Jump to content

Bakterie


Recommended Posts

Witam wszystkich . Mam malutkie pytanko . Jestem poczatkujacy tzn mam pyszczuszki ok pol roku . Kupilem akwarium z zielonymi uporczywymi glonami ktore ciezko usunac opanowaly wszystko wiec wywalilem wszystko doslownie lacznie z filtrem wewnetrznym wsadzilem wszystko nowe i dolalem bakterie "serra bio nitrivec" polecone przez sprzedawce  wsxystko git tylko wlalem to w niedziele w nocy i do tej pory woda jest zmecona . Oczyscila się już w 80% ale dalej jest metna czy to ustanie kiedy moge zrobic pierwsza podmiane . Dziekuje u pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Znaczy wymieniłeś cały piasek, kamienie i wszystkie filtry? Zostawiłeś chociaż ceramikę (jeśli była)? Czy też dałeś nową? Czy tam jeszcze pływają ryby? Jeśli tak to czy masz testy kropelkowe na NO2 i NO3 Jbl lub Salifert? Jeśli tak to zrób je jutro w ciągu dnia przy świetle dziennym. I przygotuj się na ewentualne zgony jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco i nie zadziałasz szybko.

Woda mętna bo albo nie wypłukałeś dobrze piasku albo masz typowy objaw świeżego zbiornika czyli pierwotniaki.

Musisz zdecydować - albo słuchasz doświadczonych kolegów z forum albo sprzedawcę któremu zależy na sprzedaży.

Acha, wywaliłeś rybkom ich papu i kwintesencję tego biotopu i glony.

 

Acha, dział nie ten, zwróć uwagę gdzie umieszczasz nowy temat. Proponuję przenieść do podstaw bo pewnie będzie się działo :(

 

Wysłane z telefonu

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wywalilem doslow ie wszystko jest jak nowe pisalem z ludzmi tutaj w islandi mowili ze przy tej wodzie co tutaj mamy jak tak zrobie befzie git . Z tego co widze ryby maja się super piasku nie wyplukalem wiem powinienem ale po prostu wstyd się przyznac zapomnialem a testy zrobie jutro i dam znac

 

 

Soorki sle nie wiem jak to przeniesc . Glupio mi  sorry

Edited by Pyszczak z islandi
Link to comment
Share on other sites

Poproś moderatora, żeby przeniósł do "Startu akwarium".

Woda może być super, ale ryby sikają i kupciają i z tego robi się w wodzie amoniak, który jest trujący dla ryb. Wywaliłeś wszystko włącznie z bakteriami nitryfikacyjnymi, które zasiedlały filtry, a które przerabiają ten amoniak. Grozi Ci zatrucie ryb amoniakiem.

Edited by pozner
Link to comment
Share on other sites

Witaj kolego,

niestety zrobiłeś najgorszą z rzeczy jakie może zrobić akwarysta - pozbyłeś się całej biologii nitryfikacyjnej z akwarium w którym pływają ryby.

Zielone glony w Malawi to marzenie każdego z nas i w naszej kranówie to niezwykle trudne do uzyskania.

Jak ci napisał Piotr @spiochu  wszelakie glony a zielone szczególnie to pokarm dla naszych ryb i są ze wszech miar pożądane u nas.

Chyba już rozumiesz swój błąd.

 

Uruchamiamy akcję ratowania życia twoich ryb .

Wykonaj wszystkie rady spiocha ale w trybie nakazowym i natychmiastowym - chodzi o życie ryb więc nie ma poczekaj.:D

1/ Czy to co było w filtrach i w starym układzie jest do odzyskania czy poszło w śmieci - opisz dokładnie co pozostało .

2 / W Islandii mamy kolegę @opona0000  ale nie wiem czy w Rejkiaviku .

Napisz w tym temacie

post z wołaniem o pomoc wszystkich kolegów z Islandii i Rejkiaviku  - potrzebny jest minimum 1 litr złoża ceramicznego z dojrzałego akwarium nie ważne jaki biotop nawet z morskiego akwarium .

Napisz na PW bezpośrednio do @opona0000 prośbę o pomoc - jest aktywny bo czyta nasze forum - mam nadzieję że cię wesprze.

3/ Jak najszybciej kup  jeden z dwu preparatów do wyboru i wlej do akwarium w dawce na cała pojemność baniaka.

lepszy - Kordon Amquel Plus

drugi Seachem Prime

Na Islandii może być problem bo wasza kranówa nie wymaga uzdatniaczy bo nie jest chlorowana.

więc pierwsze skup się na p 1-2

pozdrawiam i życzę uratowania ryb.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

a ceramikę starą tez na powrót przełożyłeś do nowego ? czy tylko stare gąbki. Płukałeś je czy takie jak były włożyłeś.

już cie Piotr pytał - powtórzę - masz jakieś testy wody?  kropelkowe ?

by się zorientować  jak wielkie szkody poczyniłeś w tej biologii ;).

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
    • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
    • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
    • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
    • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
    • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
    • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
    • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
    • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.