Jump to content

Szafka pod akwarium (wysunięcie 2cm)


Recommended Posts

Głównym zamiarem jest maksymalne zlicowanie przedniej szyby akwarium ze ścianą.

Na foto przedstawiłem dwa warianty :

-pierwszy obecnie ale moim zdaniem można to jeszcze zredukować :/)

-drugi do waszej opini 

Do sedna :-)

Płyta 36mm oparta na stelarzu ( aluminium 40x40)chce wydłużyć o 20mm i jednocześnie na niej wysunięte bedzie akwarium . Pozwoli to na zmiejszenie lica ze sciana na około 20mm ( sporo )

Patrząc na szafki ADA w jaki sposób sa zrobione można uznać ze wysunięcie akwarium z płyta jest do zrobienia . Natomiast tam zastosowana jest płyta wzdłużna pod akwarium która redukuje uginanie się płyty wysuniętej .

Proszę o wasze opinie 

DB763FC6-0AFB-4F5E-A32B-5B1D983F4B05.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co u ciebie znaczy płyta 36mm bo u mnie  na stelażu stalowym 200cm x 60 cm x h71 cm staje baniak 1400l    o wymiarach dna 250cm x 80 cm  więc wystaje po 25 cm na boki i po 10 cm przód-tył.

Ale u mnie płyta znaczy wyłącznie sklejka wodoodporna 21mm która nie zachowuje się jak oklejona pażdzierzówka 36mm:( bo to g... gnie nawet jak jest oparte  ścianę a od kropli wody puchnie nieodwracalnie.

Wysuwaj więc o 10cm aż zlicujesz z tym wzorem na ścianie :D

Ja czekam na sklejkę wodoodporną 21mm 250x80cm i na nią czekają takie nogi i taki stelaż, ale to już inny temat z tego forum.

Zabudowa stelaża też będzie ze sklejki wodoodpornej tylko białej i 9mm - już wszystko zamówione a prażok będzie wyjeżdzał na takich prowadnicach szuflad nawet 45kg wytrzymują więc i Fluval FX6 wyjedzie.

20171201_104459.thumb.jpg.e6408cc54c72a72359826294be5b1a09.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

36mm to płyta HDF laminowana z obrzeżami na około 2mm więc raczej z wilgocią nie będzie problemów ;-)

Niestety rysunek zawiera błąd ......

Akwarium faktycznie będzie opierało się w 1/2 grubości tylnej szerokości stelaża .

deccorativo

W przypadku wysunięcia akwarium na maksa (bajka) wówczas akwarium postawione na płycie będzie opierało się wyłącznie na przednim,środkowym i bocznych profilach stelaża,cały ciężar będzie przenosiła płyta na wszystkie profile .

 

7D764D3B-A420-468E-9E55-BBD9304699DD.jpeg

Edited by mazilo
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, mazilo napisał:

36mm to płyta HDF laminowana z obrzeżami na około 2mm więc raczej z wilgocią nie będzie problemów ;-)

No teraz wiem znacznie więcej.  Nie wiem ile kosztuje i jak wygląda te laminowanie na 2mm HDF 36mm ale wiem co się robi z płytą HDF  7mm czyli laminowanym w  złotym dębie panelem podłogowym zalanym wodą i nie pisałem o wilgoci - pisałem o kroplach wody jaka pocieknie po baniaku co jest nieuchronne u nas, a jest to tylko kwestią czasu..

 

55 minut temu, mazilo napisał:

Niestety rysunek zawiera błąd ......

Akwarium faktycznie będzie opierało się w 1/2 grubości tylnej szerokości stelaża .

Kiedyś na tym forum kolega Jarek z Fish Magic wkleił fotkę ( może jak przeczyta to ci też ją wklei) jak u niego w domu stoi akwarium na szafce chyba już z 10lat - od tej pory przestałem się cykać jak dno wisi w powietrzu w każdym Aquael Glossy  czy jak u ciebie przesunięte jest o pół grubości profilu z którego masz zespawany ten amelinowy stojak. A wiesz że tego nie pomalujesz???:D

Wcale bym nie dawał tych białych nóg u siebie nawet jak to koszt 13zł/szt ale chodzi mi o to by moje stadko wnucząt miało się czego trzymać jak będą u Dziadzi rybki oglądać.:D ( jest jeszcze jedna wolna noga do trzymania.) :lol:

Ty na pewno jesteś z opolskiego Opola? - bo nie wierzę.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Jak to 2 cm przy głębokości akwa 40 cm to nie masz się czym przejmować. Choć przypuszczam że chcesz drzwiczki szafki wyrównać ze ścianą a one chyba 2 cm nie mają ;). Zmontuj szafkę, wyrównaj do ściany, załóż blat, stawiaj akwa no i po robocie :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.