pustego kubełka w różnych konfiguracjach wlotów i wylotów tj.: 2x2, 1x2, 2x1 i 1x1.
Jak porównasz wyniki to może właściwe rozwiązanie samo się nasunie? 
Przyznam, że sam jestem ciekaw wyników :) 

Przy okazji oba prefiltry 602 i 603 mają takie same zawory i do obu wersji B jest ta sama pompa o wydajności 400l/h.
U mnie dwie 602 dają sik ok 1350l na wylocie z kubełka, czyli każdy tor dostarcza do kubełka wodę z szybkością ok 650l/h czyli ponad 160% papierowej wydajności HW 602/603.
Z kolei jak zamknę w jednym z prefiltrów zawór (czyli tylko jeden wlot dostarcza wodę do filtra) to od razu widać spadek wydajności na obu wylotach z kubełka.
Pytanie czy ten spadek to wina (a) wydajności HW 602, (b) przepustowości węży 16/22 z zaworami zmniejszającymi ich średnicę, czy też (c) samego Unimaxa?
Przy okazji kolejnego czyszczenia prefiltrów i podmianie wody sprawdzę przy spuszczaniu wody z akwarium przepływy dla (a) i (b).
Jak widać testy (c) są wskazane :) bo możliwe, że te 2 wloty i 2 wyloty producent dał nie bez przyczyny? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem Rafale to co napisałeś i chyba już wiem jak rozwiąże sprawę z Unimaxem. Z racji tego aby nie stłumić wydajności filtra jedyna opcja jaka przychodzi mi do głowy to zrezygnować z łączenia dwóch wlotów w jeden i te zostawić tak jak przewidział producent a połączyć jedynie wyloty. Wloty mają kluczowe znaczenie dla pracy filtra. Pamiętam jak to było z moim Eheimem 2215. Gdy zastosowałem oryginalny zasys filtr pracował ok. Natomiast gdy na wlot założyłem Set1 gdzie rura wewnątrz ma większe fi od razu filtr zaczął oddychać i zwiększył się sik. Wniosek jest jeden - dwa wloty być muszą. Z wylotem już sprawa prostsza ponieważ połączenie ich w jeden da mi na wylocie lepszy sik niż dwa niezależne. Zrezygnuje zatem z HW i zastosuje korpusy narurowe w ilości 2 sztuk z króćcami 19mm. Skoro i tak najlepiej filtruje wata to nawinę na trzpień dłuższy pasek i to powinno być najlepsze rozwiązanie. Co prawda jako sam biolog mam Unimaxa 250 ale chyba ten będzie niepotrzebny. Całą ceramikę wrzucę do 500. To powinno załatwić mi sprawę mechaniki i biologii. 250 albo sprzedam by mieć fundusze w razie w na dodatkowy cyrkulator albo zostawię go sobie gdybym potrzebował dodatkowej filtracji albo postawił drugie akwarium dla gupików. ;)

Z jeden strony dać dwa wloty na różnych wysokościach - po lewej. Po prawej wylot i skierować go po skosie na przednią szybę. Aby tło było obmywane mogę zaopatrzyć się w cyrkulator.

Co o tym myślicie? Ma to ręce i nogi? Dyskutujmy! Podzielcie się swoją opinią - każda jest istotna i warta przemyślenia.

Aha i jeszcze jedna sprawa. Ostatnio kolega @mlody.czubpokazywał swojego narurowca - ma problem z białym osadem. Zauważyłem, że ma wsadzone do korpusów rurki powiedzmy to siatkowane. Gdzie takie coś można zakupić? Jest to lepsze rozwiązanie niż standardowy trzpień od wkładu sznurkowego?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

Aha i jeszcze jedna sprawa. Ostatnio kolega @mlody.czubpokazywał swojego narurowca - ma problem z białym osadem. Zauważyłem, że ma wsadzone do korpusów rurki powiedzmy to siatkowane. Gdzie takie coś można zakupić? Jest to lepsze rozwiązanie niż standardowy trzpień od wkładu sznurkowego?

To sa wkłady ze sznurkow, takie mialem jak zakupilem i wykorzystalem je potem do nawijania waty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.