Skocz do zawartości

fosforany / po4 wysokie , NO3 niskie


dero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

akwarium 1800L (w obiegu ok 1600)

temp 26

testy JBL krpoelkowe

NH4 poniżej 0,025

NO2 poniżej 0,01

NO3 pomiędzy 1 a 5 (i tak jest cały czas od 1,5 miesiąca)

PH ok 7,4

KH 4

GH 6

nie miałem testu na PO4, dzisiaj doszedł, jak zrobiłem pomiar to skali brakuje. Po kilku sekundach woda granatowa.... 

akwarium ma ok 2,5 miesiąca, ryby są od ok 1,5 miesiąca, wodę miałem na podmianie ciągłej, przy czym bardziej była to "dolewka" tego co parowało. Dosłownie krople z świeżej wody kapały a reszta się do kanalizacji wylewała

Woda prawie krystaliczna. Dno akwarium czyste (jest piasek który ryby na tyle przekopią że filtr wszystkie kloce wciagnie)

Filtracja narurowa, filtry mechaniczne wymieniane co ok 2 tygodnie,  i coś na kształt kaseciaka mam komin zewnętrzny ok 40 litrów wyłożony gabką + 5kg grysu koralowego , z filtrem na samym dole komina - woda się górą przelewa przez gąbkę a filtr wyrzuca ja z powrotem do akwa - tam całość czysta

W akwa brak glonów (widocznych)

Ryby zachowują się ok. 

Mam pytania:

1. Skąd takie duze PO4 (w kranie = 0)

2. Jak mam z tym sobie radzić? czy wode podmieniać częściej, czy może jakąś chemie do filtra dać? bo NO3 mam na stałym, wg mnie dośc niskim poziomie

3. Czy w filtrze narurowym może tak wyglądać wkład biologiczny (matrix) czy trzeba go wyczyścić? (wg mnie dużą rolę bilogi spełnia gąbka w "kaseciaku" ok 40 litrów samej gabki to duża powierzchnia na bakterie, tam jest super czysto bez konieczności wkładania łap)

4. Czy jeszcze jakieś testy wody inne robić?

Podmieniłem ok 30% wody

PH lekko spadło

PO4 nadal po za skalą ale nie tak ciemnie jak wcześniej

 

20180108_230405.jpg

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jesteś wyjątkowy kolego- w kranie masz pH poniżej 7 więc odpada u ciebie stała podmiana wody  bo jak dasz taką 30% to w baniaku stale będziesz miał pH poniżej 7,4 czyli nie malawijskie .  Także duże jednorazowe podmiany też nie wchodzą w grę bo wahają pH jeszcze silniej.

To co masz w tej chwil to dowód na moją teorię iż nie da się podmianami zwalić PO4 do zalecanego poziomu bo zwalisz NO3 do bardzo niskich poziomów a fosforany nadal siedzą ci w gąbkach, grysie , i piasku w baniaku .

Powodem wysokiego PO4 w akwarium jest zawsze sam akwarysta ;)bo kranówy zazwyczaj są ich pozbawione .

o ja widzę z fotek.

1/  Matrix zupełnie zaglucony więc nie działający -  dokładnie płukać w wodzie z akwarium.

2/ Masz jakby dwie oddzielne filtracje  - jedna to typowy naurowiec a druga to zewnętrzny kaseciak z komina zrobiony a mimo to same problemy , bo woda nie lewitacja,  praktycznie bak podmiany wody więc syf i malaria w baniaku i narurowcu.

3/ Parametry wody sinicowe oraz  brak glonów .

 

Pytania dodatkowe:D

1/ czy woda z podmianki stałej idzie przez ustrojstwo? czy na rympał prosto z kranu?

2/ masz drapieżniki więc proszę podać  dokładnie ze szczegółowym opisem jakie karmy dajesz i jak je podajesz rybom - ze szczegółami jak karmę przygotowujesz.?  czy mrożonki są stosowane?

