Jump to content

Obsada mbuna do 600 litrów


Recommended Posts

Cześć,

 

Od wielu lat pasjonuję się Malawi. Od dłuższego czasu mam dwa akwaria 600 i 650 litrów, w których w tej chwili pływają non-mbuna i mniejsze drapieżniki.

Plany na przyszłość idą w dwóch kierunkach:

1) postawienie baniaka min. 3 metry ponad tysiąc litrów z drapieżnikami, z którymi mam już doświadczenie , jednak ze względu na wymiary akwa musiałem zrezygnować

 

2) przekształcenie 600 litrów w mbunarium, gdzie podstawowym kryterium doboru będą piękne kolory obsady

 

Nie mam doświadczeń z mbuna dlatego bardzo proszę o pomoc. Początkowo myślałem o jednogatunkowym np tylko Chindongo Saulosi jednak trochę weryfikuję podejście . Zależy mi aby w akwarium były kolory żółty, niebieski, biały i czerwony (czy jest jakaś czerwona mbuna?). I wykluczam na starcie odmiany w ciapki (Ob) które zwyczajnie mi się nie podobają.

 

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i podpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za te sugestie. OB jednak odpadają... :).
lobotropheus Sprangerae widziałem tylko w necie. Czy faktycznie w realu są czerwone?
I czy jest jakaś mbuna z takim niebieskim połyskliwym jak Sciaenochromis Fryeri albo Nimbochromis Livingstooni w czasie tarła? :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Witaj! 

Z przymrużeniem oka na kolor czerwony wśród łatwo dostępnych gatunków masz do wyboru I. sprengerae, Labeotropheus trevawasae (manda, chilumba, mphanga, Thumbi West), Labidochromis hongi, Metriaclima (greshakei, pyrsonotos). 

Jeśli chodzi o metaliczny niebieski kolor, to od razu przychodzi mi do głowy Melanochromis kaskazini. Jest jeszcze Melanochromis lepidiadaptes, którego kolorem podstawowym jest błękit, a łuski połyskują na złoto. 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz duży pokój, a akwarium stoi daleko od miejsca gdzie możesz je oglądać  to szukaj większych ryb, by nie ginęły w zbiorniku,  moja proponowana obsada:

Metriaclima fainzilberi Maison  Reef (biały) samice szare. 

Metriaclima Msobo Magunga (niebieski) samice żółte

Labeotropheus trewavase Zimbawe Rock, akcent czerwieni/pomarańczy na płetwie  grzbietowej 

I to co @przemo-hwspomniał to Melanochromis Kaskazini, ale on skłania się do pokarmów mięsnych, chyba na roślinach gorzej by się rozwijał. Może inny Melanochromis np Auratus

Przy mniejszym pokoju można by się pokusić o większą ilość gatunków mieszając mniejsze ryby z jednym większym gatunkiem. 

Można by szukać wśród Metriaclim, Cynotilapii, Pseudotropheus, Labidochromis. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli zastąpimy Labeotropheusa trewavasae Zimbawe Rock Metriaclimą greshakei, to z dietą będzie lepiej pasować pod Melanochromis kaskazini.

Jeśli chodzi o biel, to zdecydowanie opcja @Mortisa, czyli Metriaclima fainzilberi Maison reef. Masz spory zbiornik i należy go wykorzystać?. 

Edited by przemo-h
Link to comment
Share on other sites

Jednak rozsądniej dać Iodotropheus sprengerae zamiast greshakei. Za dużo tych Metriaclim. 

Propozycja Mortisa z moją dokładką:

-Metriaclima fainzilberi Maison reef 

- Metriaclima msobo Magunga

- Melanochromis kaskazini

-Iodotropheus sprengerae

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.