Skocz do zawartości

Rybki pomału umierają


Rekomendowane odpowiedzi

No i mam kolejny problem. Dodałem  Azoo African Cichlid Salt zgodnie z intrukcją na opakowaniu. Dziś wyłowiłem Labidochromis caeruleus 1 sztukę. Musiała w nocy padnąć albo wczoraj wieczór. Dziś miała już wygryziony brzuch. Wczoraj jadła normalnie. Więc zachowanie jest zupełnie inne niż poprzednio. Poprzednio rybka przez 6 dni nie jadła i siedziała pod skałą i dopiero wtedy padła. Dziś wygląda z dnia na dzień. 

Wczoraj soli dodałem na 200 litrów wody. Zogdnie z instukcją. Czyli trochę mniej niż powinno być. Akawarium ma niby 240 l. Nie dodawałem jeszcze Seachem Buffer Victoria. Chcicałem odczekać kilka dni żeby nie zmieniać parametrów wody za gwałtownie. W piątek wymieniłem jeden wkład filtra narurowego, gdyż był brudny i trochę zapchany. Więc wymieniłem. Nie powinno mieć to związku prawda? 

Mam wrażenie że po dodaniu tej soli ryby są bardziej płochliwe. Ogólnie jedzą. Ale kolejne pytanie jest takie czy jak im nie zminiejszyłem dawek jedzenia. To czy nie stały się bardziej akresywne i przez to badziej się atakują i zakryzły mi Labidochromis caeruleus. Ogólnie wszystkie ryby jedzą (przynajmniej dziś tak jest). Jakieś pomysły? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gwałtownie zmieniłeś parametry. I rozregulowałeś cały system w akwarium. Normalnie zmiana parametrów odbywa się stopniowo np. codziennie dodajesz niewielka ilość soli, albo do każdej podmiany  używasz wody o takich parametrach jakie chcesz uzyskać. Nie dawkujesz preparatów na nominalną ilość wody tylko na ta jaka jest rzeczywiście. Dlatego łatwiej zmieniać cokolwiek w wodzie do podmian. Dawałam już wyżej link do opisu jak to robić... Teraz to im zafundowałeś zmianę jak z pod czystego tlenu wprost do palarni i dziwisz się, że są przestraszone. Sprawdziłeś chociaż jakie masz teraz parametry w akwarium? Podejrzewam, że PH gwałtownie skoczyło i mogą być mega kłopoty. Tylko teraz nie obniżaj go na łeb na szyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, farewell__ napisał:

No i mam kolejny problem. Dodałem  Azoo African Cichlid Salt zgodnie z intrukcją na opakowaniu. Dziś wyłowiłem Labidochromis caeruleus 1 sztukę

Zupełnie nie uzasadniona sugestia w świetle tego

54 minuty temu, farewell__ napisał:

Poprzednio rybka przez 6 dni nie jadła i siedziała pod skałą i dopiero wtedy padła. Dziś wygląda z dnia na dzień. 

to że rybka je normalnie wcale nie oznacza że jest zdrowa - czasami po czasie wypluwa z pyska co złapała., a i może dostać złoty strzał od innej, bo coś napomykasz o wzroście agresywności?

Pomysł jest taki i od tego powinien się zaczynać wpis.

54 minuty temu, farewell__ napisał:

Dodałem  Azoo African Cichlid Salt zgodnie z intrukcją na opakowaniu

to znaczy ile dodałeś bo miarką w  instrukcji jest płaska łyżeczka od herbaty czyli ok 5gram.? a dawek jest kilka w zależności w jaką wodę sypiesz tą sól. Nasypałeś tak wprost do baniaka?

czy zmierzyłeś ile było GH przed dodaniem a ile jest teraz czyli jaki był przyrost GH w ciągu doby? po tej dawce soli.

Ta sól nie podnosi zupełnie pH ani KH to podnosi tylko GH a to nie jest parametr zabijający ryby to jest tylko mineralizacja wody.

Masz też pierwszą ocenę złej obsady do takiego akwarium o powierzchni dna jak naparstek.

Jeszcze o diecie trzeba się dowiedzieć co i jak.

Na razie raczej wyłącznie twoje błędy wychodzą ale z czasem opanujesz problemy - pisz pytaj poprawiaj

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spore przerybienie, ale to paradoksalnie powinno zniwelować agresję. Ryby masz od 2 miesięcy, są młode, więc nie szukałbym przyczyn w agresji. Ryba została podjedzona pośmiertnie. Serwujesz im jakieś preparaty, których pełne spektrum działania nie jest dla Ciebie jasne. Mieszasz im w wodzie, chociaż masz świeże i niedojrzałe akwarium. Rób tak dalej, a będziemy czytać o kolejnych zgonach.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pozner napisał:

, których pełne spektrum działania nie jest dla Ciebie jasne

No postępuje według zaleceń doświadczonych akrarystów i chodowców. 

 

2 godziny temu, pozner napisał:

masz świeże i niedojrzałe akwarium

Jeśli chodzi o dojrzanie akwarium to jest dojrzałe. No2 wzrosło i spadło. Bakterie rozkładajce do No3 są obecne i wykształcone. Mieszam w wodzie po podano to jako przyczynę zgonów. I nie mieszam dużo. 

