Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Gratulacje za pokrywę, świetny projekcik :wink:

Jeśli ceny są takie jak pisał VDR to koszt budowy pokrywy z PCV jest taki sam jak z płyty laminowanej (koszt samych płyt to 100zł) , ja mam pokrywę z płyty na akwa 150/50 i powiem, że jest bardzo ciężka, a jeśli chodzi o niszczenie to można taką pokrywę dobrze zabezpieczyć przed wilgocią np. silikonem w miejscach gdzie jest łączenie płyt, ja tak zrobiłem i jest ok.



tutaj kolega korzystal z plyt o grubosci 10mm, ktore juz nie wychodza tak tanio jak wersja 4mm. Warto to wziasc pod uwage.


W plexilandzie (byc moze gdzies jest nawet taniej ale sa u nas w Radomiu i to jedyny sklep jaki znam :P) odpowiednio:

light - 60zl +vat = 73.20zl/m2

standard -70zl +vat = 85.40zl/m2


5mm jest tansza oczywiscie:

light - 35zl +vat =42.7zl/m2

standard = 40.50zl +vat = 49.41zl/m2


Policzmy:

4szt - 1203x100mm = 0.1203 m2, 4*0.12= 0.4806 m2 ; 41.05zl

2szt - 400x100mm= 0,04 m2, 2*0,04 = 0.08 m2 ; 6.9zl

1szt - 1200x275mm= 0,33 m2 ; 28, 19zl

1szt - 1200x55mm= 0.66 m2; 56,40 zl

1szt - 1200x60mm= 0.72 m2; 61,49 zl


dla plyt 5mm


1szt - 1214*130mm = 0,15782 m2; 7,8zl

2szt - 400x130mm = 0,052 m2, 2*0,052=0,104 m2; 5.14zl


Sumujac wychodzi 206,97zl (bralem pod uwage wersje standard).


Ale to jest dopiero cena materialu bez odpadow, a np. w plexilandzie przy zamawianiu nalezy zachowac wymiar jednego z bokow pelnej plyty...dlatego nalezy nalezy wziasc pod uwage jeszcze fakt, ze mozemy miec sporo odpadu... Warto wtedy usiasc nad jakims programem do wykrojow i dokladnie sobie policzyc ile materialu bedziemy musieli zamowic.


Nalezy doliczyc tez cene okleiny.


Projekt bardzo ciekawy, ale tak rozmyslajac nad redukcja kosztow zastanawiam sie czy daloby rade wykonac ta pokrywe z plyty 5mm, wzmacniajac krawedzie, np doklejajac (pogrubiajac) plyte paskami z pcv 5mm. Obrazowo mowiac do plyty 5mm dokleic taka ramke np. o szerokosci 1cm z plyty PCV 5mm (ot takie passepartout :P). Koszty na pewno by spadly mniej wiecej o polowe -- pytanie tylko czy dalej pokrywa bylaby dosc stabilna...


I jeszcze jedno -okleina klejona na goraco - czy po prostu z wykorzystaniem kleju do PCV ?

Opublikowano

No nie zwróciłem uwagi na ten fakt, by zredukować koszty można wykonać szkielet np. z listewek drewnianych 1,5/ 1,5cm. i na to PCV, oczywiście uprzednio je zabezpieczyć lakierem, może by było taniej i równie stabilnie?

Co do okleiny to wydaje mi się, że jest ona samoprzylepna.

Opublikowano

hej!

Dziekuję za dotychczasowe komentarze.


4szt. x oprawka 770/26 (do świetlówek T8 (26mm) 34.36 zł

1szt. Świetlówka 30W (AQUA-GLO) 35.99 zł

1szt. Świetlówka 30W (POWER-GLO) 46.99 zł

1szt. Przewód z wtyczką i wyłącznikiem - czarny (Przewody) 6.99 zł

1szt. Statecznik TCI 236 (Stateczniki elektroniczne dla T8) 69.99 zł


wartość zamówienia ok: 194. zł


Cene PCV obliczył ładnie VDR (zależy też gdzie kupicie) ,jak widać powyżej nie obrałem sobie najtańszych części do elektroniki. Każdy może sobie obrać tańszy statecznik , inne świetlówki , oprawki polecam tylko takie jak ja zamówiłem (specjalne z uszczelkami) , wtedy koszty będą mniejsze.

