Jump to content

Proszę o identyfikacja i poradę


XGrzesX

Recommended Posts

Od dłuższego czasu obejmuje u siebie w akwarium brązowy nalot. Nalot gromadzi się głównie na szybach, tłach, kamieniach. Próbowałem zmniejszać oraz zwiększać moc świecenia ale nic nie pomaga. Nalot bardzo łatwo się czyści.

Jeśli chodzi o parametry wody to od dłuższego czasu z nieznanych mi przyczyn mam wysoki poziom fosforu. testy JBL przy pomiarze wykazują 0.8-1.2. Stosuje Microbe-Lift Phosphate Remover który pomaga ale na krótko i wysoki fosfor powraca.

Na poniższych fotkach widoczny niewielki nalot 4 dni po czyszczeniu tła:

 

20171228_123852.jpg

20171228_123857.jpg

20171228_123845.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, XGrzesX napisał:

Od dłuższego czasu obejmuje u siebie w akwarium brązowy nalot.

Radzę wizytę u okulisty i test na rozpoznawanie kolorów.

Jak się znam na budowie oka to złe widzenie kolorów dotyczy 80% populacji ludzi.

To co ty widzisz brązowe wyobraż sobie że jest zielone .

6 godzin temu, XGrzesX napisał:

Jeśli chodzi o parametry wody to od dłuższego czasu z nieznanych mi przyczyn mam wysoki poziom fosforu. testy JBL przy pomiarze wykazują 0.8-1.2.

Czyli masz 3x tyle ile wskazują testy JBLa.

Przyczyną w 100% jest akwarysta który wrzuca do baniaka ten fosfór  w postaci karmy lub jej złego dozowania. Albo też akwarysta nie usuwa z akwarium rybek które w nie wyjaśniony sposób znikają

Link to comment
Share on other sites

Ja na tych zdjęciach widzę zielenice, brunatnice i jakieś śladowe ilości okrzemek (te brązowe). Na moje oko masz baniak z pięknie porośniętym tłem strukturalnym i wielu z koleżanek i kolegów tutaj bardzo chętnie by się z Tobą zamieniło?. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, XGrzesX napisał:

Nie chodzi mi o zielone glony tylko brązowy nalot którego jest zdecydowanie mniej jak zielonego.

I ty reklamujesz te szczątkowe ilości okrzemka ???

No nie przeszło mi przez głowę że to o to chodzi.

No jeszcze nikomu się nie udało w akwarium hodować glony selektywnie czyli jednogatunkowo - to tylko możliwe w retortach naukowców, a nigdy w akwarium z rybami.

Jednak by zniknęły w szczątkach okrzemki musisz najpierw obniżyć na stałe poziom SiO2 w akwarium do poziomu 0,1-0,2ppm - wtedy zielenice wykończą nawet te resztki.

Ale nie ma gwarancji że na pewno - mogą je zastąpić właśnie brunatnice lub krasnorosty ( takie czarne włochate)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Właśnie chodzi o to, że ten brązowy nalot mocno przyrasta. Fotki które zamieściłem były zrobione 4 dni po gruntownym oczyszczeniu tła z tego brązowego nalotu.

A zielony nalot to waszym zdaniem glony czy sinice ?

Edited by XGrzesX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.