Jump to content

Tło modułowe do 180x55x55


Recommended Posts

Witam wszystkich .

Ruszyły prace nad tłem do nowego szkiełka.Jako tło będzie wklejone czarne pcv a do niego będą przyklejone moduły ze styropianu  zalane cx5.W jednym z modułów będzie  ukryty kaseciak.A oto efekt kilku godzin prac w tym tygodniu.Proszę o ocenę bo według mnie dolna część lewego modułu idzie za bardzo w lini prostej.

 

20170922_194728.jpg

20170921_193036.jpg

20170921_193609.jpg

20170922_193456.jpg

20170921_193424.jpg

20170923_195517.jpg

20170923_195352.jpg

20170923_195414.jpg

20170923_195701.jpg

20170923_195720.jpg

Edited by adamuskus82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

widzę potencjał:D

ja bym bardziej połamał dolną linę tego z lewej bo taka za prosta mi się wydaje no i na obu poprzyklejał wystające postrzępione nieregularne guzy komponujące się z tymi wcięciami w płaskim styropianie.

Zamiast CXa zastanów się nad użyciem farb w sprayu marki  Eco Decco do bezpośredniego malowania styropianu.

Ja mam złe wspomnienia z użycia CXa - nie dosyć że puszcza jakąś mleczność i trzeba wiele razy płukać a i tak po włożeniu do baniaka dalej puszcza - to puszcza coś co mnie zabiło Tropheusa a pozostałe ryby też dziwnie się zachowywały.

Może dlatego że nie płukałem tego przez tydzień i nie czekałem  dwa aż się na 100% utwardzi.

Farba nie tylko że utwardza się szybko bo to akrylowa wodna i jest eco to nie brudzi wody i nie zalewa delikatnych szczegółów w rzeżbie tła. No i robota idzie  wiele szybciej.

Półcienie i przejścia kolorów łatwo zrobić a i technika suchego pędzla z tego też do wykonania.

Wiem że zaraz wielu napisze że ma CX i stosuje od dawna ale ja mam takie wspomnienia i znam lepsze bezpieczniejsze alternatywy do CXów.

Jeśli coś szkodzi rybom to zapewne też szkodzi starowi bakterii nitryfikacyjnych w nowych baniakach.

Na temat CXów pogadaj z Adamem @troad który ostatnio wykonał piękne wielkie moduły kamieni  i ma na świeżo opinię o tym materiale.  Kilka dni temu właśnie wymienialiśmy swoje uwagi i doświadczenia z wykonaniem modułów i była rozmowa też o tym CXie.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

Ja mam złe wspomnienia z użycia CXa - nie dosyć że puszcza jakąś mleczność i trzeba wiele razy płukać a i tak po włożeniu do baniaka dalej puszcza - to puszcza coś co mnie zabiło Tropheusa a pozostałe ryby też dziwnie się zachowywały.

...podejrzewam Henryk ,że ilu użytkowników tyle opinii. Ja używałem CX5 i nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Wręcz przeciwnie... Pokrycie styropianu  CX5  daje bardzo fajną fakturę wyglądem zbliżoną do kamienia. Pierwsza rzadka warstwa  pokryje wszystkie wgłębienia ,szparki itp. Dopiero następną warstwą tworzysz fakturę i jest OK. Ponadto CX5 samo w sobie dociąża styropian. Być może  wspomniana  przez Ciebie mleczność powstała na skutej zmiany technologi? Tego teraz nie dojdziemy..ale warto aby kolega wziął wszystkie opinie pod uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, AndrzejWalb napisał:

Ja używałem CX5 i nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Wręcz przeciwnie... Pokrycie styropianu  CX5  daje bardzo fajną fakturę wyglądem zbliżoną do kamienia. Pierwsza rzadka warstwa  pokryje wszystkie wgłębienia ,szparki itp. Dopiero następną warstwą tworzysz fakturę i jest OK. Ponadto CX5 samo w sobie dociąża styropian.

Co do dociążania styropianu przez CX to jedyny jego plus i tu się zgadzamy .

Oczywiście każdy ma swoje doświadczenia z CXem a pierwsza rzadka warstwa właśnie w moim przekonaniu z kamienia z ciekawą drobną fakturą szparek, szczelin i chropowatości czyni z kamienia otoczak ( zaznaczam nie mam nic do otoczaków):)

Jak dla mnie właśnie brak tej drobnej faktury tych szczególików a jedynie płaska płyta styropianu nacięta  w V nożem tworzy nienaturalność takiego tła.

