Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

OOOOO glonojad może  wreszcie zakręcić.:D

Kolego chyba wyrażnie napisałem - usunąć wszystkie kamienie na 10cm od każdej szyby a potem wyjąć ze środka by postała przerwa w murze tak licząc na sztuki ze 30 szt wyjąć.

Nie dosyć że dalej z 20 szt opiera się o szyby to teraz zrobiłeś na środku garaże - glonek to silna ryba i jak wpłynie w ten garaż a poczuje opór głazów to da z kopyta i wszystko runie tłukąc szyby.

no i fajnie bo wiele problemów się samo rozwiąże.:(

Opublikowano

Zrobiłeś zgodnie z powiedzeniem; "lepsze jest gorszym dobrego", kamienie nie powinny się opierać o szyby. Nie jest to dogmatem, ale może być niebezpieczne. Przerwa po środku nie musi być. To jest tylko i wyłącznie kwestia estetyczna. Poprzednie gruzowisko lepiej wyglądało. Porobiłeś dziwne konstrukcje, a wystarczyło zabrać kamienie opierające się o szybę i byłoby ok. Wystrój akwarium to jest kwestia drugorzędna.  Zajmij się obsadą, to jest najważniejsze. Może jakiś ogród zoologiczny przyjmie tego glonojada. Jak nie, to masz kolację? Pyszczaki wrzuć na giełdę, może ktoś je przygarnie. Zoolog też pewnie je weźmie, wyglądają zdrowo. Po tym wyjdziesz na prostą. Zostaw sobie 2-3 samce (te niebieskie) i na maxa samic (tak ok. 8) i będzie ok.

Opublikowano (edytowane)

Dziś postanowiłem przeprowadzić wszystkie testy jakie mam w domu.

Woda w mojej miejscowości jest bardzo miękka .

NH4 - 0,05

NO2 - 0,025

NO3 - 40 środkowa skala.

KH - 4
GH - 9

Dwa samce i osiem samiczek już oddanych.

Pozostało 26 sztuk + glonojad.

50L wody zostało podmienione w poniedziałek do tego dorzuciłem ampułkę prodibio biodigest i martwi mnie wysokie NO3 dlatego narazie ograniczę jedzenie.

Dwa filtry mechaniczne do tego brzęczek i kubełek pracują non stop.

Filtry były czyszczone przy podmianie wody oczywiście w tej zlanej z akwarium.

Fakt półki to nie był dobry pomysł ponieważ po pierwszej nocy ich już nie było.

Od tygodnia nie było już żadnych osunięć kamieni więc uznaję że konstrukcja jest stabilna , żadne kamienie nie opierają się o szybę ale też nie ma 10 cm odstępów.

Nie chcę po raz kolejny stresować ryb więc kolejne przemeblowanie dopiero za jakiś czas.

Foto tapeta nie wyglądała dobrze dlatego trochę poprzeglądałem zdjęcia i zamówiłem czarne tło z spienionego PCV.

Ostatnie pytanie. Dlaczego ryby powinny mieć urozmaicone menu i należy podawać rożne pokarmy ?

Edytowane przez Korasek1989
Opublikowano
5 minut temu, Korasek1989 napisał:

Ostatnie pytanie. Dlaczego ryby powinny mieć urozmaicone menu i należy podawać rożne pokarmy ?

Powiem krótko- bo nie należy na śniadanie, obiad i kolację i to codziennie wsuwać wyłącznie golonkę nie popijając piwem;). - już rozumiesz ?czy rozwinąć temat.?

 

a te NO3 po podmianie i dalej 40ppm jest o 200% za wysokie  i to w znaczniej mierze zasługa chyba tego glonka, bo chyba kupa kamieni świeżo usypana to za dużo g... tam nie siedzi a może w kuble to masz -nie wiem .

Moim zdaniem potrzebna następna podmiana 50% wody by spadło do 20ppm i po tygodniu pomiar do ilu wzrosło - co ci odpowie jak często i jak dużo wody trzeba podmieniać co tydzień na obecny rybostan..

