Jump to content

[150x50x55] Obsada akwarium


Lunarii

Recommended Posts

Proszę o komentarz czy poniższe gatunki się zgrają, jeżeli tak to w jakich proporcjach je trzymać: Aulonocara Rubin Red (roter kaiser), Labidochromis Caeruleus, Pseudotropheus Acei (Luwala), Melanochromis Cyaneorhabdos (Maingano). Jeżeli nie, to który element tutaj nie pasuje i czym go zastąpić. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Najmniej pasuje tu Red Rubin. To sztuczna ryba, która nigdy nie występowała w jeziorze. Mam nadzieję, że nikt na forum Ci tego nie poleci. Acei z Caeruleus średnio żywieniowo, stosując dietę pod Yellowy zapasiesz Acei, stosując dietę pod te drugie sprawisz, że Yellow będzie zwyczajnie mały. Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano jest tu w miarę po środku. Najlepiej będzie jak napiszesz, na którym gatunku najbardziej Ci zależy i pod ten gatunek będzie można dobierać obsadę.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie wymagań dietetycznych Yellowka mam już wyrobione zdanie. Od lat karmie go jak wszystkożercę - pokarmy mięsne sporadycznie. Faktycznie nie wyrósł taki duży jak w niektórych opisach,  ale rybka jest zdrowia, żywiołowa, podchodzi do tarła i ma się bardzo dobrze. Do tej pory miałem Saulosi Coral+Yellow+Callainos. Samiec ostatniej ryby zajął środek akwarium i tak to  funkcjonowało przez ostatnie 5 lat. Niestety z niekorzyścią dla Saulosi, które nie mogły się w pełni wybarwić. Ostatnio Callainosowi odbiło i ograniczył populacje swojego gatunku do samego siebie. 

To dobry czas na zmiany.

Aulonocare wybrałem ponieważ pomimo  prób skomponowania zbiornika mbuna, który będzie się mienił kolorami (żółty, pomarańczowy, niebieski), a przy tym nie będzie zbyt agresywny i umożliwi funkcjonowanie wszystkim rybom, które nie będą się krzyżowały niestety  nie mogłem znaleźć takiej kombinacji.

 

 

Edited by Lunarii
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Lunarii napisał:

ale rybka jest zdrowia, żywiołowa, podchodzi do tarła i ma się bardzo dobrze

Nie napisałem, że będą się działy złe rzeczy, tylko jak sam napisałeś, nie wyrośnie tak jakby mogła ;) 

 

6 minut temu, Lunarii napisał:

Aulonocare wybrałem ponieważ pomimo  prób skomponowania zbiornika mbuna, który będzie się mienił kolorami (żółty, pomarańczowy, niebieski), a przy tym nie będzie zbyt agresywny i umożliwi funkcjonowanie wszystkim rybom, które nie będą się krzyżowały niestety  nie mogłem znaleźć takiej kombinacji.

To może pomyśl o jakiejś innej Aulonocarze ;) 

Jeśli chcesz mieć relatywny spokój to nie polecam Maingano bo często te ryby są bardzo agresywne i może skończyć się tak jak z Twoim Socolofi, zresztą tak właśnie było u mnie. O ładną i wyrazistą Acei Luwala Reef też ostatnio ciężko, często spotykam się z opiniami, że ryby są blade i nie prezentują się jakoś bardzo okazale. Nie myślałeś o Metriaclima Estherae red-red, albo MC/OB?

Link to comment
Share on other sites

Fajnie pasuje to żywieniowo, ale... Jak sam zauważyłeś są to ryby agresywne, mogące dążyć do samodzielnego panowania w zbiorniku i na pewno nie będą tęsknić za towarzystwem. Rozłożenie agresji na wiele ryb może opóźnić eliminację kolejnych ryb. Do Demasoni raczej bym dał coś silnego aby te małe diabły czuły respekt i tu propozycja @MatiKbyłby fajna dobierając Red red w zwykłej odmianie lub opcji OB. Odnoszę wrażenie, że Demasoni trzyma się dolnych partii akwarium, a Red red przy układzie wyższych kamieni zajmie toń akwarium. 

Oczywiście moje apokaliptyczne wizje  mogą być błędne,  bo wiele będzie zależało od charakteru ryb. Nie możemy przyjmować na 100 %, że ryby się powybijają, lecz powinniśmy brać pod uwagę, że do takich sytuacji może dojść. 

 

Link to comment
Share on other sites

Msobo Magunga, Cynotilapia white top Hara, Labidochromis Carelueus, Pseudotropheus Acei.

Przykładowo 1+4, 1+4, 1/2 + 2/3, 2+5/6 będzie dobrze?

Czy większa różnica w kolorze jest pomiędzy samicą Msobo a Red-Red czy pomiędzy Msobo a Yellow?

Edited by Lunarii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.