Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam Wszystkich serdecznie.

Jestem Bartosz z Bydgoszczy.
Po wielu latach (od gorzkiej młodości) po odpaleniu dwóch akwariów 45l dla moich latorośli (akwaria low tech na ziemi ogrodowej) postanowiłem, że ja też chcę akwarium :).
Po burzliwych negocjacjach z moją druga lepszą połową - mam i ja :).

Pierwotnie (pierwsze zakupy) mialo to być akwarium low tech, duże ze skalarami.
Zakupiłem akwarium Glossy 260l oraz filtr ASAP 1250e, który miał być tylko mechanikiem.
Przez przypadek trafiłem tu i to wszystko zmieniło. Po pierwsze mega profesjonalne forum, które po nocach czytałem jak powieść Kinga, po drugie Pyszczaki są prześliczne :).
Decyzja zapadła - Pyszczaki.
Finalnie (jestem na dojrzewaniu akwarium) powstało "coś" co jest kompromisem: kosztów, ustępstw domowników, wolnego czasu (którego nie mam) oraz totalnego braku zmysłu artystycznego, brakiem czasu na szukanie wymarzonych skał czy wreszcie tym co mi się podoba a co będzie dobre dla ryb.
To "coś", wiem jest dalekie od ideału, wiele rzeczy możnabyło zrobić lepiej - ale coś jest :).

Akwarium jest wyłożone pianką aquael 5 mm oraz spienionym PVC. Na to poszły głazy i około 30kg piachu z Castoramy (płukanie to bajka ;)).

Filtracja - to kolejny kompromis, ponieważ miałem już zakupiony ASAP 1250e dokupiłem drugi - w zamyśle maja działać jako dwa mechaniko-biologi i wymuszać cyrkuację. Narazie oba mają gąbki, watę oraz Matrixa - dojrzewanie. Docelowo planuje TMBT (NO3) ale w głębi duszy mam nadzieje, że duża ilośc piasku zadziała jako 'oczysczacz' dla NO3. Żywica się nie sprawdzi - Bydgoszcz, ujecie Las Gdański i siarczany na poziomie 104 ppm (potwierdzone w wodociągach).
Zasys pierwszego kubełka - lewa strona przy dnie (przez gąbkę prefiltra), wylot po prawej skierowany ukosem i lekko w dół w stronę szyby przedniej.
Zasys drugiego - prawa strona przy dnie, wylot po lewej skierowany na tylną szybę co daje efekt fali na powierzchni.

Woda: kranówa: ph 7,6; GH 24; KH 16; NO3 - 1ppm; NO2 - 0.
Do akwarium wlałem wodę z kranu poprzez 'ustrojstwo' oraz dolałem około 20-30l wody RO (chciałem obniżyć GH do około 20).
19.12.2017 wlałem 1,1 ml WA 25% i bakterie. Na dzień dzisiejszy: NH3 (takie kropelki mam) spadło z początkowo 2-3 ppm do 0, NO2 wystrzeliło poza skalę (>1 - stan z 29.12, NO3 Około 10ppm i rośnie).  NO2 i NO3 mierzone kropelkami JBla (czasami w dzień ;)).Trzymam kciuki aby tu się nie zatrzymać.

Oświetlenie: standardowe dla Glossy 3 LEDy + dodatkowo własnoróbka LED RGB na WS2801 - powiedzmy, dla efektu wschodu/zachodu słońca dla Pyszczaków /teraz nie świece światłem białym tylko wieczorem załączam efekty świetlne.
Jarzeniówki bedą włączane jedna po drugiej i tak samo gaszone (wschód i zachód ;)).
Dodatkowo jaka ciekawostka, obok kubełków mam czujnik zalania, który po zalaniu wyłączy pompy oraz wyślę mi SMSa.

