Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Hej,

pogdybałem pomyślałem i czas zabrać się za projektowanie.

Planuję postawić 2 zbiorniki, płytkie, niskie, długie, jeden nad drugim, około 300-400l każdy. Słowem niekonwencjonalnie, czyli jak zwykle u mnie. Do tego żeby było fajniej to chciałbym korzystać z wielkiego południowego okna i mieć w nim rośliny, a że nigdy nie chce mi się latać z konewką i one umierają w  letnim skwarze, to pomyślałem, czemu by nie zapiąć tam 3 donic z hydroponiką - jedna nad drugą - tego okna nie otwieram, mam jeszcze inne.

Dzisiaj korzystając z szarej niedzieli usiadłem do sketchupa i wystrugałem taki oto model górnego baniaczka. I strugam dalej. Dalsze update'y na bieżąco. Zapraszam do dialogu.

górne akwarium

 

Tutaj model w sketchupie jakby ktoś chciał sobie poobracać lub zajrzeć do środka. Oczywiście nie zadałem sobie trudu narysowania spoin silikonu, więc jakby ktoś chciał sobie zamówić takie to musi ręcznie odjąć od wewn. szyb te 1-2 mm na spoinę z każdej strony.

A tutaj surowy model akwarium do przeróbek własnych, jakby ktoś potrzebował - bez wzmocnień, komina i przedniej szyby - bo tak się łatwiej rysuje w środku, potem wystarczy zamknąć przednią szybą i masz własne akwa.

Edytowane przez makok
  • Lubię to 1
Opublikowano

Po kolejnej godzince mamy szczegółowo dolny zbiornik. Tutaj przednia szyba celowo jest 10mm dlatego że akwa stoi prawie na poziomie podłogi i wolę żeby mój energiczny Springer Spaniel nie wybił szyby ogonem.

akwarium dolne

Oczywiście tutaj udostępniam model drugiego do dowolnego wykorzystania.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@lukas1987Nie to jest komora pompy, bo nie mogę pompować bezpośrednio z akwa, dlatego że w razie jakiegoś zatkania któregoś zrzutu wypompuje całe dolne akwa w kosmos... poza tym "po sztuce komina" musi być w każdym moim akwarium, bo źle znoszę film bakteryjny.

W górnym kominie łatwo dostępnym będzie tylko mechanika. W dolnym będzie komora pompy z odpływem do kanalizy, bez żadnego złoża. O jakie faux pas, nie wyciąłem otworu do kanalizy na projekcie. :D

Edytowane przez makok
faux pas
Opublikowano

No to poprawiłem stelaż przekręcając wszystkie górne belki do pionu, ponieważ waga górnego akwa uległa zwiększeniu. Mam nadzieję, że profile 60x30x3 w układzie pionowym wystarczą. Nie będę już męczył o kolejne liczenie. Tak to wygląda, jutro dorzucę hydroponikę w 3 donicach i hydraulikę. Choć rysowanie hydrauliki będzie wyzwaniem. Akwaria sprawiają wrażenie jakby unosiły się 10mm nad stelażami. To dlatego że nie rysowałem styropianu, żeby nie przysłonić widoku. Umówmy się, że tam jest.

 dwa akwaria makoka

Zwyczajowo link to modelu 3d. Dla chcących to obejrzeć.

 

@deccorativoprosiłeś o skrobnięcie, to masz :P Zwiększyłem prześwit do 15cm między rantem dolnego a stelażem = wygląda ok i pompa wejdzie. :D A parapet, cóż przestanie istnieć.

Opublikowano

@Bezprym No raczej. Chciałem już coś nagrać z tego projektowania w sketchupie, ale mój komp nie wydala równocześnie nagrywania i rysowania. Ale te odcinki też będą, dla wszystkich przyszłych projektantów. Tylko muszę dziecko wygonić od swojego gamingowego peceta i tam to zrobić.

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Żona mnie skarci za to ścięcie parapetu, bo flex z tarczą do betonu robi nie lada zadymę. :D Ktoś ma jakiś pomysł jak inaczej to uciąć? Parapet z lastryko albo innego granitu - nie znam się - trzeba uciachać 160cm... a ja tu mieszkam, mimo remontu. :(

Dodałem pierwszą a donicę i idę spać... kolejne dojdą. Różnica w kolorze dlatego, że donice będą akrylowe z akrylu 8mm o wymiarach 170x35x12h (lub 14, muszę zapytać żony) cm, z poziomem wody 2cm od dna tylko. Te czarne rury to od kaloryferów.

z pierwszą donicą

Model do pobrania dla potomnych.

Jeszcze widok z boku:

widok z boku z 1 donicą

Już na tym widoku widzę, że będę musiał podnieść tą donicę kilka cm, bo mi żadna lampa nie wejdzie... muszę zatem przemyśleć czy aby nie będą tylko dwie, ale z większym odstępem. Muszę zapytać żony o te zioła i sałaty, jakie to duże rośnie. :D

@deccorativo jak widać pompa weszła i sobie zgrabnie wisi. Lekko ją przesunę ku tyłowi, żeby móc tam grzebać w razie wu.

widok pompy

Tylko patrząc na to wszystko od strony balkonu (okna/z zewnątrz) psuje mi to koncepcję zalepienia tylnej szyby czarną folią, jak zwykle. Kusi żeby zostawić odsłonięte i częściowo oświetlać ryby światłem słonecznym.... może jakaś folia stopniowa u góry przezroczysta na dole czarna... można gdzieś taką zamówić??? Bez kitu by się przydała. Zobaczcie, aż się prosi:

widok z zewnątrz

 

Wspomniałem o objętościach? 