Na dowód naturalności tła w Malawi ( korzenia et cetera nie widzę) ;) wklejam ci moim zdaniem nie dościgły wzór tła DIY zrobione przez plastyka naszego kolegę @barcidi nie ze styropianu a ze szmatek kuchennych i właśnie CXa.

Wiem że także Adam @troad korzystał z jego konsultacji i szkiców w projekcie wielkich modułów kamieni.

58091c406fcc8_toca.thumb.jpg.51879931a07a19d26df7251ea8500ad1.jpg.1a0690d80cb3d97a2c1ea6d509034789.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zapowiada się ciekawie. Uważam podobnie jak również inni wcześniej wspominali, że lepiej wyglądają nierówne/poszarpane krawędzie.
Efekt końcowy będzie i tak zależał głownie od wykończenia CXem .

5 godzin temu, deccorativo napisał:

Zamiast CXa zastanów się nad użyciem farb w sprayu marki  Eco Decco do bezpośredniego malowania styropianu.

Uważam podobnie @AndrzejWalbjak że bez CXa, samą farbą będzie to wyglądało kiepsko.
Co do problemów z wodą po użyciu CXa to faktycznie mogą one wystąpić. Czy zmienili technologie nie wiem, ale problem będzie większy jeśli użyje się go w dużych ilościach.
Ja tak właśnie miałem. 4 moje największe moduły nie były moczone, ale od razu pomalowane czarnym akrylem ze wszystkich stron. Niestety to nie jest tak jak mogłoby się wydawać że będzie to szczelnie zamknięte i nic nie będzie puszczać.
Z racji tego że są one bardzo duże miałem ogromy problem z wyklarowaniem wody (kolejne mniejsze już moczyłem). O ile się nie mylę również @spiochupo zrobieniu tła miał totalne mleko i dopiero później to opanował.
Ostatnio rozmawiałem w właścicielem zaprzyjaźnionego sklepu zoologicznego w Tarnowskich Górach na ten temat. Zrobił sobie skałki z CX5 do akwarium typu hardscape. Wymieniał wodę chyba kilkanaście razy a i tak nie była jeszcze przejrzysta.
Dodatkowo wspomniał że strasznie KH mu poszło w górę i miał problem z nawożeniem. O tym że zaprawy cementowe trzeba płukać bo są silnie zasadowe i podnoszą PH było już tu wątkach o skałkach DIY, ale KH nie słyszałem i nie sprawdzałem tego.

Ty najprawdopodobniej nie będziesz miał tego problemu jeśli użyjesz niewiele tego CXa, ale i tak polecam Ci to dobrze wypłukać, wysuszyć a dopiero potem malować.
Powodzenia w projekcie :)

Edited by troad
Link to comment
Share on other sites

..może problem tkwi w szczegółach. Ja je wykonywałem w okresie letnim, było bardzo ciepło. Po pomalowaniu CX5 tło leżało na podłodze a je przez 3-4 dni spryskiwałem wodą z zraszacza ( kilka razy dziennie) dopóty, dopóki przestało wchłaniać wodę. Jak wyschło to nie namaczałem ani nie spłukiwałem. Pomalowałem akrylem . Po wyschnięciu akrylu wstawiłem tylko na moment do wanny aby sprawdzić czy jak poleje wodą to będzie farbować..Nie farbowało..wtedy do akwa , zalałem wodę itp.

Trochę uciekliśmy w OT  ale myślę ,że w jakiś sposób pomożemy  koledze naszymi spostrzeżeniami .

 

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wszystkim za cenne rady:)

Plan jest taki że w przyszłym tygodniu pomaltretuje jeszcze trochę te kawałki styropianu,jak się uda to podoklejam  od dołu kawałki styropianu  do tego lewego modułu no i może uda mi się zrobić to bardziej nieregularnie.Tło zaleje cx5 i może jak po kilku warstwach utwardzi się to powypalam od tylnej strony styropian lutownicą lub acetonem a później zaleje zaprawą może z piaskiem lub kamieniami.Boje się bardzo o wyporność tych modułów. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.