3/ czy nie zaginęła ci ryba/ryby  teraz albo kiedyś w akwarium?

4/ proszę o fotkę na gąbki w kominie a potem na grys w kominie.

5/ czy do startującego baniaka wlewałeś starą wodę z innego akwariuma abo z zoologa?

6/ czy  test PO4 to JBL czy Salifert ?

Wtedy opracujemy dla ciebie filtrację i dalsze działania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana wody: to co było dolewane do akwa, to ilości niewielkie. Mierzyłem tylko NO3 i skoro nie rosło, nie podmieniałem wody. Po za ok 10% jakieś 3 tygodnie temu i ok 30% wczoraj.

Podmieniałem przez ustrojstwo z węglem, przepływ wody powolny, temperatura taka jak w akwa

Woda dojrzewała przez dodanie wody amoniakalnej i bakterii (opisane przez @deccorativo)

17 minut temu, deccorativo napisał:

Pytania dodatkowe:D

1/ czy woda z podmianki stałej idzie przez ustrojstwo? czy na rympał prosto z kranu?

2/ masz drapieżniki więc proszę podać  dokładnie ze szczegółowym opisem jakie karmy dajesz i jak je podajesz rybom - ze szczegółami jak karmę przygotowujesz.?  czy mrożonki są stosowane?

3/ czy nie zaginęła ci ryba/ryby  teraz albo kiedyś w akwarium?

4/ proszę o fotkę na gąbki w kominie a potem na grys w kominie.

5/ czy do startującego baniaka wlewałeś starą wodę z innego akwariuma abo z zoologa?

6/ czy  test PO4 to JBL czy Salifert ?

1/ ustrojstwo

2/ 

Karmie je 2 x dziennie, rano dostają 1 kostke kryla i 1 kostke solowca (mrożonki z IT - wcześniej je rozpuszczam i dolewam ciepłej wody zeby nie było to zimne) + troche granulatu i płatków (minimalnie)

popołudniu daje ok pół łyżeczki płatków , i "mniejsze" pół łyżeczki granulatu. Mocze to wcześniej w kieliszku żeby szybciej opadało. Ryby mają piasek i później go przekopują

Pokarmy:
O.S.I. Cichlid platki , O.S.I. Vivid Color , O.S.I. Artemia platki  i drobny granulat O.S.I. Red Power 

3/ tak ryby padły ale bezpośrednią przyczyną był ich stan po przybyciu. Zgony miały miejsce przez pierwsze kilkadziesiąt godzin. Ryby doszły dość mocno poobijane. Sytuacja miała miejsce ok 3 tygodni temu

Ryby zachowują się wg mojej oceny normalnie

4/ zdjęcia....

5/ wodę amoniakalną (ok listopada 2016 akwarium dojrzało)

6/ JBL

20180109_112112.jpg

20180109_112120.jpg

20180109_112129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dero napisał:

rano dostają 1 kostke kryla i 1 kostke solowca (mrożonki z IT - wcześniej je rozpuszczam i dolewam ciepłej wody zeby nie było to zimne) + troche granulatu i płatków (minimalnie)

Nie wiem ile razy już to pisałem , ale powtórzę kolejny raz zresztą podobnie jak pisał Matik.

Wszystkie mrożonki zawsze najpierw  na sitku rozmrażamy pod wodą z kranu płucząc dokładnie i długo a dopiero potem sam czysty wypłukany towar dajemy rybom.

Mrożonki i ten sos z mrożonek zawierają duże ilości fosforanów  - ryby mrożonkę zjedzą i wydalą już tylko  ułamek fosforanów ale cały sos daje fosforany do wody i wszystkich podłoży porowatych i piasku.

Z tego sosu z mrożonek masz te fosforany.