Wg ciebie co powinienem robić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@farewell__  nie odpowiedziałeś na moje pytania??? tam gdzie stoi znak zapytania.:D w moich wypocinach

Ile wsypałeś tej soli do tego baniaka? no napisz prawdę bo i tak z czasem wyjdzie;)  podpowiem że do twojej wody powinno pójść 4 płaskie łyżeczki od herbaty na każde 50l wody w baniaku czyli  12-14 łyżeczek płaskich bo masz ok 175l wody netto .:D Rozpuścić w 1l ciepłej mocno wody i po całkowitym rozpuszczeniu i uzyskaniu zupełnie żółtego roztworu wlewać powoli do baniaka w silny nurt wody - czy ak wszystko zrobiłeś?

jakie są wyniki pomiaru GH przed i po wsypaniu - bo ten parametr to akurat rośnie od razu do wyniku końcowego.

Ty stale pamiętaj bez względu co ci kto napisze że w kranie masz wodę RO o pH bardzo niskim i przez to skaczącym oraz żadnej mineralizacji wody - to właśnie podniosłeś tylko nie wiemy o ile.

Moim zdaniem powinieneś zacząć od tego Seachem Buffera a potem Azoo  - nie pytałeś więc nie pisałem bo nawet nie wiedziałem co już masz kupione.

Baniak masz od 2 miesięcy z rybami w pełni dojrzały i po takim czasie biologia na pewno już ustabilizowana.

Jak masz test na pH także ten o zakresie 7,4-9 to nie martw się o spektrum działania tego Azoo i tego Seachem Buffer - to nie są firmy gówniarze i znają spektrum dlatego masz wyrażne dawkowanie.

Zmierz pH i podnoś  ale nie wyżej niż do 7,6  jak będziesz się trzymał dawkowania tego buffera to jednorazowo podniesiesz tylko o 0,2 pH - pomiar po dobie i nie zdziw się jak na początku nic nie będzie podnosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że masz zamknięty cykl azotowy i wpuściłeś ryby nie oznacza, że masz dojrzałe akwarium. Na to potrzeba wielu miesięcy. Musi się wytworzyć flora bakteryjna. Amoniak (Nh3) jest produktem ubocznym rozkładu materii. Za ten rozkład odpowiada armia bakterii, które tą materią się żywią. Nie są to tylko bakterie przetwarzające Nh3 na No2. Dojrzałe akwarium jest bogate w minerały. Jak bogate w różne składniki jest dojrzałe akwarium nie jesteśmy w stanie stwierdzić.  Nie powinno się nie potrzebnie ingerować w tym okresie w akwarium. Trzeba czasu na ustabilizowanie się akwarium. Ryby też tego czasu potrzebują. Niestety w pierwszym okresie pojedyncze sztuki mogą padać. Nie jest to nic nadzwyczajnego, każdy to przerobił. Dla nowicjusza może to być niepokojące, ale jeśli nie ma to znamion plagi, nie powinno się reagować nerwowo. Co powinieneś zrobić? Objawy przed yellowem wyglądają na wiciowce. Jest to częsty i niebezpieczny pasożyt u ryb. Silne i zdrowe ryby radzą sobie z tym pasożytem. I nie chodzi tu o wielkość ryb. Ja bym profilaktycznie zaaplikował naprzemiennie Microbe Lift Herbtana i Artemis. Będzie to działanie osłonowe. Nic bym nie kombinował z wodą. Najważniejsza jest stabilność parametrów, gorsze ale stabilne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, deccorativo napisał:

Ta sól nie podnosi zupełnie pH ani KH to podnosi tylko GH a to nie jest parametr zabijający ryby to jest tylko mineralizacja wody.
 

Producent twierdzi, że wpływa na PH http://www.azoo.pl/pl,9,14,152,produkty-akwarystyka-slodkowodna-preparaty-azoo-plus-african-cichlids-mineral-salt-600g.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, suricade napisał:

No może wpływa ale na stabilizację i utrzymanie  i w tym sensie wpływa. Używałem tego Azoo długo ze  2 lata i zużyłem ze dwa wory tego Azoo  i mam trzeci wór teraz nie używany - nie zauważałem znaczącego wpływu na wzrost pH i KH na tyle wyrażnego by mi wyszło w teście JBLa o skoku pH po 0,2 . Zapewne producent dysponuje pH-metrem elektronicznym  z dokładnością do 0,01 więc może i zauważa wzrost.

Agnieszko gdzieś w moim temacie o Malawi bez okrzemek na wodzie RO jest dokładnie z wynikami podany ten  wpływ. Jak pamięć sięga musiałem do podniesienia pH wraz z KH stosować jednak Buffer Seachema i ten podnosił pH elegancko ale skokami po 0,2 bo tak musi się to odbywać bez szkody dla ryb.

Odradzałem JBL Aquadur bo mleczył wodę na kilka dni - ale ten podnosił i pH i GH i KH .

Kolega autor ma wodę w kranie na podobieństwo  wody RO albo deszczówki  i jako jednemu z niewielu zalecałem stosowanie tych dwu soli jak i poradę lekarza pediatry co z dziateczkami mają czynić bo piją tą wodę RO która im leci z kranu.

Na pewno kolega ma złą obsadę i za mały baniak ( co wyszło w innych tematach) na tyle ryb i gatunków więc kto kogo tam tłucze nie wiemy - nie wiemy też czy pierwsze zejście rybki co długo nie jadła zanim zdechła nie było powodowane przez dobór karmy lub przekarmianie ryb.

Moim zdaniem powoli dochodzimy poprawiając kolejne sprawy - na to trzeba czasu, konsekwencji w działaniu a najwięcej cierpliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.