Mnie osobiscie zalezało na praktyczności tej pokrywy ,przy otwarciu jest dużo miejsca , nie mam problemów z wlewaniem wody wiaderkiem 10l.

A najbardziej cieszy gdy nikt nie wierzy że pokrywe zrobiłem własnymi rękami , dopiero gdy otworze i pokaże dowody pracy domowej to dowierzają.

Potem coś jeszcze dopiszę , na razie lecę , 3majcie się!


P.S

okleina jest samoprzylepna , w każdym sklepie z artykułami drzewnymi , meblowymi itp itd taką znajdziecie.

Opublikowano

Hej!

Teraz na spokojnie przeanalizowałem ceny , VDR oparł się według mnie na troszkę drogim sklepie.

Za 200 zł spokojnie kupicie wszystkie te płyty + klej + zawiasy.

Co do ograniczenia kosztów. Nie polecam , żadnych drewnianych rozwiązań lub zmniejszania grubości ścianki pierwszej warstwy PCV. Dlaczego?

Ponieważ , ścianka 10 mm ma tez tak leżeć na szybach bocznych aby woda podczas chlapania przez ryby nie lała się Wam po 2 stronie szyby.

Po 2-gie ,grubsza ścianka jest mniej narażona na zniekształcenia.

Można zaoszczędzić co najwyżej na tej 2-giej warstwie 5mm i ograniczyć ją do 3mm ale czy ja wiem czy to się opłaca.

Zresztą , przed chwilą z ciekawości zapoznałem się z obecnymi cenami pokryw o gabarytach 120x40 i stwierdziłem że nie ma co szukać oszczędności tylko chęci i stworzyć coś swojego i oryginalnego.

Opublikowano
Hej!

Teraz na spokojnie przeanalizowałem ceny , VDR oparł się według mnie na troszkę drogim sklepie.



i tak ceny byly nizsze niz podal norbitek ;) Ale jak ktos znajdzie jakis sklep z nizszymi cenami to prosze niech da znac...


Zresztą , przed chwilą z ciekawości zapoznałem się z obecnymi cenami pokryw o gabarytach 120x40 i stwierdziłem że nie ma co szukać oszczędności tylko chęci i stworzyć coś swojego i oryginalnego.


110x45 wynioslo mnie swego czasu 370zl + koszta swietlowek (250 pokrywa w aquaboro bez oswietlenia, 120zl wraz z przesylka za oprawki, statecznik VB w warlight.pl czy jakos tak). Za statecznik i oprawki placilem mniej wiecej tak jak Ty :)


Ja mocno bym sie zastanawial czy robic samemu czy nie doplacic powiedzmy 50zl i nie miec aluminium, choc jestem zwolennikiem DYI ;k

Jednak obudowa to juz inna para kaloszy, stad zastanawialem sie czy faktycznie grubosc 10mm jest konieczna -- bo przy 5mm oszczednosci sa znaczne i wtedy juz decyzje podjac latwiej :)


P.s jeszcze raz bede musial przejrzec temat bo jakos nie zajarzylem o co chodzi z tym chlapaniem, cos musialem przeoczyc czytajac schemat budowy.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Zamiast PCV polecam płytę OSB 8mm lub 6mm OSB 3 jest wilgcoodporne i można ja okleić a do tego jest tania i stabilna do kupienia

w OBI itd. łatwa domontażu na konfirmatach meblowych.

A dodatkowo polecam uszczelnienie od wewnątrz folią w płynie.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witajcie - a gdzie można kupić spienione PCV??? Mieszkam w Warszawie i nigdy nie widziałem w sklepach typu OBI. Leroy, ani Castorama takich rzeczy - a szukałem.

Opublikowano

to poszukaj na forum, podawalem adres do firmy na Okęciu ze wszystkimi PVC od 1mm do 14mm + folie itp


OBI , Castorama to sa dobre jak chcesz sobie pleksi kupic do wstawienia w drzwi.


ja mam podobna pokrywe ale nie robilem takich zakladek jak ty bo w sumie nie bylo potrzeby

i tak jest sztywno

IMG_5509.JPG

Marcin

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.