Jump to content

woda testy wody kiedy?


krystiann

Recommended Posts

Witam mam pytanie troszkę dziwne ale zapytam was,wodę podmieniam co tydzień w sobotę akwa240 l .Kiedy najlepiej robić testy wody ..przed podmianą ...po podmianie a może w połowie tygodnia.wiem że najlepiej robić to przy dziennym świetle do południa. czy wyniki mogą się różnić po między sobotą a środa?

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

..jeżeli chcesz znać faktyczne parametry wody rób to przed podmianą. Wtedy też będzie Ci łatwiej określić jak duże te podmiany , jak rosną parametry itp. Po podmianie też możesz robić śmiało  bo będziesz miał całkowity obraz co się dzieje od podmiany do podmiany. Oczywiście po podmianie nie musisz robić..to bardziej dla pełnego obrazu. Na początku każdy bawi się w testy , sprawdza, poznaje wodę..Możesz nawet codziennie to robić i obserwować co i jak się zmienia w ciągu tygodnia. Potem Ci to przejdzie...ważne aby umieć wyciągać wnioski z tych pomiarów.

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, krystiann napisał:

Witam mam pytanie troszkę dziwne ale zapytam was,wodę podmieniam co tydzień w sobotę akwa240 l

W moim przekonaniu podmianki robimy pod wyniki pomiarów wody a nie wg kalendarza czyli w soboty albo niedziele.

Tak jak istnieje nadfiltracja mechaniczna tak samo istnieje nadpodmianka wody.:D Choroba ta zazwyczaj dotyka młodzianków zafascynowanych pomiarami kropelkowymi i tym co wyczytali w internecie . Występuje wtedy gdy przed podmianką mamy w baniaku NO3 - 5 ppm i mniej  a robimy podmiankę dużą bo tak jest napisane w internecie i koniecznie w sobotę.,  by po podmiance było NO3 -1 ppm .i  piszą dopiero wtedy gdy im się sinice pojawiły .  Gdy spokojnie można by utrzymywać małymi podmiankami np 10%  NO3 w granicach  > 20ppm < . lub robić je raz na 2-3 tygodnie.

Właśnie dlatego Andrzej pisze by poznać testami zmiany parametrów w twoim akwarium i do tego dostosować  system i wielkość podmiany wody , pamiętając że ryby rosną i po pół roku może się to zmienić

Wyznacznikiem robienia lub nie podmianki jest głównie wynik NO3 zmierzony przed bo wiedząc ile % wody podmieniasz i ile NO3 ma kranówa bez pomiarów po podmiance wiadomo ile będzie.

Dla przykładu gdy było w akwarium NO3 - 40ppm i zrobiłeś podmiankę 50% wody z kranu o NO3 - 1 to bez mierzenia po podmiance będzie w baniaku - NO3 -20ppm  i szkoda na to testu.

Oczywiście bywają przypadki skrajne lub tajemnicze.

Pisze do mnie kolega @mikrus2201 że od wielu tygodni  bez żadnych podmianek, złoży jonowymiennych  i roślinnego malawi z duża ilością ryb ma stale NO2 - 0,05ppm a NO3 stoi jak zaczarowane na poziomie - 10 ppm i pyta czy robić podmiankę profilaktycznie bo już się niepokoi . Woda kryształ ryby szczęśliwe że nikt im nie buja parametrami wody i bakterie też szczęśliwe że im na rympał chloru z kranu nie dawkują. Ideał.???

No tu bym w cuda nie wierzył i krytycznie spojrzał na test NO3 JBLa czy się nie trafiło nam kiedyś zamienić nakrętek na fiolkach.

Tu bym jednak zdecydował się kupić inny lepszy test NO3 - Salifert NO3 i porównać wyniki - czy nie mamy syndromu kolegi grabca ( opis w jego temacie ) .

 

 

 

 

 

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
  • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
  • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
  • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
  • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
  • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
  • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
  • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
  • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
  • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.