Jump to content

Usuwanie azotanów Blue Soft - S70/VR 1


wojtekr

Recommended Posts

Na stronie sklepu dobrze znanego wielu użytkownikom tego forum napotkałem takie ustrojstwo do usuwania azotanów.

https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-blue-soft-s70vr-1-p-868.html

Jestem ciekaw, czy ktokolwiek zna coś takiego, a może nawet używa i może podzielić się doświadczeniami?

Zastanawiam się, czy warto byłoby coś takiego kupić. Mam w kranie NO3=20 i przepuszczam przez purolite wodę do podmianek. Ta żywica jest w 3 korpusach 10" i zauważyłem, że po przepuszczeniu ok 1300l trzeba już ją regenerować. U mnie te 1300l, to 5 podmianek + w międzyczasie dolewki odparowanej wody. Jest to trochę upierdliwe, rozkręcanie korpusów, przelewanie, itd. W tym Blue Soft regeneracja robi się "sama", a przynajmniej urządzenie samo woła, żeby mu dosypać soli.

Z drugiej strony,  jest to dość duży wydatek, montuje się to w głównym ujęciu wody, a przecież jaki sens usuwać azotany do wody przeznaczonej do kąpieli, zmywania naczyń? Montaż tylko przy akwarium, to dość droga impreza.

Jeszcze co ciekawe, ww sklep miał w sprzedaży używane przez nas purolite e520, natomist w Blue Soft jest już PA202.

Edited by wojtekr
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, wojtekr napisał:

Jestem ciekaw, czy ktokolwiek zna coś takiego, a może nawet używa i może podzielić się doświadczeniami?

Nie tylko zna a nawet wielu używa i ty chyba także.

Ten Blue Soft za 1550 zł to taki drogi do absurdu blok do usuwania NO3  z Purolite A520E nie tylko dla wody do akwarium i do gotowania zup ale nawet do tej wody do spłuczki sedesowej - sam przyznasz że absurd.

Zamiast naszego bloku z 0,5-1l żywicy jonowymiennej na NO3  zawiera jej 16 litrów oraz obok worek 25kg soli tabletkowej i prosty procesor do automatycznej regeneracji złoża-  taki timer , a ponieważ to urządzenie jest produkcji chińskiej więc zawiera chiński odpowiednik Purolite A520E czyli PA202 - to dokładnie te same żywice tylko marka je różni.

Gdyby się dało podłączyć to pod zlewozmywak i kran do wody na zupę, lodowkę do kostkarki  oraz do akwarium z pominięciem reszty kranów na wannę , natrysk,  pralki i spłuczki klozetowe to jak najbardziej  jest sens szczególnie przy małych dzieciach.

 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie tak mi się wydawało, ze to za droga impreza. Ale myśle na czymś większym, niż 3 korpusy narurowe 10", żebym nie musiał średnio co 1,5 miesiąca regenerować żywicy. Albo żeby zautomatyzować proces regeneracji, czyli wpiąć się w obieg z pompa i zbiornikiem z solanka i przepuścić przez te korpusy. Tak przez pół godziny by solanka krążyła, chyba byłoby OK. Przecież na skale przemysłowa  chyba nikt nie wywala solanki i nie miesza w żywicy w garze :-).

Moze założę oddzielny temat i się coś wymyśli. Warto byłoby udoskonalic ustrojstwo o automatyczna regenerację :-)

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, wojtekr napisał:

Ale myśle na czymś większym, niż 3 korpusy narurowe 10", żebym nie musiał średnio co 1,5 miesiąca regenerować żywicy. Albo żeby zautomatyzować proces regeneracji, czyli wpiąć się w obieg z pompa i zbiornikiem z solanka i przepuścić przez te korpusy. Tak przez pół godziny by solanka krążyła, chyba byłoby OK. Przecież na skale przemysłowa  chyba nikt nie wywala solanki i nie miesza w żywicy w garze :-).

Moze założę oddzielny temat i się coś wymyśli. Warto byłoby udoskonalic ustrojstwo o automatyczna regenerację :-)

Jak najbardziej to jest bardzo dobry pomysł!

Link to comment
Share on other sites

Już o tym myślałem ale jak niektórzy mają problem jak to sprawnie umieścić w bloku by działało albo tak przekombinują że im drobinki żywicy po baniaku fruwają - to jak pomyślę że taka mało przemyślana instalacja do regeneracji mogłaby wlać 2-5 litrów solanki do baniaka to mi przeszło dumanie od razu - natychmiast.;) i to samo radzę innym.

Co innego jak już ktoś ma Zmiękczacz wody na cały dom  np taki najtańszy automatyczny

http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-weber-aqua-premiu-m15-1-3-osob-i7082976786.html#thumb/2

a jednocześnie ma wysokie poziomy azotanów NO3 w kranówie.

Link to comment
Share on other sites

Ja myślałem o ustrojstwie do podmianek, bo blok to na pewno trzeba byłoby wyjąc z akwarium i potem po solance przepłukać woda. Ale ustrojstwo jest bardziej bezpieczne, i tak stoi na zewnątrz. Mam wolny minikani nieużywany, musiałbym jakoś przejść z tych węży na 1/8 i tyle. Ciekawe, czy ta pompka przepchnie przez korpusy, ale chyba tak. Czy to dobry pomysł, czy widzicie jakies potencjalne problemy?

Link to comment
Share on other sites

Nie da się takiego BlueSofta  ( BS ) wykorzystać i dla domu i dla akwarium -  przeszkodą jest skażenie biologiczne wody w akwarium. Jak raz puścisz przez BS wodę z bakteriami to nie wolno go używać dla celów domowych.

Więc tylko taki wariant -  BS  dla domu + podmianki 

oraz drugi BS dla baniaka by tam tylko usuwał NO3 które dają ryby.

Oczywiście da się to poskładać z chińskich podzespołów ale raczej wychodzi drogo i ta automatyczna regeneracja nie jest warta tych pieniędzy.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.