Planowana obsada: Saulosi (1+3-4) + Hara Gallireya Reet (1+3-4). Planuje zakup w Augustowie (wysyłka) /chyba, że ktoś poleci w okolicy Bydgoszczy dobre miejsce na zakupy. 

To tyle :)
Poniżej kilka zdjęć - proszę o wyrozumiałość.


 

 

IMG_2019.JPG

IMG_2020.JPG

IMG_2018.JPG

IMG_2016.JPG

Edytowane przez bigu1975
Literóki
  • Lubię to 1
Opublikowano

Witaj, 

wyglada na to, że wszystko przemyślane i nic tylko czekać na ryby. Co do wystroju to ma się Tobie podobać, a z doświadczenia wiem, że im częściej będziesz zaglądał do galerii, tym większe prawdopodobieństwo, że zmienisz obecny i to nie raz ;) 

Zakup ryb - w okolicy masz np. doktora Pawlaka ;) 

Obsada fajna, powodzenia!

Opublikowano

Ja odniosę się tylko do fragmentów.

1/  Dałeś na start 2-3x za dużo WA  co skutkuje zbędnym przedłużeniem startu a częściej zatrzymaniem startu przez duży poziom azotynów NO2 które w wodzie tworzą kwas azotawy . Ten kwas zatrzymuje nitryfikację na obu etapach.

Dla tych co się im przydarzy jak tobie przedawkować WA na start - wystarczy podmienić w twoim przypadku 2/3 wody by NH4 spadło do 1ppm. W obecnym stanie nie masz już NH4 więc cały amoniak jest już po I etapie nitryfikacji w tym NO2.

Widać  że II etap ci działa więc czekamy spokojnie.

Na razie ci NO3 rośnie więc nic nie rób ale gdyby się zatrzymało - od razu rób podmiankę 50% wody. 

2/ Ciekawi mnie ten system sygnalizacji zalania.

Taki alarm  przelania wody przy podmiance oraz po tym stałego czuwania  i alarm gdy pojawi się woda pod kubłem masz w temacie Ustrojstwa post #1.

Widać z treści i fotek że z elektroniką jesteś za pan brat i to powiadomienie SMSem mi się podoba ale wyłączenie pompy już nie.

Z mojego doświadczenia wynika że 90% rozszczelnień to uszczelki na kubłach a te pracują na podciśnieniu. Wyłączenie pompy zazwyczaj powoduje zwiększenie wycieku a  to nie ten kierunek.

Ponieważ woda dalej jest zasysana do kubła to wyciek się nie zatrzyma aż cała woda do ssaka z dna nie wyleje się z akwarium - oczywiście  nie czekamy na to bo to jedyny stan gdy akwarysta musi się śpieszyć.

Może jak już musi być system antyzalaniowy i coś wyłączać to  pomyśl o dwu elektrozaworach zamykających wlot i wylot z kubła .

3/  Mieliśmy na WDA2017 taki  filtr ASAP 1250  w nonmbuniaku i sikało to zupełnie znośnie choć nie mierzyliśmy ile l/h  ale filtr nie był zagruzowany.

Po zakończeniu startu jednak bym radził wyrażną koncepcję jednego ASAP jako tylko mechanik z gąbkami i TMBT i nic więcej a drugi tylko jako biolog z 1litrem Matrixa - tylko otwierany raz na pół roku bo i tak wszystko wysypiesz na podłogę za każdym razem jak ten filtr otworzysz.:lol:

 

 

 

Opublikowano

Witaj.

Wystrój zbiornika fajny, tylko byś mógł dorzucić parę wyższych kamieni. Podoba mi się ten ład i porządek jaki panuje u Ciebie w szafce. Sam miałem tak na początku, ale teraz praktycznie co miesiąc zmieniam coś w sprzęcie i gdzieś to zatraciłem:P. Co do filtracji to obawiam się, że ten Asap co będzie u Ciebie pracował jako mechanik i po części jako cyrkulator nie da sobie po prostu rady. Oświetlenie super, a szczególnie te wschody i zachody. 

