Jump to content

Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V


deccorativo

Recommended Posts

Właśnie przetestowałem nowinkę z Chin.

Mikroprocesorowy Sterownik Temperatury dowolnego urządzenia na 230V .

ma wyprowadzoną czujkę na 140cm kabelku oraz kabel do kontaktu też 140cm  więc może sterować grzałką a być w szafce i tylko wskażniki widoczne.

20171020_125711.thumb.jpg.d088a551c6d0b1aaa826d69923c6b2f0.jpg

 

Programuje się go intuicyjnie  a może służyć tak do grzania jak i chłodzenia a ponieważ ma także ustawiane opóżnienie włączenia tzn" delay start"  może obsłużyć także chłodziarki wody typu chiller zrobione z dystrybutra wody . To będzie projekt na następne lato.

Oba pokazują identyczną temperaturę jak taki mój termometr z czujką z dokładnością wskazań ale i sterowania  0,1 +/-  st C. więc bardzo dokładny i precyzyjny.

Jak widać ma  uniwersalne gniazdko pod wszystkie rodzaje wtyczek  i obsługuje  napięcia AC od 90V do 250V a zatem wszystkie kraje świata.

Mam kilka grzałek z wtyczką chińską więc można podłączyć każde urządzenie.

Górny zielony wyświetlacz pokazuje aktualną mierzoną temperaturę

Dolny czerwony zadaną temperaturę

Ponad nimi jest dioda sygnalizująca stan aktywny czyli włączenia napięcia na to uniwersalne gniazdko

Ma też ustawianą histerezę czyli w jakich przedziałach ma się załączać  np można ustawić temperaturę 26 C  a włączenie grzałki jak temperatura spadnie do 25,9 C

Ma też regulowane próbkowanie co 2 lub 3 sekundy i opóżnienie startu .

Tak więc latem może służyć do sterowania wiatraków chłodzących lub chillera  a zimą do sterowania grzałką .  Może też "naprawić "grzałkę której regulator zwariował byle nie była przepalona lub pęknięta.

https://pl.aliexpress.com/item/Electronic-Thermostat-LED-Digital-Breeding-Temperature-Controller-Thermocouple-thermal-regulator-with-Socket-AC-90V-250V/32788397862.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.w6ZvLZ

koszt ok 44 zł już z przesyłką do odbiorcy.

 Jutro podłączę do  akwarium z chińską grzałką metalową bez sterowania taką 300W i zobaczymy jak będzie utrzymywał temperaturę .

 

 

 

 • Like 4
 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

OK Basiu dokładam do badania stabilności temperatury w akwarium ten kominek , bo też mam -  rozpalę ale jutro i zobaczymy .

Wtedy regulator na grzałce ustawiasz na 30- 32  C i działa jako ogranicznik- bezpiecznik przed ugotowaniem ryb a ten sterownik utrzymuje żądaną temperaturę.

Jest mało prawdopodobne by się oba jednocześnie uszkodziły i oba na zwarcie styków.

Pozwala to w sposób bezpieczny stosować grzałki o większej mocy niż wynikałoby to  z wielkości zbiornika, ponieważ znika niebezpieczeństwo ugotowania rybek przy awarii grzałki.  Szczególnie jest to ważne gdy są duże róznice temperatur w pomieszczeniu  między nocą a dniem lub mamy dodatkowe żródło ciepła np kominek. U mnie jedna grzałka 300W latem sobie radzi ale zimą muszę dawać taką 500W by w baniaku nie spadała temperatura nad ranem.

Większość grzałek bez wyprowadzonej czujki temperatury działają podobnie jak  u mnie i u Basi.

Jak z jakiegoś powodu rośnie temperatura w pomieszczeniu np  rozpalamy kominek to grzałki podnoszą temperaturę jaką utrzymują i np bez kominka jest w akwarium 25 C a z kominkiem 25,8 C  na tech samych ustawieniach grzałki.

Zobaczymy czy ten sterownik temu zaradzi.

