Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
W dniu 21.11.2017 o 11:57, Merlot napisał:

Bakuś Mdoki aż tak wolno nie rosną. U mnie wzrost w ciągu roku to ponad 10cm

W takim razie ja swoje głodzę. U mnie wzrost przez pierwszy rok, to ok 3-5 cm (różnie rosną poszczególne ryby).

W tym czasie wzrost 7-9 cm zanotowały Capadichromis'y.

Opublikowano (edytowane)

Dyskusja super, a już się martwiłem że nikt mi nie pomoże:]

To postawimy raczej na drapieżniki 

bakus_44 zaproponował obsadę (potwierdził crav ) która przynajmniej z tego co patrze mi pasuje

Co powiecie na (ryby w większości przepisane - te pogrubione są na pewno na tak) :

-Exochochromis anagenys  

-aristochromis christyi

-Sciaenochromis fryeri

-nimbochromis fuscotaeniatus

-fossorochromis rostratus 

- nimbochromis venustus lub może nimbochromis livingstonii - bardziej mi kolor czarny pasuje (żółty jest powyżej Exochochromis ) 

-tyrannochromis nigriventer LUB tyrannochromis macrostoma -  ze zdjęci i opisu ryby bardzo podobne.. Ale chyba tyrannochromis macrostoma ma ładniejsze samice?  może się ktoś wypowie kto ma lub jakaś fotka..

- dimidiochromis compressiceps // jest ok ale jakby było całości za dużo to można odrzucić

Tylko czy ilości ryb powinny być 1+1? czy mogą być 2 same z jakiegoś rodzaju lub inne ilości samic? (1+2 bo na te wielkości co rosną to chyba nie więcej)

Czy można do całości dać coś na dno:

Synodontis njassae

I jeszcze bardzo ważna rzecz: dno akwa ma 300cm na 80cm, pokryte piaskiem. Mam tam dość dużo kamieni mniejszych które pousuwam w większości żeby "plaże" , ale mam też kamienie "szpilki" średnica ok 20cm i wysokość ok 70cm. Stoją w akwarium pionowo. Jak pisałem akwarium mam z 3 stron widoczne więc nie ma opcji na tło, a w taki sposób chciałem lekko oddzielić pomieszczenia w których akwarium stoi. Nie chciałbym się ich pozbywać bo takie kamienie lubie. Jest ich 6 - 7 szt. odległości pomiędzy nimi są znaczne.

Pytanie więc czy dla takich ryb jest ważne żeby mieć zupełnie pustą przestrzeń? Czy niewielkie (jak na wielkość akwarium) pionowe "przeszkody" mogą być? 

Dzięki za pomoc;]

Edytowane:

Bo ja tu się jaram rybami jakie widze na necie, a one są już dość duże i wybarwione.... Kupowane są przeważnie mniejsze (jak ktoś może polecić gdzie większe i sprawdzone źródło to poproszę). Jak szybko takie ryby rosną i się wybarwiają? I czy po drodze część z nich się nie powybija?

Edytowane przez dero
Opublikowano
33 minuty temu, dero napisał:

-Exochochromis anagenys  

 

33 minuty temu, dero napisał:

-Sciaenochromis fryeri

Zacznij od wpuszczenia tych dwóch gatunków lub niech to będą większe osobniki od pozostałych. Jeśli będą wszystkie podobnej wielkości to obawiam się że te dwa gatunki będą miały z lekka przechlapane.

Opublikowano
12 godzin temu, dero napisał:

Tylko czy ilości ryb powinny być 1+1? czy mogą być 2 same z jakiegoś rodzaju lub inne ilości samic? (1+2 bo na te wielkości co rosną to chyba nie więcej)

Czy można do całości dać coś na dno:

Synodontis njassae

 

Edytowane:

Bo ja tu się jaram rybami jakie widze na necie, a one są już dość duże i wybarwione.... Kupowane są przeważnie mniejsze (jak ktoś może polecić gdzie większe i sprawdzone źródło to poproszę). Jak szybko takie ryby rosną i się wybarwiają? I czy po drodze część z nich się nie powybija?

2 samce spośród fryeri czy exo powinny dać radę, ale po co. Reszta to nawet w 300cm na dłuższą mętę wątpię. Samic możesz dać więcej, nawet po 10, ale zazwyczaj nie są zbyt urodziwe, więc dąży się do minimalizacji ich ilości. Drapieżniki są ponoć na tyle opieszałymi kochankami, że często wystarcza im jedna- koledzy wiedzą z doświadczenia, dlatego przyjęło się tak je trzymać. Więcej samic dałbym dla exo- bo są ładne, i dla fusco- nie jest typem romantyka i jego samice często przy tarle kończą swój żywot- dlatego ogólnie o nie ciężko. Co do docelowej ilości ryb w tym układnie to skontaktuj się z @harisimi- wyliczy Ci metodą swoich rybocentymetrów. Na synodontisy na pewno też znajdzie się miejsce- masz ogromny zbiornik.

