Jump to content

Projekt malawi drapieżniki


Recommended Posts

Witam,

Zakładam zbiornik z drapieżnikami Malawi, w skrócie o akwarium:

Zbiornik: 230 x 60 x 70cm ~1000l, tło strukturalne

Podłoże: grys wapienny 1-2mm 120kg, grys koralowy 10-20mm 20kg, (skały prawdopodobnie dark grey stone)

Filtracja: SUMP 35 x 45 x 150cm ~240l, ceramika Aquael Bioceramax 600 10l, Seachem Matrix 4000ml, gąbki +wata na start biologia Seachem Stability, obieg wody oparty na pompie obiegowej CO

Obsada – i tu zaczynają się schody. W sumie prawie już wybrana:

- F. Ice Bearg

- B. Rhoadesi Yellow

- F. Rostratus

- N. Livingstoni

- D. Compreciseps

- C. Mori

- A. Chrystyi

- N. Fuscoteaniatus

- T. Nigriventer

- N. Venustus

- E. Anagenys

- Ch. Caeruleus

Moje pytanie brzmi:

1.       Czy kupić młode 3-5cm w większej ilości tzn po5szt np. z zamiarem redukcji docelowej obsady do 1+2?

2.       Czy kupić średniaki 8-10cm w części już będzie można określić płeć czyli 1+2? (docelowo coś dokupić jeśli okaże np 3 samice)

3.       Gdzie kupić – Malawi Śląsk posiada powyższe ryby prawie wszystkie (rozmiar 3-5cm) w przystępnych cenach ~15zł za sztukę, Tan Mal posiada 3-5cm jak i średniaki 8-10cm ~co najmiej 3x drożej, a może zaproponujecie jeszcze jakąś inną hodowlę relatywna cena do jakości? O obu hodowlach na forach jest pełno opinii dobrych jak i i tych nie do końca… Na pewno nie chce mieć ryb prawie ok tzn. chów wsobny po raz nty.

Akwarium ma być ciekawym dodatkiem domu (dla mnie najważniejszym) więc chce by było w miarę kolorowo, ciekawe zachowania i nietuzinkowe ryby. Nie zamierzam zostać hodowcą i mocno skupiać się nad rozmnażaniem – ale jeśli się coś uda to oczywiście będę się cieszył.

Domyślam się, że pewnie dostanę reprymendę co do zbiornika/ tła/ podłoża  – drodzy koledzy mi się podoba, myślę że jasno stawiam sprawę. Co do obsady uwagi jak najbardziej wskazane, jeśli macie propozycję zwiększenia barwy kolorów / urozmaicenia to poproszę. Mam zamiar wystartować baniakiem za parę dni (poprzeczki jeszcze schną) i za jakieś 2 tyg zamawiać ryby.

Jeśli kogoś by interesowały szczegóły baniaka z chęcią opiszę.

2.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witaj młodzianku :D na naszym forum.

Przedsięwzięcie zacne i będę mocno w nim uczestniczył.:e_geek: i nie zawsze z pochwałami a często krytycznie.

Obsada to na końcu - i zacznij  nowy temat jak radzi Andrzej w nowym dziale, ale masz na to bardzo dużo czasu  , a ja się poznęcam nad tym Startem hhollkaa.

Jak widzę to wszystko nówka-sklep więc ryby w żadnym wypadku za 2 tygodnie -  w zależności jaką metodę startu biologii przyjmiesz, to daj sobie na to miesiąc odstępu czyli - ryby po nowym roku kolego - ryby to zawsze na końcu i nie jest to wyścig z czasem.

Zeby cię nie korciło wpuszczać zanim biologia dojrzeje  a to od razu szkoła cierpliwości dla akwarysty.

Dotarło bo chyba raptus jesteś???

Teraz filtracja i woda.

Tylko żeby się nie okazało że to nie jest Opole tylko wieś 50 km od Opola z własną studnią.;) Ja pisze o mieście Opole.

Wodę w kranie czyli kranówę w Opolu masz bardzo różną bo pochodzi z wielu studni i w zależności na jakiej ulicy mieszkasz to może być od takiej cymes do takie do dópy .

Zerknij tu i wpisz najlepiej w profil rejon ulic bo wtedy zostanie na zawsze łatwe do odszukania jaką masz wodę.

https://wikopole.com.pl/download/attachment/5257/analiza_wody-pazdziernik_2017.pdf

Jak patrzę na te wyniki i tą filtrację jaką sobie zaplanowałeś to mnie rzuca po ścianach.:D

Co by powiedzieć o wodzie w Opolu to nie to że jej brakuje pH lub twardości

wszędzie pH od 7,3 aż do 8,4  a twardość nawet 22,5 - to po co te tony  grysu wapiennego i korala - jeszcze chcesz podnieść pH i dołożyć twardości . ? o koszcie nie wspomnę bo to twoja kasa ale wydawanie bez sensu mnie razi - a ty zrobisz jak zechcesz.