Nie wiem czy masz funkcję feed ale jeśli nawet nie wielkie ilości mrożonki, lub innej karmy płatkowej wpada do komina, wlotu do narurowca albo znika w kupie kamieni i nie zostanie zjedzona przez ryby tylko zgnije - to daje także dodatkowe ilości fosforanów do tych ilości z sosu mrożonkowego.

Temat ile fosforanów  zawierają mrożonki badałem na tym forum ze 2-3 lata temu i jest to gdzieś opisane ale nie będę ci szukał - uwierz na słowo.

To samo daje zdechła ryba ukryta w akwarium i nie wyjęta natychmiast jak odeszła. Zgromadzony w jej ciele fosfór powraca do wody w akwarium za pomocą bakterii gnilnych

To jakby wyczerpuje żródło powstawania wysokich poziomów fosforanów w twoim baniaku.

Pytania dodatkowe.

1/ Ile ci sika z narurowca a ile sika pompa z powrotu z komina.

2/ czy czasami nie stosujesz Purigenu, Purolite czy innych biopolimerów ?

3/ czy wiesz z wodociągów ile siarczanów ma twoja kranówa ? i czy możesz się szybko dowiedzieć?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem że mam płukać, nie sądziłem że o tego rodzaju "syf" chodzi, tylko o np lekkie zmętnienie które u mnie nie występowało. Będę płukał:]

I myślałem że resztki jedzenia nie zjedzone itp powodują wzrost NH4 bez PO4. Mi w filtrze oprócz tego gluta w biologi nic takiego (tzn syfu) za długo nie leży, na wlot do komina mam daną gąbkę a na górze jest owatolina cieńko położona. Gąbkę płuczę a owatoline wymieniam. Z nanrurowca też mechaniczne wymieniam

42 minuty temu, deccorativo napisał:

1/ Ile ci sika z narurowca a ile sika pompa z powrotu z komina.

2/ czy czasami nie stosujesz Purigenu, Purolite czy innych biopolimerów ?

3/ czy wiesz z wodociągów ile siarczanów ma twoja kranówa ? i czy możesz się szybko dowiedzieć?

1/ sprawdze bo nie mierzyłem

2/ nie

3/ z października 2017 było 41 mg/l

http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/tychy/

Czyli powód znaleziony tzn mrożonki(które w sumie od 2 tygodni podaje), to teraz się stosować będę do zaleceń tzn płukać. Ale PO4 samo nie wyparuje

Pytania mam: co z tym PO4 na ten moment robić? mam miejsce żeby do filtra dać jakieś środki.

Jak już też został zahaczony temat PH, to jak wode mam podmieniać? Zostawić bym chciał "kapanie" z ustrojstwa żeby uzupełnić to co paruje. To nie powoduje wymiany wody. Ale co z podmianami co 3-4 tygodnie? Czy robić je tylko wtedy jak NO3 urośnie? (do tej pory nie urosło pow 5). Pytania te mają oczywiście zastosowanie przy wyeliminowaniu PO4.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dero napisał:

Pytania mam: co z tym PO4 na ten moment robić? mam miejsce żeby do filtra dać jakieś środki.

Ja bym ci proponował  dać  pod gąbki a na grys koralowy worek z Microbe Lift Phos-Out4  - 1000ml  za 81 zł i daj tylko 300ml !!. Po 3-4 dniach powinno zwalić do 0,02-0,04ppm .

Druga sprawa to jeśli te kapanie  z automatycznej  podmianki tylko ci kompensuje parowanie a nie ma żadnej podmiany wody to gdzie ci znika NO3 ?- czyżby następny z denitryfikacją samoistną?.

Zakręć te kapanie - zmierz NO3 - odczekaj tydzień  pomierz NO3  - odczeka drugi tydzień pomierz NO3 i będziesz wiedział czy jednak była tam  podmiana czy jest denitryfikacja w którymś ze złóż. Do tego czasu nic nie zmieniaj i nawet nie płucz tego Matrixa.

