Jump to content

450 l cyganeczka


cyganeczka

Recommended Posts

Witajcie. Ciągle wertuje forum i coraz więcej mam niepewności czy moja filtracja będzie dobra dla rybek.

Posiadam dwa kubełki eheima 3 i 4 profesional.

Jeden na 1250l/h drugi 1050.

4 ma 3 miesiące z wkładami jakie były. 3 takie same tylko nie wiem kiedy wymieniane ale sadze ze nie są bardzo stare.

Nie mam filtra wewnętrznego i nie chce.

Czy potrzebny mi jakiś falownik?

Pewnie dokupie t ę gąbkę na końcówkę eheima. A co dalej ?

Niestety wyjazd do pl się przełożył i nie mam ryb. Wiec mogę jeszcze wszystko poprawić.

Proszę o napisanie co włożyć do filtra i do którego jeśli to wystarczy. Ale hak krowie na rowie bo nie wiem który kosz u Was jest pierwszy czy od góry czy dołu pozdrawiam

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, cyganeczka napisał:

Witajcie. Ciągle wertuje forum i coraz więcej mam niepewności czy moja filtracja będzie dobra dla rybek.

Posiadam dwa kubełki eheima 3 i 4 profesional.

Jeden na 1250l/h drugi 1050.

4 ma 3 miesiące z wkładami jakie były. 3 takie same tylko nie wiem kiedy wymieniane ale sadze ze nie są bardzo stare.

Nie mam filtra wewnętrznego i nie chce.

Czy potrzebny mi jakiś falownik?

Basiu w mojej ocenie ta filtracja na dwóch kubłach będzie wystarczająca ale dopiero życie czyli ryby  i ostateczny wystrój w akwarium da ci odpowiedz czy cokolwiek zmieniać , czy cokolwiek grzebać w kubłach, przestawiać kamienie  i czy kupować falownik czyto co masz wystacza.

Masz dwa dojrzałe kubły czymś zapakowane ale na pewno z dojrzała biologią i nie znanym na razie przepływem wody.

Moja rada jest taka.

Do czasu zarybienia i odczekania miesiąca na dostosowanie się tych dojrzałych kubłów do obsady jaką tam wpuścisz nic nie grzebiesz a jedynie gąbki płuczesz jak kubeł staje  ak się da nawet tych kubłów nie otwierasz . Jak ci się po miesiącu ustabilizuje biologia pod te ryby co dopiero będą to wtedy przystąpisz do działań - teraz nic się nie martw o rybki czy im filtracja wystarczy - na pewno wystarczy ale NO2 i NO3 mierz co 4-5 dni.

Dobieraj obsadę zaopatrz się w testy kropelkowe wiarygodne na NO2, NO3 i pH zakres 7,4-9 i cierpliwie czekaj .

Link to comment
Share on other sites

A jak ustawić wlot i wylot? Ma to jakieś znaczenie? Pisałam już ze mam po dwóch stronach. Jedno co zauważyłam to ze mi nie zbiera nic z podłoża. Może brak tego przefiltra ale czytałam ze te kubły maja prefiltr w środku. Gąbki z dużymi dziurami. Dokupić coś eiheima? Ustawić inaczej te filtry ? Tylko będę musiała dokupić węży bo będą za krótkie.
Testy mam w większości ale no3 nie było w sklepie.
Czy mogę kupić te testy paskowe z jbl na smartfona? One mi ułatwiają życie bo nie muszę zgadywać jaki to kolor czy jasny różowy czy ciemniejszy. Mam z tym problem czytałam różne opinie na skuteczność. Chyba ze będziecie odgadywać mi wyniki hehe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Te paskowe są niedokładne. Tutaj zalecane są JBL'a ale kropelkowe, jako najbardziej miarodajne.

Jeśli nie zbiera nic z podłoża, to pewnie konieczny będzie falownik. Pewnie masz za małą cyrkulację. Będziesz musiała pobawić się z ustawieniami, gdyż dużo zależy od ustawienia kamieni, tła, wymiarów akwarium. W dużej mierze jest to indywidualna kwestia, chociaż są ogólne zasady. Wlot do filtra mechanicznego powinien być po stronie falownika (cyrkulatora), ale że Ty nie masz wyraźnego mechanika, a wloty masz po obu stronach, to nie ma znaczenia po której stronie zamontujesz falownik. Reszta to już zabawa z ustawieniami.

Link to comment
Share on other sites

W mechanicznym są gąbki i dodatkowo może być wata, ale nie musi. Ocenisz po zanieczyszczeniach, czy jest potrzebna. W biologicznym jest ceramika, lub/i inne wkłady biologiczne. Możesz zrobić roszadę i pozamieniać wkłady w filtrach tak, żeby jeden stał się mechanikiem, a drugi biologiem. Tak jak koleżanka powyżej napisała, mechaniki robi się z mocniejszych filtrów. Nie przesadź tylko z ilością wkładów.

Link to comment
Share on other sites

Witajcie  

przegladajac strony wpadlam na taki filter 

i mije pytanie czy wystarczy tlo przykleic sylikonem pare cm od tylnej szyby czy musze dodac cos do podtrzymania? 

 

czy jest sens jak mam 2 kubly? 

Nie chce widocznych rurek ;)

ktos ma taki? i moze ewentualnie pokierowac?

filter2.jpg

Edited by cyganeczka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.