Ty zobacz ile masz w kranówie NO3 bo są rejony jak ul. Lelewela z  NO3 - ponad 35 ppm a to znaczy że woda szkodzi rybom już od razu po wlani do baniaka a ryby jeszcze dołożą swoje .

Chlor też widać po rurach wodociągowych lata , więc odpada lanie na rympał prosto z kanu do baniaka.

Ty zacznij nie od obsady bo masz na to miesiąc a od zbudowania pędzikiem - Ustrojstwo wersja II 

(pierwszy temat w dziale WODA na samej górze by młodzianek od tego zaczynał.) a nie od obsady.

Następnie przestudiuj tematy start biologii bo po nalaniu wody do systemu to następny krok w drodze do predatorów.

Co do wystroju, tła i podłoża o się nie wypowiem haha - ale baniak dla ryb nie ma  230 na moje oko ma 190cm a to nie wiem jak z predatorami w tak małym akwarium.:D Nasi predatorowcy ci napiszą.

Światło chyba na 3 naświetlaczach 10W z trupim światłem ( to nie moje słowa):( ale prawdziwe - ale mogę się mylić bo takie jakieś te tło bez wyrazu i nie piszę o fakturze bo się napracowałeś i to OK ale światełko mi się nie podoba, a ryb jeszcze nie widać.

A co tam na tej drodze wody jeszcze poza pompą C.O. siedzi ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Co do wody najbliżej mam:

image.png.6ed203c624873a554a9d0f4bfa9cc9ea.png

Co do wymiarów akwa to tak jak pisałem.

Podłoże - miałem podobny mix we wcześniejszych akwariach, mi się podoba.

Oświetlenie w fazie testów jak na razie jedna świetlówka LED 150cm, ape led T.150.25.AQUA.S.K145  230V 25W - oświetleniem będę się bawił jak zaleję baniak.

Obieg wody: storna ssawna pompy: zawór zwrotny z kulką (zabezpieczenie przed suchobiegiem pompy po zaniku napięcia), zawór kulowy, filtr siatkowy (zabezpieczenie pompy a jednocześnie odpowietrzenie układu przy starcie), króciec.

Pompa: alpha2 autoadapt grundfoss 25-60, 2600l/h przy 35W poboru - miałem taką pompę w zasięgu więc wykorzystałem.

Strona tłoczna: króciec zawór kulowy, w pionie rozkręcalna złączka (potrzebna do uruchomienia systemu - zalania układu), no i wydech do zbiornika.

Dobór obsady wg zaleceń przerzucam.

 

Link to comment
Share on other sites

To masz szczęscie  jako Opolanin - akurat wodę w kranie masz aż za dobrą na Malawi i bez tych 140kgwapieni które w takiej ilości podniosą jeszcze wyżej  pH i KH oraz  GH  i raczej do tego je dajemy jak pH w kranie jest niskie - u ciebie jest wg mnie pH w kranówie za duże - Purolite nie będzie działał, ale jak ci się podoba ten wapień to zostaw. Znajdziemy inne rozwiązanie żebyś nie kubłował po 300l wody w dwie strony co tydzień.

Jedną z niewielu zalet sumpa w słodkowodnych jest to że wszystko się zmieści co nam się żywnie podoba wsadzić do sytemu wody.

Link to comment
Share on other sites

Spust wody nie będzie większym problemem, doprowadziłem kanalizację pod zbiornik, za sumpem widać, dołożę tylko zasyfonowanie z zaworem i samo będzie się ulewać :), gorzej z tankowaniem bo wstrzymam ruch w domu na jakiś czas, przy dwójce małych dzieci i żonie, której obietnica była że nie będzie zbytnio bałaganu muszę być kreatywny.

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, hhoolleekk napisał:

gorzej z tankowaniem bo wstrzymam ruch w domu na jakiś czas, przy dwójce małych dzieci i żonie, której obietnica była że nie będzie zbytnio bałaganu muszę być kreatywny.

Masz alternatywy

- tankowanie nocą:D

-  zastosowanie denitryfikacji naturalnej w spływie komina :D tak by podmieniać wodę raz na1-2 miesiące max 10%  czyli tak średnio 50l / miesiąc:D.  Ja robiłem w soboty zawsze około 20tego każdego miesiąca ( bo zapominałem kiedy robiłem ostatnio)  a miałem 70 tropheusów w 300l wody i stałe zafiksowane  NO3 - 5-10ppm  oraz wodę lewitacja ryb.

Poczytaj to  - jest akurat na twój baniak z tą ilością wapienia i kamieni.

A wiesz że Klubowicz ma na to zniżkę a Użytkownik jak ty to chyba nie ma upustu. :( trzeba by pytać Coral House.

https://www.coralhouse.pl/xport-no3-cubes-500ml---ultra-aktywne-media-denitryfikacyjne~p34393

powodzenia w projekcie życzę i rychłego zobaczenia się w gronie Klubowiczów. :D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
  • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
  • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
  • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
  • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
  • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
  • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
  • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
  • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
  • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.