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

 • deccorativo changed the title to Temperaturowy Sterownik Grzanie / Chłodzenie pod 230V
13 godzin temu, cyganeczka napisał:

Podłączyłem to bo pokazuje o pH i temperaturę?

Piszesz o tym chłopczyku blond cyganeczku? z awatara:D co pokazuje gdzie to podłączył.?

Basiu zapewne masz takie ustrojstwo  - kontroler JBLa dla akwariów roślinnych do dozowania CO2 i utrzymywania  pH wody na niskim poziomie specjalnie dla roślin.  Nie wiem czy masz komplet czyli także te części które są zaznaczone na blado, ale nie pisz o tym tutaj bo to nie jest temat tego kontrolera pH.

65650.thumb.jpg.085b3857c65866ed63a2ecd70b4ab741.jpg

Muszę cię zmartwić - ten agregat jest zbędny w Malawi a nawet może być bardzo szkodliwy jak zaczniesz coś kombinować z dozowaniem CO2 i tym pH co on reguluje.

Najlepiej to sprzedaj komuś na belgijskim OLXsie albo ichniejszym allegro.

U nas wymagane jest wysokie pH wody coś ok lub więcej  7,4-7,6 i absolutnie ten komputer jest out.

Wracamy do meritum.

Ten sterownik z tematu jest  programowalnym precyzyjnym regulatorem temperatury w akwarium oraz także sterownikiem chłodzenia w zależności od potrzeb i pory roku. Wystarczy go przeprogramować na chłodzenie i zamienić wtyczkę grzałki na wtyczkę  wentylatora biurowego albo innego nawet takiego 12V = z zasilaczem  230V.

Wystarczy go wetknąć do gniazdka w ścianie - a w te dziwne jego uniwersalne gniazdko wetknąć wtyczkę grzałki akwarystycznej ustawioną na 30 C  która jest zanurzona w akwarium i będzie ci utrzymywał taką temperaturę wody w akwarium jaką ustawisz - zalecam od 24-26 C  by było dobrze dla ryb i oszczędnie dla kieszeni. Albo latem gdy temperatura w akwarium bez grzałki sama przekracza 30 C do sterowania wiatrakami lub chłodziarką wody w akwarium, by się rybki nie podusiły z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Jestem po pierwszej dobie pracy tego sterownika temperatury w akwarium i jestem bardzo zadowolony z wyników.

Właśnie zaczęła się próba kominkowa - opiszę po zakończeniu testów.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Test zakończony:D

Kontroler temperatury podłączyłem poprzez watomierz a do niego na listwie dwie grzałki 200 i 300W czyli razem 500W.

Ustawienie na 25 C bez zwłoki  z  załączaniem po spadku o 0,3 C czyli w momencie gdy pokaże się odczyt 24,7 C.

Po dobie termometr stale pokazywał temperaturę wody w akwarium 25,0- 25,1 C .

Uruchomienie kominka i podniesienie temperatury pomieszczenia o 4 C  nie powoduje żadnej zmiany temperatury wody w akwarium tylko grzałka się rzadziej włącza.

Czujka temperatury w urządzeniu jest znacznie czulsza od tych w termometrach elektronicznych za 10 zł.

1.thumb.jpg.b72d4cd695c4eed97d0786f040bb6236.jpg

bo ten pokazywał stale 25,0-25,1 C a ten w sterowniku jednak znacznie był czulszy i pokazywał 25- 24,8 C.

Pierwsze sterowanie grzałką w akwarium które jest tak czułe i dokładnie utrzymuje temperaturę oraz nie przesuwa  temperatury w zależności od zmian temperatury w pomieszczeniu.

Nie wiem oczywiście jak z niezawodnością ale  w mojej ocenie wart tych 44 zł.

 

 

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Nie robię tego na raty. Wodę ze zbiornika do dolewek i kranówkę uzupełniam jednocześnie. W zbiorniku mam wodę dostaną, której niestety nie wystarczy do całej podmiany. Sump mieści 400 litrów a w systemie krąży okolo 1700. Dna nie odmulam. Dwa cyrkulatory na kilka godzin i wyloty z filtra załatwiają sprawę.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.