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Deccorativo,

Po pierwsze dziękuje :)

1. Przedawkowanie WA - w Twoim szablonie jest napisane 1 ml na każde 200l wody. Ja netto mam gdzieś 220l i dałem 1,1 ml. Ale z chemią jestem na bakier i być może źle zrozumiałem. Mógłbyś proszę wskazać błąd? /chciałbym zrozumieć do końca/

2. Elektronika to moje chobby a w całym mieszkaniu mam taką moją inteligencję w sterowaniu. Jest to serwer linuxowy z zainstalowanym kombajnem do obsługi i sterowania Domoticz. Sam czujnik zalania to Fibaro flood sensor, który komunikuje się z Domoticzem radiowo - interfejs Z-Wave. Ten sam domoticz steruje też gniazdkami, które widzisz na zdjęciu. Każdy odbiornik mogę włączyć zdalnie ale też ustawić o której ma się załączyć lub wyłączyć sam, mogę też definiować różne działania na podstawie zdarzeń z czujników (w tym zalania).
I oczywiście masz rację, co do wyłączenia pomp w przypadku zalania - nic to raczej nie da. Dopóki docelowo nie zrobię tego co proponujesz - nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może jedynie w jakimś tam scenariuszu zmniejszy to ciśnienie wody i kupie więcej czasu. Kluczowe dla mnie jest powiadomienie :).

3. Myślę, że Twoja propozycja /jak zawsze :)/ to doskonały pomysł. Powiedz proszę czy mając drugi ASAP jako biolog z Matrixem ale bez żadnej filtracji /prócz prefiltra/ nie będzie mi po prostu wachlował brudnej wody czy może jednak dać jednak tylko gąbkę?

 

Pozdrawiam,
Bartosz

51 minut temu, Mynio Akwa napisał:

Witaj.

Wystrój zbiornika fajny, tylko byś mógł dorzucić parę wyższych kamieni. Podoba mi się ten ład i porządek jaki panuje u Ciebie w szafce. Sam miałem tak na początku, ale teraz praktycznie co miesiąc zmieniam coś w sprzęcie i gdzieś to zatraciłem:P. Co do filtracji to obawiam się, że ten Asap co będzie u Ciebie pracował jako mechanik i po części jako cyrkulator nie da sobie po prostu rady. Oświetlenie super, a szczególnie te wschody i zachody. 

Pozdrawiam

Dziękuje :)

Tak moje kamienie mogłyby być wyższe. Jak czytam wyżej pewnie będę to zmieniał nie raz. Póki co musi tak zostać - cierpliwość mojej drugiej połowy jest na wyczerpaniu. Za każdym razem jak podciągam rękawy... no cóż lepiej nie pisać. Obsługa akwarium musi zostać ograniczona do minimum :).

Pozdrawiam,
Bartosz

Edytowane przez bigu1975
literówki
Opublikowano

Panowie ja tylko przypomnę, że jest to dział „Przedstaw się i swoje akwarium” ;) jak chcecie dyskutować na tematy techniczne to mogę wydzielić posty, lub przenieść cały temat do innego działu.

Opublikowano
14 minut temu, MatiK napisał:

Panowie ja tylko przypomnę, że jest to dział „Przedstaw się i swoje akwarium” ;) jak chcecie dyskutować na tematy techniczne to mogę wydzielić posty, lub przenieść cały temat do innego działu.

Przepraszam zagalopowałem się... Myślałem, że przy takiej dyskusji właśnie lepiej się poznamy :).

Zależy mi na odpowiedzi w temacie przedawkowania WA - zapytam może w dziale Woda :).

Opublikowano

Jest dedykowany temat nikogo innego jak deccorativo na temat „super szybkiego startu na WA”, tam pewnie jest już nawet niejedna odpowiedź na podobne do Twoich watpliwości ;) 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.