Utrzymywanie stałego niezmiennego poziom wody w akwarium - to nie nasz malawijski wymóg - można sobie to darować szczególnie jak woda ma pH znacznie niższe niż powinna być w Malawi.

Jak wyjaśnisz sprawę z NO3 coś wymyślimy by  podmiany robić raz na miesiąc po 10% wody z ustrojstwa. Podnieść pH w akwarium do 7,7  na stałe i mieć stale lewitację ryb przy niskim NO3 i PO4.

Ostatnio byłem u Karola on ma baniak 180cm a woda lewitacja i ma dokładnie to samo co ja miałem u swoich tropheusów czyli duet Purolite+TMBT  - on w kubelku ja miałem w kaseciaku.

Ani u mnie ani u niego nie ma żadnego glucenia z biopolimeru albo załatwia to mechanik z watą lub drobniutką gąbką. Chyba że ktoś nie czyści mechanika miesiącami, a biologia mu i tak gluci.

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ z narurowca i komina ok 1l/2 sek (oba podobnie). Liczyłem z małego pojemnika 1L więc pomiar średni ale szybkość przepływu mniej więcej pokazuje

Odnośnie NO3 to mam  kilka pomiarów od 16.11.2017 do 08.01.2018 w odstępach 2-4 tygonie i zawsze taki sam wynik. Generalnie na dnie akwarium praktycznie na ma syfu, ryby przekopują dno i finalnie wszelkie odchody lądują w narurowcu. 

Microbe Lift Phos-Out4 zamówię

Edytowane przez dero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika iż masz zupełnie dobre przepływy 2x po ok 1800l/h .

Natomiast zaciekawia mnie te stałe NO3 bez podmianek wody i bez chemicznych usuwaczy NO3. 

Pamiętaj że jak po zastosowaniu Phos-Out4 wyniki wejdą w skalę to wynik faktyczny dla testu JBLa  x 3 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno mi dojsc jutro to na po4. Zastosuje a wyniki opisze w poscie

A odnosnie no3 to jestem za tym zeby sprawdzic u mnie czy "samoistnie" nie rosnie. Tylko moze jeszcze bym w jakis sposob przetestowal czy mi sam test czasem nie nawala.... jak kranowe sprawdzam to jest najnizszy poziom. To jeszcze bym sprawdzil wysoki poziom no3 tylko jak taka wode zrobic zeby miec pewnosc wysokiego no3?

Chyba ze @deccorativouwazasz to za zbedne i mam np co 2 tyg robić dalej test no3 wody w baniaku.

2ga rzecz to jest jakis pomysl na podmiane wody zeby ph nie skakalo?

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dero napisał:

Chyba ze @deccorativouwazasz to za zbedne i mam np co 2 tyg robić dalej test no3 wody w baniaku.

No to ci już wcześnie proponowałem by zakręcić te kapanie i nawet jak odparuje trochę wody to mierzyć wzrost NO3 po 1i 2 tygodniach . To wystarczy by stwierdzić czy masz gdzieś denitryfikację czy jednak NO3 ci rośnie.  Może dużo roślin masz?

Jak przez 2 tygodnie nie będzie działała dolewka z wodą pH poniżej 7 to ustali ci się pH jakie na prawdę masz bez wpływu tego kapania, a wtedy zobaczymy czy przekroczy w baniaku 7,4 i nic nie trzeba robić czy jednak trzeba nieco podnosić te pH .

9 minut temu, dero napisał:

2ga rzecz to jest jakis pomysl na podmiane wody zeby ph nie skakalo?

Pomysł jest jeden.  Albo masz denitryfikację i NO3 stoi ci stale na 5-10ppm  albo trzeba dać Purolite by stale było niskie, a wtedy nie robisz podmian co tydzień ani automatycznie tylko raz na 1-2 miesiące  po 10-15% + odparowana woda . Jak raz podniesiesz te pH + KH przy takim systemie to nie będzie wahań pH.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.