Rahit Opublikowano 28 Sierpnia 2006 #1 Opublikowano 28 Sierpnia 2006 Chciałbym się was poradzić, czy jest konieczne stosowanie oświetlenia przejściowego?tzn. przed zapaleniem głównego światłą zapalenie światłą ktore jest mniej intensywne, aby ryby przez np: poł godzinki sie przyswycziły i tak samo po zgaszeniu głównego oswietlenia zapalenie przejsciowego? Wyczytalem ze nagle zmiany oswietlenia moga sprawic plochiwosc ryb, dlatego sie zastanawiam czy to dobry pomysl
harisimi Opublikowano 28 Sierpnia 2006 #2 Opublikowano 28 Sierpnia 2006 Oczywiście stopniowe zaciemnianie zbiornika byłoby optymalne ale niestety najcześciem mamy akwaria w M - ileś tam i tak czy inaczej ryby są narażone na różną intensywność światła. IMHO nie potrzeba wariowac ważne tylko aby światło w akwa gasło raczej przed zgaszeniem się pozostałych świateł w mieszkaniu. Całkowita nagła ciemność raczej rybą radości nie sprawia.
kisor Opublikowano 28 Sierpnia 2006 #3 Opublikowano 28 Sierpnia 2006 U mnie światło gasi się dwustopniowo i już przy pierwszym gaszeniu ryby wiedzą, że za kilkanaście minut zbliża sie zgaszenie ostateczne. I czasem mam wrażenie, że przez to są bardziej płochliwe, bo boją się 2 razy A tak juz całkiem serio, tak jak Harisimi napisał, dobrze, jeśli nie zgaśnie od razu całkowicie światło, może być jakaś lampka w pokoju. Chociaż ryby i tak szybko meldują się w swoich i nie tylko swoich "norach" i najwięksi wrogowie stają się przyjaciółmi na noc, kimając jeden przy drugim do rana
pekael Opublikowano 29 Sierpnia 2006 #4 Opublikowano 29 Sierpnia 2006 Takie światło przejsciowe chyba raczej trzeba zaliczyc do kategorii "gadżet", ale ja coś takiego mam. Ci, którzy nie mają powiedzą pewnie, ze ich ryby wcale nie są znerwicowane i ważniejsze jest utrzymanie właściwych parametrów wody, dopasowanie proporcji płci, gatunków itp. Pewnie cos w tym jest.
harisimi Opublikowano 29 Sierpnia 2006 #5 Opublikowano 29 Sierpnia 2006 Nie koniecznie gadżet ale nie jest to IMHO niezbędne. Jeżeli ktoś ma umiejętności aby zrobic sobie coś takiego samemu to czemu nie, zakup też nie jest niczym szkodliwym tylko drenuje kieszeń. Osobiście ciagle mam chęc kupić PH-metr bo w zwiazku z tym, że indykator daje niedokładne pomiary chciałbym je uściślić ale logika mówi, nie ma sensu wydawać na to kasy jak i tak widać, że woda ma +, - 8 i to starcza. Nie zmienia to faktu, że nie przestałem na to chorować .
rAku Opublikowano 3 Września 2006 #6 Opublikowano 3 Września 2006 Ewentualnie mozesz kupić ściemniacz do świetlówek, ale to troche droga sprawa, najtańszy widziałem za 120zł
mars Opublikowano 3 Września 2006 #7 Opublikowano 3 Września 2006 Jeżli światła w akwa gasną w momecie kiedy w pokoju w którym jest akwa pali sie jakiekolwiek inne światło a rano przed zapaleniem przez ono wpada już słoneczko to ryby to przezyja spokojnie, gorzej znosza gwałtowne zmiany typu jasność-całkowita ciemnosć i na odwrót. Co do gadżetów to miałem tak przerobioną pokrywę że najpierw sie zapalała/gasła jedna swietlówka a potem druga - wystarczył tylko dodatkowy kabel z wtyczką i odpowiednie połączenie, teraz mam podobnie bo najpierw świetlówki a potem hqi - w dodatku hqi sie dość długo rozgrzewaja więc moje pysiaki maja prawdziwy wschód słońca
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się