W moim przekonaniu w akwarium z naszymi rybami Malawi nie powinno być więcej NO3 jak do 20ppm - a w akwarium z glonojadem to może być i 120ppm i jeszcze będzie dychał.;)

 

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Korasek1989 napisał:

Chce do kubła dosypać więcej ceramiki ponieważ uważam że jest mało, dobra będzie z firmy jbl? Zakupie jutro jakiś pokarm z spirulina.

IMG_2835.JPG

Na oko wygląda że jest ok 0,5litra a tyle poleca Seachem na 200l wody więc akurat jest tyle ile trzeba.

Świadczy o tym że jest akurat twój wynik NH4 i NO2 - nie może być lepsza biologia od tej co masz a tylko możesz ją popsuć .

Natomiast dokładanie ceramiki nie powoduje spadku NO3 ( a z tym i obsadą masz problem) a wprost przeciwnie może powodować jego wzrost jak się tam nieczystości zaczną zbierać - masz dobrze więc nie zmieniaj.

A po co tam w ogóle grzebiesz ? - szukasz nowych problemów z biologią.  Ktoś ci radził byś coś tam dokładał.?

Daj rybom mniej jedzenia i kup spirulinę Tropical Spirulina Forte 36% albo ta spirulinę co polecałem a nie jaki pokarm ze spiruliną zamiast golonki ;), daj pokarmy premium zamiast standard, płucz gąbkę mechanika co tydzień, zrób podmiankę 50% a po tygodniu zobacz ile wzrosło i ustal wielkość i częstość podmian - to zrób a nie grzeb w biologii na litość Boską.

 

Edytowane przez deccorativo
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dziś rano miałem w akwarium bardzo dziwną sytuację .

Wieczorem wszystkie ryby były bardzo żywe, pływały po całym akwarium .
Rano załączam światło i trzy ryby leżą na dnie i nie ruszają się , kilka sztuk miało głowy schowane w kamienie i tylko ogony wystawały a całą reszta upchana po kamieniach.

Od razu zrobiłem test na NO2 i wyszedł bardzo dobrze a NO3 wynosił 20.

Akurat miałem dziś po południu zrobić podmiankę więc zabrałem się do tego z samego rana. Po podmianie i wyczyszczeniu dwóch filtrów mechanicznych , dodaniu Prodibio Biodigest wszystko wróciło do normy. Filtry były bardzo zanieczyszczone , ostatni raz były czyszczone dwa tygodnie temu i boję się teraz zaglądać do kubełka jak tam wygląda , dodatkowo teraz myślę nad prefiltrem tylko jakim ? Zewnętrzny czy wewnętrzny ?

Opublikowano
W dniu 25.09.2017 o 12:07, pozner napisał:

 Zostaw sobie 2-3 samce (te niebieskie) i na maxa samic (tak ok. 8) i będzie ok.

Miałeś zrobić jak prosił Pozner, a wyszło na odwrót. 

W dniu 1.10.2017 o 14:07, Korasek1989 napisał:

 

Dwa samce i osiem samiczek już oddanych.

Pozostało 26 sztuk + glonojad.

Przy takim zarybieniu ta walka z NO3 będzię się ciągła w nieskończoność. 

Powinieneś zredukować obsadę do ilości zaproponowanej przez Poznera i jak najszybciej pozbyć się glonojada. Masz internet, więc napisz ogłoszenie. Wydaj go nawet za darmo. 

Godzinę temu, Korasek1989 napisał:

Filtry były bardzo zanieczyszczone , ostatni raz były czyszczone dwa tygodnie temu i boję się teraz zaglądać do kubełka jak tam wygląda , dodatkowo teraz myślę nad prefiltrem tylko jakim ? Zewnętrzny czy wewnętrzny ?

Jako prefiltr możesz zastosować gąbkę na zasys kubełka. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.