Dolne 220x51x35h cm, czyli ma 393l brutto, czyli netto po odjęciu komina i planowanego poziomu wody równo 324l czystej wody.

Natomiast górne ma 228x55z40h cm, czyli 502 brutto, a po odjęciu komory pompy i ofc szyb i poziomu wody równe 439 netto wody.

Waga szkła to:

Dolne 66 kg

Górne 72 kg

+ - bo nie liczę szyb na kominy...

Oczywiście wysokości kominów są wyłącznie częścią szklaną. Będą odpowiednio wyregulowane stosownie przyklejonym i ustawionym, regulowanym grzebieniem, tak aby woda była maksymalnie wysoko, pod wzmocnienia.

Cały obieg będzie obracał 800l wody netto.

Edytowane przez makok
pompa, foty, suche liczby
Opublikowano

Lubię takie szalone projekty :D bo one coś wnoszą i teraz coś się z tego wyłania.

Ale wiesz że jestem upierdliwy i czepiam się wszystkiego.

Czepne się więc początku czyli tego dowcipnego tytułu.

Tak sobie myślę że szybko temat skończysz  ryby będą pływały i temat  " Dwa akwaria Malawi jedno nad drugim"  zacznie przesuwać się z front-men'a  na zadupia tego działu .

Jak jakiś następny wariat zechce powtórzyć taki nie zbadany przez niego  temat jak zrobić taki stelaż ponad 2m a podparty jest tylko na dwu końcach  i to dla 3 baniaków Malawi to w życiu Romana nie znajdzie twojego arcydzieła a to wyłącznie z powodu dowcipu tematycznego .  Wiesz googel zupełnie nie pojmuje co to dowcipna nazwa - dureń analizuje na chłodno każde słowo oddzielnie i jak któś kiedyś wpisze "dwa ab trzy akwaria malawi  jedno nad drugim "   to za chiny nie znajdzie twojego co tu dużo mówić jedynego w swoim rodzaju połączenia działki rolnej z malawi-dublet na pompie centralnego ogrzewania.

Znajdzie film

ale to konstrukcja bez polotu tak  stelaż jak i drabina do wyższego baniaka niezbędna do jego oglądania -o obsłudze nie wspomnę..

Znajdzie też temat Turina o piętrusie a twój utonie w zapomnieniu .

Jak znam Makoka on do tego nie dopuści jak się tak naharował   z tym parapetem.

Widziałbym także połączenie tematu o liczeniu stelaża bo to część i to pierwsza całego projektu gdzie ktoś mądry to policzył a nie dawał stali na czuja i powinna być właśnie nie jako oddzielny byt ale pierwsza część całości i nawet Andrzej to zgrabnie połączy bo chronologia gra - sprawdziłem , ale to twoje decyzje.

Z rzeczy ciekawych nie pamiętam byś pisał jaka ma być filtracja mech i bio tego piętrusa poza tą grządka i nie masz chyba planu B na filtrację jakby zioła nie wydoliły.

Podobno marycha szybko rośnie , szybciej od sałaty.:D

Jak cię przycisnąć to i pompę dałeś radę umieścić a podobno nie dawało rady.

Jak coś dalej będzie niemożliwe to pisz - przepchniemy.

 

 

Opublikowano (edytowane)

Nie jestem przekonany czy tematy połączyć, bo tam były wyliczenia, które kiedyś mogą kogoś zainteresować, google mu je wskaże jako osobny temat, a tu by zaginęło w akcji, ale to jak uważacie, decyzja modów.

Natomiast tytuł musi zostać, wujka googla ogarnęliśmy TAGami, więc sobie poradzi, to inteligentny robot.

Co do filtracji to w górnym akwa w kominie będzie mechanika i ewentualnie jakiś purigen albo węgielek, tak dla spokojności. Natomiast biologia będzie na niewielkim małym filtrze FBF stojącym na półeczce w rogu nad akwarium. Będzie to rura akylowa z wirującym piaseczkiem, około 10cm średnicy i 60cm wysokości, podświetlone ledem. Konstrukcję przemyślę tak, żeby to niejako wystawało z "półki" ale "bez widocznej hydrauliki" - muszę sprawę przemyśleć konstrukcyjnie. Chcę się zabawić w jakieś klejenie akrylu, bo dawno to było, a nie lubię wychodzić z wprawy.

Wiem że kilo piasku ogarnie biologię bo już kiedyś to testowałem, a jakby zioła nie wessały no3, albo nie wiem jakby niespodziewana flara słoneczna zrobiła z nich kompletny susz, wtedy do akcji wkroczy przycisk sterujący elektrozaworem, którym zwyczajnie rozcieńczę całe zło świeżą wodą z kranu. A jakbym miał stracić zapał zastąpię guzik zwykłym timerem. Oczywiście dolewanie będzie szło przez baterię narurowców, o czym zapewne wiecie z moich filmów. Natomiast nadwyżka spłynie w stronę lokalnej oczyszczalni ścieków by potem skończyć w Bałtyku. 

Marycha rośnie szybciej, ale do dojrzewania wymaga zmiany oświetlenie. Myślę, że taki growlight wiszący w oknie spotkał by się z zazdrosnymi spojrzeniami młodocianych na osiedlu i gdyby nie udało im się sforsować mojej balkonowej siatki na koty, to przynajmniej donieśliby, niczym wzorcowy pies ogrodnika. :D To mojito ze świeżą miętą wydaje się dużo bardziej bezpieczną opcją. :D

P.S. Ten film nie jest tematyczny, tam są paletki. O co żeś pytał, że Ci go google znalazł?:P

Edytowane przez makok

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.