Skocz do zawartości

Łupek


krisq75

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku wypada sie przywitać witam więc z Bydgoszczy.

Jest to moja pierwsza przygoda z Malawi i dzięki przeogromnej wiedzy i doświadczeń zawartych na tym portalu uniknę wielu błędów.

Ale do rzeczy zabieram się do załorzenia mojego pierwszego malawi, będzie to baniak 300l + (135X55X45) jeszcze nie sklejony więc może proporcje powiny być inne?

W moim składzie budowlanym jest łupek taki czarny czarny akurat do Malawi (kolor) ale jest problem sprzedawca nie wie co to za kamień dla niego to łupek i już.

Jak się pytam o inny łupek np. rudy to on mi odpowiada, żę to też łupek tylko ma inny kolor.

No i mam problem czy właściwości chemiczne tego łupka będą odpowiednie i czy zmieni mi on odczyn wody na Malawi?

Może ktoś już się zetknął z takim łupkiem wcześniej?

A jeśli ktoś jest z Bydgoszczy lub okolic to w/w skład z kamieniami znajduje się na ulicy Flisackiej a kamień kosztuje (duże bryły do samodzielnego łupania 0,60 pln kg, a połupany 1,20 pln kg.)

Pozdrawiam Krzysiek z Bydgoszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co do akwarium to jedna zasada się sprawdza, im większe akwa- tym lepsze, jeśli masz możliwość to stawiaj jak największe, bo z czasem takie Ci się szybko skurczy :D jeśli nie da rady to takie wymiary też są ok, ale osobiście zrobił bym wysokość na 50cm.

Chyba chodzi o łupek filytowy, tylko do czego go chcesz zastosować? jeśli na tło to może być, natomiast jako wystrój proponuję jakieś większe głazy typu wapień lub serpentynit i ewentualnie piaskowiec.

Kupując kamienie trzeba zwrócić uwagę na rude zabarwienie kamieni- może to świadczyć o zawartości żelaza, osobiście proponuję kupować tam gdzie sprzedający ma jakąś wiedzę na temat sprzedawanego towaru :wink:

Ktoś z Bydgoszczy pewnie Ci doradzi gdzie kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najistotniejsze jest chyba, zeby na kamieniach nie było wtrąceń metalicznych - łatwo je zlokalizować ponieważ połyskują ... metalicznie. Osobiście takich kamieni w naturze nie spotkałem, a zaprzyjaźniony geolog stwierdził, że trzeba sie sporo natrudzić, zeby coś takiego znaleźć. Kolorystyka, kształty - rzecz gustu. Zgadzam sie z opiniami, że nie ma co robić gruzowiska i lepiej oprzeć sie na duzych głazach, ale pare mniejszych tez moze fajnie całość uzupełniać i tworzyc kryjówki.

Jak kiedys sam kupowałem łupki pan sprzedawca od razu zapytał, czy przypadkiem nie do malawi "bo te łupki biorą akwaryści". Niestety było to ze 400 km od Bydgoszczy ... więc nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując kamienie trzeba zwrócić uwagę na rude zabarwienie kamieni- może to świadczyć o zawartości żelaza, osobiście proponuję kupować tam gdzie sprzedający ma jakąś wiedzę na temat sprzedawanego towaru


Mam takie otoczaki, interesuje mnie to, mógłbyś rozwinąć temat ? Czy rude zabarwienie wpływa na jakiś ważny parametr wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rude zabarwienie może świadczyć o zawartości żelaza, to takie kamienie mogą uwalniać do wody to żelazo.


A takie metalicznie połyskujące kamienie dość często udaje mi się znaleźć (mam pecha albo szczęście :) ), a może dlatego że niedaleko są kopalnie miedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam/miałem kawałki łupka filitowego z rdzawymi punktowo-plackowymi ;) przebarwieniami i nic się nie działo. Takie domieszki żelaza lub innych metali się zdażają i nie ma praktycznie idealnie czystej skały. Sądzę, że w takich ilościach (punkty) nie będą one modyfikowały parametrów wody. Oczywiście aby to stwierdzić na 100% potrzebna by była jakaś analiza geologiczna czy chromatografem, ale ja bym je włożył. Wrzuć jakieś zdjęcie to będzie można lepiej ocenić ile tego rudawego zabarwienia jest.

Z drugiej strony orientuje się ktoś jakie stężenie żelaza jest szkodliwe dla ryb? Przecież żelazo często jest składnikiem nawozów do roślin akwariowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie metalicznie połyskujące kamienie dość często udaje mi się znaleźć (mam pecha albo szczęście ), a może dlatego że niedaleko są kopalnie miedzi?


Popatrz dobrze na te kamienie! Pokłady miedzi zawierają prawie całą tablice Menedelejewa , wiec może to złoto się błyszczy? 8)


Co do żelaza to akurat bym się nie bardzo przejmował rudą barwą skał, bo zwiazki żelaza wprowadzamy do zbiornika przy każdej podmianie wody w wiekszych ilosciach niż to wypłucze się ze skał. Kranówa jest bogata w związki żelaza - chcemy czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Tak to pewnie ten łupek filytowy wygląda identycznie jak na zdjęciach w sieci. Ale tu się rodzą kolejne pytania:

1 czy zmienia on twardość wody?

2 Czy powoduje zasadowość wody?

Chc wykonać z niego tło i tak się zastanawiam ile więcej piaskowców czy korali będę musiał użyć?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
(...)Jak kiedys sam kupowałem łupki pan sprzedawca od razu zapytał, czy przypadkiem nie do malawi "bo te łupki biorą akwaryści". Niestety było to ze 400 km od Bydgoszczy ... więc nie pomogę.


Czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy, gdzie zdobyłeś te łupki? Pochodzimy z tej samej okolicy więc będzie duża szansa, że będe miał blisko, a właśnie przymierzam się do założenia akwarium. Z góry dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.