Jump to content

Skalniak 150x50x60


mariuszduch

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Plan jest następujący.20171005_203415.thumb.jpg.363f85cc43e5431bd956258619081819.jpg20171005_203456.thumb.jpg.176f14be6fd728d4fa5837cd256f1fc1.jpg20171005_203513.thumb.jpg.3349ad798b791fb933832b0b48c3de7c.jpg20171005_203533.thumb.jpg.43a2df100a5dad77fcbb063cb5e29d1e.jpg20171005_203347.thumb.jpg.ffe0545b634b8095dfeecfbe02e18c89.jpg

Dostępne miejsce to 140x55x60 realny wymiar podstawy 150x65 i do góry spokojnie z 80cm. Takiego szkła chyba nie dostanę w żadnym sklepie. Kleić ? jeśli tak to podpowiedzcie coś gdzie w Wawie można zamówić ?

Myślałem o zaadaptowaniu akwarium morskiego z sumpem i obiegówką

Jaki polecalibyście filtr do tej pojemności, światełko jak widać na szybkości zrobione. Prowizorka na potrzeby testów.

Stelaż idealnie wypoziomowany(wszystko wymurowane) wentylacja, elektryka, wszystko gotowe do postawienia szkiełka. 

Poradźcie jak to wykorzystać optymalnie.

Pozdrawiam.

Mariusz

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, mariuszduch napisał:

realny wymiar podstawy 150x65 i do góry spokojnie z 80cm.

podstawa ani o cm mniej:D natomiast wysokość wystarczy 60cm bo grubość szyb decyduje o cenie skok o jeden ząbek w grubsze to wzrost kosztu ogromny.

masz dwa miejsca do zamówienia - erybka.pl  w Markach albo dobreakwaria.pl u Marka Reniewicza

Natomiast filtrację tu zrobisz każdą poza sumpem bo trzeba wyrywać podparcie blatu pod akwarium by go wsunąć ale nie ma zmartwienia.

Pomyśł o  dużym kuble np Ikola1200 , narurowcu na IBO Beta 25-40, kaseciaku - każde z nich da doskonałą filtrację.

Nie da się już bardziej optymalnie wykorzystać bo trzeba by pruć ściany by było 200x 70 x70cm :D ale popatrz gospodarskim okiem czy to nie realne?

Od razu mam dwa zastrzeżenia dlaczego skalniak i dlaczego nie w takiej koncepcji zabudowy?

akwarium_na_scianie_aadg_pl_imagelarge.jpg.104acc1da82a8ba88048f8ef02b225b1.jpg

Edited by deccorativo
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

200x70x70 niema szans ta taki wymiar ale fajnie by było.Z sumpem faktycznie nie pomyślałem o tych podporach :P

Klejenie szkła u Tomka w erybce odpada bo ceny są dostosowane do morszczaków.Sprawdzę dobre akwaria może coś tam wypali. Szukałem jakichś używek ale ceny nie wiele się różnią od nowych więc szału niema. Coś było na olx ale drugi koniec kraju więc robi się już problem logistyczny.

Do morszczyzny pewnie szybko nie wrócę ale moc jest ;) Zabudowa taka wyszła i w związku z nią będzie "skalniak"

A obsadę w jakiej ilości proponowalibyście ?

Edited by mariuszduch
Link to comment
Share on other sites

Dowiedz się jeszcze w "Diskus Zoo" na Targówku. Nie wiem kto dla nich klei, ale robi to dobrze (mam z stamtąd swoje akwa), a ceny też nie są wygórowane. Gdybyś był klubowiczem, to może jakaś zniżka też by była. Są naszym partnerem.

Edited by pozner
Link to comment
Share on other sites

To jak miał być sump to by wyszło taniej niż u Tomka za samo szkiełko.

Wcale u nich nie jest drogo tylko nie wolno im pozostawić wolnej ręki bo zrobią z 12mm  . Jak narzucisz im do tego  200x70x60 :D grubość szyb 10mm z float i 2-3 spinki to nie wyjdzie tak drogo.

Ale Marek -  fakt jest tańszy.

23 minuty temu, mariuszduch napisał:

A obsadę w jakiej ilości proponowalibyście ?

 

Nie zaczynaj od d... strony  najpierw podasz wymiary bańki jaką faktycznie zamówiłeś potem podasz jakie gatunki ryb cię interesują a koledzy ci napiszą jaka może być z tego faktyczna obsada pod te xxxx literków i z tego dopiero wyjdzie ilość ryb do zamówienia.

Jak podałeś tytuł "Skalniak" to pomyślałem że chcesz hodować naskalniki  nie z tego biotopu.:(

A powiedz mi dlaczego nie chcesz widzieć dodatkowych 65cm akwarium z boku - tam chyba jest kuchnia i to byłoby te przejście z salonu do kuchni?

Z tym klubowiczem to nie czekaj bo będziesz miał upust na zakup ryb w Diskusie na Radzymińskiej ale i u pozostałych naszych partnerskich hodowli pyszczaków.

Link to comment
Share on other sites

Na pierwszym zdjęciu rzeczywiście jest przejście do kuchni dodatkowe 65cm robi mi wąską "kiszkę" do przejścia. Natomiast lewa strona to już łączenie łazienki i salonu więc też odpada.

Z pytaniem o obsadę faktycznie wypaliłem za wcześnie ;)

Już włączyła się podpała, wszystko na już na hura żeby było.... człowiek stary a głupi :)

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, mariuszduch napisał:

Na pierwszym zdjęciu rzeczywiście jest przejście do kuchni dodatkowe 65cm robi mi wąską "kiszkę" do przejścia.

Ty mnie takimi pierdołami nie zbędziesz .:D

Jak patrze na te fotkie z dziurą na baniak to po prawej widze jeszcze z 10-20cm tej płytki a potem w tle chyba kuchnię.

Ja ci nie każe wychodzi z baniakiem na kuchnię , ja się zapytowywuję  dlaczego baniak nie może być aż z wycięciem z boku w tej ścianie . Nic nie zmieniasz w wymiarach chałupy.

Nie widzisz tej fotki co ci wkleiłem z baniakiem morskim z widokiem od przodka ale i z boku? będziesz miał widok 150 + 65cm

Link to comment
Share on other sites

 • mariuszduch changed the title to Skalniak 150x50x60

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.