Skocz do zawartości

Parametry w baniaku


pitik1247

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na fotkę mam parę propozycji.

1/ jak pisze Andrzej zdejmij te napowietrzanie z AqC bo hamuje przepływ o ok 50% a włącza hałaśliwe grzechotanie:( - jak ty to wytrzymujesz?;)

2/ załóż  za to zamiast tej całej rurki napowietrzacza tą łopatkę z kompletu i skieruj 2x silniejszy strumień tak by zaczęło poruszać taflą wody - teraz tego nie widzę tylko chyba film bakteryjny na powierzchni albo te bąbelki z napowietrzacza dają taki efekt na fotce.

Poruszanie taflą zastępuje tą grzechotkę w natlenianiu wody

3/ No i przestań bać się wsadzić łapę do baniaka i za pomocą kilku do wyboru narzędzi przetrzeć szyby z glonów.

Najlepszy jest ( moim zdaniem ):D taki skrobak magnetyczny za mała kasę.

20171107_080052.thumb.jpg.618dd120d312da72203b36759b3f429f.jpg

Przypomina mi wyglądem taki amerykański za dużą kasę i jest okazja w dniu 11.11. - kupić jeszcze taniej.

Możesz też użyć na szybko karty bankomatowej, i /lub  zwykłego czystego zmywaka do garów kuchennych ale wtedy na jakiś czas zrobisz tym zieloną wodę .  Takiego typu skrobak jak na fotce zbiera te glony w kępkach a ponieważ ryby nie boją się tego skrobaka to mnie zjadały wszystkie zielone krzaczki które on zgarniał tak łapczywie że nic woda się nie zmąciła .

4/ jak już masz mokrą rękę to zetrzyj palcami glony z roślin bo za chwile już ich nie będzie - a szkoda bo "roślinne malawi " jest fajne.

Wtedy zobaczymy co jest w środku w akwarium bo na razie niewiele widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki skrobak tylko ze ta przednia szybe troszke się zle tym czysci czyszcilem watą tez super zbiera . A łapy wkładam często bo co 2 dzien rosliny mi lataja wiadomo dlaczego , niektore zostają bo się ukorzeniły szczegolnie te z.przodu mimo ze nie sa w podlozu tylko.tak miedzy skałami a te stylu.tam.gdzie belki nie ma nie maja.wgl korzeni mimo ze pod spodem te z tylu maja substrat 

Aha i te łopatke tez mam załozona i mam tez te koncowke w tym bio flow co daje wieksze cisnienie i tez buja woda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, pitik1247 napisał:

To jak z tym jedzeniem dawac co 2 dzien zeby rybki tych glonow troche poskubały czy jak ? Aha i moze podmianke jakas zrobic czy co ? 

Podmianki się robi po zmierzeniu NO2 i NO3 i na podstawie tych wyników ustala harmonogram podmian czyli ile % i jak często. Masz dopiero co dojrzały baniaka jego biologiczna stabilizacja to miesiące przed tobą. Na razie mierz parametry, skrob szyby i klaruj wodę.

Jak złapiesz po parametrach wody rytm podmian to pomyślimy o  ułatwieniach - na razie pierwsze to zrób sobie ustrojstwo by przestać lać tą chemię do baniaka . Podmianę powinieneś zrobić przez ustrojstwo a nie znowu na chemicznych uzdatniaczach.

Karmienie to nie ten dział - podepnij się do tematu z podobną jak twoja obsada i tam pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz rozumiem te sinice na piasku i kamieniach  które posprzątałeś i ich wprost wybuch.

Jak się miało NO3 -1-5 ppm a PO4 - 2,4 ppm bo wynik JBLa trzeba mnożyć x3  to od początku siedziałeś w zakresie sinic a nie glonów.

Biologię masz wreszcie dojrzałą i bardzo dobrą :Dale jeszcze stale w fazie stabilizacji tak ok 1-2 miesiące od tego jak dojrzeje.

NO3 rośnie szybko i za 1-2 tygodnie wzrośnie do 20ppm a to sygnał by zrobić podmiankę i już pisałem przez co .

Jak wlejesz uzdatniacz chemiczny zamiast zbudować ustrojstwo to ci pochowa prawdziwe wyniki i nici z podpowiedzi.

Godzinę temu, pitik1247 napisał:

Co robić żeby zbic to sio2 i Po4

Możesz nic nie robić i nie zbijać bo one nie szkodzą rybom.

Natomiast jak przeczytasz książeczkę JBLa dla tych testów to wynika że trzeba usuwać oba  bo pierwsze - to okrzemki a drugie sinice albo glony.

Cały czas wyprzedzam twoje poczynania.

Trzeba podjąć decyzje czy wchodzisz w co tygodniowe podmiany wody by stale utrzymywać w baniaku NO3 w zakresie 10-20ppm  czy myślisz o usuwaniu tego z jednoczesnym klarowaniem wody i podmiany raz na miesiąc 10-20% tylko dla odświeżania wody. Zależy to od ilości czasu jaki ktoś może poświęcić na obsługę akwarium.

Trzeba też dojść skąd masz tak ogromny poziom PO4  i  podjąć działania by to usuwać.

Masz tam rośliny  chyba anubiasy więc raczej bym optował za użyciem "atramentu" a nie pochłaniaczy fosforanów i siarczanów typu Microbe Lift Phos-Out4  granulki  ale to twoja decyzja co jest dostępne w Wiedniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pitik1247 napisał:

Ok to zrobmy tak ze dzis zamowie ustrojstwo i bedziemy podmieniac co miesiac .

Zle mnie zrozumiałeś - zakup części do zbudowania ustrojstwa nie gwarantuje możłiwości podmian raz w miesiącu.Ustrojstwo gwarantuje że nie wlejesz do baniaka wody z chlorem, metalami ciężkimi i całym syfem jaki jest w kranie.

Podmiany raz na miesiąc  pozwala robić Purolite A520E - proszę samemu odszukać temat  Agnieszki @suricade

1 godzinę temu, pitik1247 napisał:

Rislina to anubias i o co chodzi z tym atramentem ?

a wpisz w wyszukiwarę słowo atrament i czytaj

1 godzinę temu, pitik1247 napisał:

Aha i jak sprawdzuc z kad tak wysokie to po4 może zbadac kranowe ? 

Oczywiście zaczynasz od pomiaru JBL PO4  x3 w kranie choć wątpię by coś tam było tego w kranówie.

Zazwyczaj fosforanów nagrabiamy sami w baniaku:.

-zgniłą i nie usuniętą na czas  roślinnością , glonami resztkami karmy

-zagubioną rybką która magicznie znikła a po roku znajdziemy tylko szkielet pod kupą kamieni

-mrożonkami żle podawanymi i w nadmiarze

-żywym pokarmem z torebek od zoologa

-karmą słabej klasy  muląca wodę  i  przekarmianiem ryb

-zbyt   dużą obsadą

sam sobie znajdz co ci podpada.:D pod twój baniak.

Anubiasy mają korzenie w piasku czy w wodzie przywalone kamieniami?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.