Jump to content

AQUAEL GLOSSY 120 WHITE


BOBEK

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jestem nowy na tym forum ,nie wiem nawet czy w dobrym miejscu zakładam temat, jeżeli w złym to proszę o przeniesienie mojego tematu we właściwe miejsce.

Chciałbym założyć akwarium z rybami z jeziora Malawi i do tego celu wymarzyłem sobie akwarium firmy Aquael Glossy 120 white.

Założenie całego akwarium trochę kosztuję i wolę pytać ,może nie raz głupie pytania ale dla mnie ważne.

Pierwsze,które chciałbym zadać dotyczy właśnie akwarium glossy 120 white.

Jest to piękne akwarium ale zastanawia mnie ten biały sylikon tworzący ramkę na dole zbiornika.Czy on z czasem może zżółknąć?Czy na krawędziach tej ramki widać zabrudzenia?Czy w miescu łączenia szkła białym sylikonem widać zbierający się osad?

Z czarnym kolorem problemu nie ma ale z białym?

Chciałbym bardzo poznać opinie osób,które takie akwarium posiadają.

Już teraz bardzo wszystkim dziękuję za opinie.

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum!

Miałem podobne obawy jak ty i ostatecznie zdecydowałem się na zakup czarnego Glossy, ale stoi na białej szafce - taki kompromis :)
Akwarium to jedno ale szafka to drugie - opinie co do zestawów z szafką są podzielone, popatrz np. tutaj:

Moje akwarium stoi na aluminiowym stelażu obudowanym płytami MDF akrylowanymi na wysoki połysk - zajrzyj tutaj:

Zanim jednak cokolwiek zamówisz albo kupisz uzbrój się w CIERPLIWOŚĆ :) bez tego ani rusz - nic na wariata czy partyzanta.

Link to comment
Share on other sites

Ja posiadam takowy zestaw tylko 100 a nie 120. Żadnych problemów z sylikonem nie mam - czyszczę szyby co 2-3 dni. Co prawda zestaw hula dopiero od marca i z czasem wszystko może wyjść jednak do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje. Jak słusznie kolega Rafał zauważył to miałem na samym początku problem z szafką. Została ona wymieniona na koszt Aquaela jednak tą drugą już sam wzmocniłem tj. nie wkręcałem plastikowych nóżek a postawiłem blat na podkładzie pod panela plus dociętą na wymiar płytą. Górny blat również dołożyłem - 18mm płytą jednak na tyle duzą aby całe akwarium stało na blacie. Od tego czasu nie mam z nią problemów. Nie wiem dlaczego Aquael nie zrobił na tyle porządnej szafki tak jak to jest w przypadku Juwela, który deklaruje, że ich szafki wytrzymają dwukrotność zalanego akwarium. Moja szafka według producenta wytrzyma 300 kilo czyli po włożeniu wszystkiego jesteśmy na styk. Drugi raz albo bym myślał właśne o szafce Juwela albo tak jak kolega @rafalniskizamówił stelaż obity na wysoki połysk.

Generalnie sam zestaw jest bardzo ładny i na pewno po urządzeniu wnętrza akwarium stanowi ozdobę salonu. Jednak tak jak w przypadku każdej rzeczy trzeba o to dbać. Ja ostatnio zaniedbałem pokrywę (trzeba ja wycierać dosyć często jednak z tym zaznaczeniem, że materiał musi być bardzo delikatny) i w niektórych miejscach mam już drobny kamienny nalot. Żółty nalot na białym połyskującym materiale wygląda bardzo nieestetycznie.

Czy bym kupił ten zestaw jeszcze raz? Tak jak już gdzieś pisałem. To jest masówka i jeżeli krzywo położony sylikon Tobie nie przeszkadza to śmiało kupuj. Możesz podzwonić po wielkich sieciach akwarystycznych i jeżeli takowy będą mieli podjedź, zobacz jak on Tobie leży. Ja kolejne akwa będę kleił na zamówienie chociaż po pewnym czasie nie widzisz minusów a jedynie piękne ryby - a przecież właśnie one są najważniejsze. ;)

Link to comment
Share on other sites

BOBEK ja mam zestaw glossy 120 ale czarny i powiem ze jest on bardzo dobrze wykonany, widziałem pracujący biały i nic złego nie robiło się z sylikonem a co do tych tematów uginających się blatów i umieszczonych zdjęć z poziomicą to powiem Ci, że ja mając wersję 120cm i nic mi się nie ugina a mam 10cm piasku z 50kg kamienia, tło strukturalne i wody na full, ja dałem tylko standardową matę poliuretanową jedną warstwę bez udziwnień jakiś mat panelowych czy kolejnych blatów, sama szafka składa się z 4 pionowych ścian a odstępy miedzy nimi są takie, że nie ma możliwości zeby wystąpiło ugięcie pokazane poziomicą, takie ugięcie wystąpi w blacie jezeli nie wypoziomujesz 8 nóg którymi kręcąc ustawiasz wysokość. Producent wyprodukował to w taki sposób aby wizualnie przypominało jednolitą połyskową bryłę więc nakładac kolejne blaty czy kilka mat panelowych mija się z celem. Co do tematu przedniej szyby to własnie powinna ona być w powietrzu a nie oparta na blacie aby zgrywała się ze szklanymi drzwiczakmi taki był zamysł producenta wiec kombinowanie ponad stan mija się z celem. Taki zestaw funkcjonuje u mnie już 3 lata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.