Musisz kupić najlepiej więcej, jeżeli chcesz wpuścić narybek 3-5cm (takie najczęściej dostępne są w sprzedaży)- gdy się wybarwią zostawisz najładniejsze o odpowiedniej płci, po drodze różne rzeczy mogą się wydarzyć. Taki Buccochromis np osiąga 20kilka cm po około 2 latach, wybarwiać zaczyna się po roku, może dłużej, a na wielkość rzędu 30-35cm to trzeba trochę poczekać.

Możesz kupić już podrośnięte ryby o określonej płci- trochę za takie kasują, ale w przypadku drapieżników, gdzie nie kupujemy haremu 1+4 może warto się o to pokusić.....

Sprawdzonym źródłem jest Tan-Mal - najbardziej chyba tutaj cenione źródło, gdzie można i zamówić większe ryby "z odłowu"- mają całkiem spory wybór.

Z tańszych Dariusz Gaża i http://www.tanganikamalawi.pl/ , Jacek Stuś i http://pielegniceafrykanskie.pl/ , dr Pawlak z UMK - chociaż drapieżników to mają tyle co kot napłakał.

Jest jeszcze aquaafrika- w ofercie ma kilka drapoli, ale ma mało opinii, więc ciężko coś powiedzieć. Miałem od niego Bucco to były ładne.

Wystrzegałbym się natomiast Malawi Śląsk, jeżeli chcesz być pewien jakości.

Opublikowano

Ryby bym kupował 10 15 cm bo już duże szanse na płeć a cały cykl wybarwiania przed... synodntisy śmiało pakuj... piękne ciekawe sprzatacze dna 

Co do teorii Wojtka to się kompletnie nie zagdzam że da się charakter ryby przeliczyć na cm czy gr, ale Wojtek wie o Tym ?

Opublikowano

Osobiście proponowałbym kupienie ryb 5-10 cm. Sam przerabialem start z tak małymi rybami. Wiele radości sprawia prowadzenie ryb od małego, czekanie na ich wybarwienie. Oczywiście nie zawsze trafi się z układem płci. Dlatego można kupić nieco więcej ryb lub założyć ewentualne dokompletowanie.

Opublikowano

Czasami jestesm zmuszony kupować ryby 5 cm bo brak w ofercie większych i uważam to najgorszy okres bo do  10 cm pływa jak każda ryba niczym neonek... może to kwestia przyzwyczajenia bo zawsze mi takie ryby gdzieś pływają.... obecnie borlejki, venustusy, moori i exo... ryby od 4 do 8cm jako dodatek super do obserwacji.  Jako akwarium gł i czekanie i później ew dokupowanie to już nie jest kolorwo 

Opublikowano

Dzięki za obszerną wypowiedź w temacie

Zaczynam wiec szukać ryb. Zobacze jakie mają na stanie i jakie wielkości. Wtedy zobaczymy czy uda się coś ok 10cm nabyć czy trzeba będzie mniejsze.

I wtedy zobaczymy jaka obsada początkowa będzie.

A odnośnie finalnej to może @harisimi się w to włączy (lub napisze mi wiadomość;] ), ale macie przecież też ryby więc powiedzcie ile tego mogę dać? Nie chce przerybiać...

-Exochochromis anagenys 1+3 (samice są ładne)

-aristochromis christyi 1+1

-Sciaenochromis fryeri 1+2?(samice też nawet ok)

-nimbochromis fuscotaeniatus 1+3

-fossorochromis rostratus 1+1

- nimbochromis livingstonii - 1+1 

-tyrannochromis nigriventer LUB tyrannochromis macrostoma ????? nie wiem który z nich

Synodontis njassae - 5-6 sztuk

Da to liczbę ok 25 sztuk. Więc chyba na taki litraż ok?

A jak z tym miejscem i moimi kamieniami?

Wiem że większość baniaków na non mbuna ma mało kamieni, ale jak jest na tyle duży baniak i są to pojedyńcze kamienie to chyba nie będzie problemu?

 

Opublikowano

Wg mnie za mało... ale później zawsze możesz dokupowac... co do planu dołożył bym samice fosso albo 2 nawet. Rozplodowy gatunek i jedna może wyjechać z wycienczenia... miejscem się nie przejmuj.... samice będą miały gdzie się schowac

Aa licz się że samice frejka znikną 

Opublikowano

jak wg Ciebie za mało to napisz mi konkretnie ile wg Ciebie i czego:]

A samice fryeri znikną dosłownie czy się schowają? 

Dla mnie większym zapewne problemem bedzie samo zdobycie ww gatunków , przynajmniej co poniektórych, a jak już będą to ilość mogę większą kupić. Bynajmniej taką mam nadzieje

Miejscem się nie przejmować tzn ilością kamieni? to mam z dna zbierać je tak żeby piachy było jeszcze więcej (ok 25-30% dna to kamienie)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.