Jump to content

HW-603A czy korpus narurowy jako prefiltr do Aquael Unimax 500


Guest

Recommended Posts

Z racji tego, że częste czyszczenie prefiltra w moim Aquaelu 1500, który pełni rolę mechanika stało się dla mnie denerwujące postanowiłem coś zmienić w swojej filtracji mechanicznej.

Założenie jest proste. Posiadam Aquaela Unimaxa 500. Dwa zasysy i dwa wyloty nie są mi potrzebne. Planuję dać jeden wlot dalej prefiltr a za nim zastosować trójnik Y i do kubła już dwa węże wlotowe. Analogicznie chcę rozwiązać kwestię wylotu - z tą różnicą, że już bez prefiltra. ;) Jako prefiltr postanowiłem zaadoptować HW-603A i do niego jedną oryginalną gąbkę plus dwa krążki waty JBLa. Jedni takie rozwiązanie chwalą a inni przeklinają ze względu na budowę zaworów, które to potrafią bardzo ograniczyć przepływ. Jeżeli nie chińczyk to może korpus narurowy 3/4 cala, zawory pełnoprzelotowe i króćce na wąż fi 19mm - węże od Unimaxa mają fi 16mm ale wydaje mi się, że po kilkusekundowym zanurzeniu we wrzątku powinny dać radę się nałożyć. Zaleta HW to mnogość mediów jakie możemy zastosować i mieszać ze sobą tj. same gąbki, sama wata, gąbki plus wata itd. Zaletą narurowca to średnica wlotowo-wylotowa ale tam już jesteśmy skazani na sznurki, watę lub gąbkę - tylko jedno rozwiązanie. X czasu temu czytałem, że kolega chyba @lufa555miał właśnie prefiltr z narurowca plus unimaxa 500 i tylko po jednym wężu wlotowym i wylotowym czyli to co ja chcę zrobić i był bardzo zadowolony.

Pytanie do osób, które stosowały (stosują) jedno z dwóch rozwiązań lub obydwa. Co wybraliście i dlaczego? Co było źle i zdecydowaliście się na to drugie? Korpus wychodzi drożej ale jeżeli sprawdzi się lepiej to jestem skłonny dopłacić - tym bardziej, że obecny baniak zostanie ze mną minimum rok.

Oczywiście z góry dziękuję za cenne uwagi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja chciałem połączyć w U700 2 wloty w jeden i analogicznie wyloty na zlaczkach YNapisałem do serwisu i mi odpisali że bez problemu można ale wydajność spadnie o 30% - nie sprawdzałem dalej i zostało po staremu

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Jarek, tak na dobrą sprawę to dopóki nie masz zainstalowanego filtra w akwarium możesz zrobić kilka testów wydajności pustego kubełka w różnych konfiguracjach wlotów i wylotów tj.: 2x2, 1x2, 2x1 i 1x1.
Jak porównasz wyniki to może właściwe rozwiązanie samo się nasunie? 
Przyznam, że sam jestem ciekaw wyników :) 

Przy okazji oba prefiltry 602 i 603 mają takie same zawory i do obu wersji B jest ta sama pompa o wydajności 400l/h.
U mnie dwie 602 dają sik ok 1350l na wylocie z kubełka, czyli każdy tor dostarcza do kubełka wodę z szybkością ok 650l/h czyli ponad 160% papierowej wydajności HW 602/603.
Z kolei jak zamknę w jednym z prefiltrów zawór (czyli tylko jeden wlot dostarcza wodę do filtra) to od razu widać spadek wydajności na obu wylotach z kubełka.
Pytanie czy ten spadek to wina (a) wydajności HW 602, (b) przepustowości węży 16/22 z zaworami zmniejszającymi ich średnicę, czy też (c) samego Unimaxa?
Przy okazji kolejnego czyszczenia prefiltrów i podmianie wody sprawdzę przy spuszczaniu wody z akwarium przepływy dla (a) i (b).
Jak widać testy (c) są wskazane :) bo możliwe, że te 2 wloty i 2 wyloty producent dał nie bez przyczyny? :)

Link to comment
Share on other sites

Przemyślałem Rafale to co napisałeś i chyba już wiem jak rozwiąże sprawę z Unimaxem. Z racji tego aby nie stłumić wydajności filtra jedyna opcja jaka przychodzi mi do głowy to zrezygnować z łączenia dwóch wlotów w jeden i te zostawić tak jak przewidział producent a połączyć jedynie wyloty. Wloty mają kluczowe znaczenie dla pracy filtra. Pamiętam jak to było z moim Eheimem 2215. Gdy zastosowałem oryginalny zasys filtr pracował ok. Natomiast gdy na wlot założyłem Set1 gdzie rura wewnątrz ma większe fi od razu filtr zaczął oddychać i zwiększył się sik. Wniosek jest jeden - dwa wloty być muszą. Z wylotem już sprawa prostsza ponieważ połączenie ich w jeden da mi na wylocie lepszy sik niż dwa niezależne. Zrezygnuje zatem z HW i zastosuje korpusy narurowe w ilości 2 sztuk z króćcami 19mm. Skoro i tak najlepiej filtruje wata to nawinę na trzpień dłuższy pasek i to powinno być najlepsze rozwiązanie. Co prawda jako sam biolog mam Unimaxa 250 ale chyba ten będzie niepotrzebny. Całą ceramikę wrzucę do 500. To powinno załatwić mi sprawę mechaniki i biologii. 250 albo sprzedam by mieć fundusze w razie w na dodatkowy cyrkulator albo zostawię go sobie gdybym potrzebował dodatkowej filtracji albo postawił drugie akwarium dla gupików. ;)

Z jeden strony dać dwa wloty na różnych wysokościach - po lewej. Po prawej wylot i skierować go po skosie na przednią szybę. Aby tło było obmywane mogę zaopatrzyć się w cyrkulator.

Co o tym myślicie? Ma to ręce i nogi? Dyskutujmy! Podzielcie się swoją opinią - każda jest istotna i warta przemyślenia.

Aha i jeszcze jedna sprawa. Ostatnio kolega @mlody.czubpokazywał swojego narurowca - ma problem z białym osadem. Zauważyłem, że ma wsadzone do korpusów rurki powiedzmy to siatkowane. Gdzie takie coś można zakupić? Jest to lepsze rozwiązanie niż standardowy trzpień od wkładu sznurkowego?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

Aha i jeszcze jedna sprawa. Ostatnio kolega @mlody.czubpokazywał swojego narurowca - ma problem z białym osadem. Zauważyłem, że ma wsadzone do korpusów rurki powiedzmy to siatkowane. Gdzie takie coś można zakupić? Jest to lepsze rozwiązanie niż standardowy trzpień od wkładu sznurkowego?

To sa wkłady ze sznurkow, takie mialem jak zakupilem i wykorzystalem je potem do nawijania waty.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.