Skocz do zawartości

200x50x60 czy 200x50x50


motylek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Planuję zmienić lokum moim rybom, i zastanawiam się czy 500l czy 600l? Czy ten jeden wymiar robi dużą różnicę wizualną? I drugie pytanie, z racji, ze jestem pasjonatem amatorem (bardzo obawiam się tej zamiany, ale już tyle czasu czekam i muszę bo się uduszę) mam pytanie czy do tak dużego akwarium rzeczywiście niezbędny jest sump czy wystarczy filtr kubełkowy? Akwarium będę robić u e-rybki :), którą tu polecacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, motylek napisał:

i zastanawiam się czy 500l czy 600l? Czy ten jeden wymiar robi dużą różnicę wizualną? I drugie pytanie, z racji, ze jestem pasjonatem amatorem (bardzo obawiam się tej zamiany, ale już tyle czasu czekam i muszę bo się uduszę) mam pytanie czy do tak dużego akwarium rzeczywiście niezbędny jest sump czy wystarczy filtr kubełkowy?

Przyjmując na czuja że h czyli wysokość akwarium to ten trzeci wymiar to optycznie ładniej wygląda 200 x 60h  ale dla ryb poza pewną minimalną wysokością  rzędu 45-50cm liczy się powierzchnia dna więc  dla ryb lepiej 200x60x50h .

By pogodzić oba wymogi kieruj się zasadą - baniak największy jaki się da wstawić  w to miejsce czyli np 225x70x 65h :D i tak robisz wymiary na zamówienie . Po co masz po raz trzeci zmieniać za rok akwarium .

Co do drugiego pytania to do baniaka 230x 75x70h:D a nawet jeszcze większego da się skutecznie dobrać każdy rodzaj filtracji i nie musi to być sump.  Masz u nas w Malawi  od filtra hamburskiego i jego modyfikacji czyli kaseciaka, poprzez kubły, do narurowca aż do tego sumpa. Wyliczałem wg prawdopodobnego kosztu zaczynając od najtańszej wersji.

Sump przyszedł do nas z morszczyzny a ponieważ nie mamy u nas podstawy filtracji morskiej czyli odpieniacza białek to jego podstawowy walor zbladł - pozostał największy koszt takiej filtracji i kilka innych problemów.

Kieruj się zasadą że dla baniaka 1000l jaki sugeruję ci zamówić :

- filtr biologiczny wystarczy jak będzie sikał w realu -500l/h i zawierał  0,5l dowolnej ceramiki ( np lawa wulkaniczna po 6zł/l) na każde 200l wody

- filtr mechaniczny w realu* sikał powyżej 2000l/h

- jak to nie zapewni cyrkulacji by gówienka nie zalegały to dajesz cyrkulator ale dopiero jak zauważysz leżące odchody a próby zmian kierunków  wypływu wody nie pomogły.

 

* - w realu to znaczy nie na papierze  a tak jak w życiu czyli ze złożami i wężami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, bardzo cenne informacje dla mnie. Na 1000l jakbym się zdecydowała, to chyba do sąsiadów piętro nizej bym spadła z calością, mieszkam w bloku ;/  A czy te sugestie zamówienia odnoszą się tez do 600l? :)  Na temat filtra hamburskiego i jego modyfikacji czyli kaseciaka to muszę sobie poczytać, bo pojęcia nie mam co to. Dam rade z tym jako amator czy lepiej zainwestowac w klasyczny kubeł? Te wszystkie wyliczenia, dopasowania to raczej męska domena.. a mój mąż lubi tylko efekty podziwiać :) nie zna się zupelnie.

 

 

Edytowane przez motylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, motylek napisał:

Dziękuję, bardzo cenne informacje dla mnie. Na 1000l jakbym się zdecydowała, to chyba do sąsiadów piętro nizej bym spadła z calością, mieszkam w bloku ;/  A czy te sugestie zamówienia odnoszą się tez do 600l? :)

 

 

Nie spadła byś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pleziorro napisał:

Nie spadła byś :)

ooo jak nie, to może rzeczywiście z 700.. :) rybkom dołoże te 10cm, to wyjdzie 200x60x60 czyli 720.  A tak na bardzo poważnie, czy 700l nie zagrozi sufitowi sąsiadów? Nie chcę kosztem pasji, siedzieć w stresie czy któregoś dnia coś nie tąpnie.

 

Edytowane przez motylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, deccorativo napisał:

ale dla ryb poza pewną minimalną wysokością  rzędu 45-50cm liczy się powierzchnia dna więc  dla ryb lepiej 200x60x50h .

Ta uwaga dotyczy ryb z grupy mbuna. Dla ryb z grupy non-mbuna bardzo istotna jet też wysokość akwarium. Rób jak najwyższe, czyli 60cm. co najmniej. Mam akwarium 50cm. wysokie i non-mbunę i cały czas żałuję, że nie zamówiłem wyższego. Z wysokości odchodzi piasek i kilka centymetrów od krawędzi akwarium, więc faktyczna wysokość to ok. 40cm. A co, jeśli pyszczaki Ci się odwidzą i zapragniesz trzymać np. Dyskowce (Paletki)? To jest inwestycja na lata, więc akwarium powinno być jak najbardziej uniwersalne, a jedynym ograniczeniem w wysokości powinna być trudność w sięgnięciu dna:), ale i z tym można sobie poradzić.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.