Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tak jak pisali wszystkie pomiary robisz przy świetle dziennym te zrobione przy sztucznym się nie liczą:).

Zeby dosypać piasku nie trzeba wylewać całej wody. jak ujmiesz kamieni sam zobaczysz jak tam było malo wody

Najpierw wyjmij te kamienie jak pisałem tak by wszędzie wokól szyb było wolne po 10 cm , potem ujmij ze środka i jak to co pozostanie a ci się będzie podobał układ to wklej fotkę wtedy koledzy ci ocenia i podpowiedzą.

Jak już będzie OK to robisz sobie fotkę na pamiątkę byś zapamiętał gdzie jaki kamień leżał.

kupujesz w AGD nie wiem 2-4 wkłady do zlewozmywaka takie plastikowe i bez spuszczania wody wyjmujesz resztę kamieni zsuwasz piasek na jeden bok i na w miarę czyste dno kładziesz ten wkład i stawiasz na tym jeden kamień by się nie suwało przegarniasz piasek na ta stronę  kładziesz wkład na reszcie dna potem na tych podkładach ustawiasz kamienie na powrót jak było i wyrównujesz piasek na całości by nie było widać tych podkładów - piasku powinno być tak na 5cm nie więcej a kamienie powinny stać nie na dnie szklanym tylko na tych podkładach. jeśłi piasku będzie trzeba dosypać to nie zapomnij go wcześniej wielokrotnie wypłukać aż będzie z niego leciała czysta woda.

Na razie nie karmisz ryb wcale - mają głodówkę nawet 5 dni. nie są maluszki .

Na razie masz glnojada jak byka i kilka pyszczaków  nie ma na to dobrej diety bo to rózne ryby o róznych wymaganiach tak wody jak i pokarmów więc się zdecyduj czy glonojad czy Malawi już ci to pisałem nie raz. - myślisz że milczeniem mnie zbędziesz?;)

 

 

Opublikowano (edytowane)

Nie uciekam od odpowiedzi na pytanie co dalej z glonojadem po prostu , chce ogarnąć w pierwszej kolejności zbiornik pod kątem optymalnych parametrów do życia (wszystkie parametry wody i wygląd) następnie zajmę się sprawa glonojada.

Chce i korzystam z waszych porad, wiem jak działa forum bo od wielu lat jestem członkiem innego forum o zupełnie innej tematyce i wiem że rady pasjonatów są bezcenne a o takich w sklepach trudno.

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa ,  mianowicie cztery ryby maja odsłonięte skrzela  tak jak by miały wygryziony kawałek "skóry" , zauważyłem to po złożeniu akwarium u siebie i zastanawiam się czy to jakaś choroba czy po prostu ryb jest za dużo i są to efekty walk , co można na to poradzić ?
Jak odróżnić samca od samicy ? Chodzi o kolor rybki czy o kropki znajdujące się na płetwie pod ogonem ? Jeden z forumowiczów odpowiedział że są to Metriaclima Estherae Red Blue .

 

IMG_2844.JPG

IMG_2843.JPG

IMG_2842.JPG

Edytowane przez Korasek1989
Opublikowano
6 minut temu, Korasek1989 napisał:

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa ,  mianowicie cztery ryby maja odsłonięte skrzela  tak jak by miały wygryziony kawałek "skóry" , zauważyłem to po złożeniu akwarium u siebie i zastanawiam się czy to jakaś choroba czy po prostu ryb jest za dużo i są to efekty walk , co można na to poradzić ?

Jak odróżnić samca od samicy ? Chodzi o kolor rybki czy o kropki znajdujące się na płetwie pod ogonem ? Jeden z forumowiczów odpowiedział że są to Metriaclima Estherae Red Blue .

 

Bez zdjęcia nikt nie zgadnie czy rybka jest chora czy taka jej uroda.

Wpisz w google Metriaclima Estherae Red Blue uzyskasz informacje na temat ryby .

Opublikowano

Zdjęcia dodane.

Niestety w moim mieście nie mam dostępnych ampułek Prodibio BioDigest tylko są dostępne bakterie nitryfikacyjne z firmy tetra wlewane do filtra , prodibio bede mial dostepne dopiero w wtorek. Można je zastapic tymi z tetry?

Opublikowano

To zależy jaki preparat Tetry jest u Ciebie dostępny. Jeśli to jest Tetra Bactozym, to moim zdaniem, nadaje się idealnie w Twojej sytuacji. Masz akwarium funkcjonujące, ale z kulejącą biologią, a preparat ten wspomaga taką właśnie osłabioną biologię. Natomiast jeśli jest to Tetra Safe Start, to nie ma znaczenia, czy użyjesz tego, czy Prodibio. Jedno i drugie to bakterie nitryfikacyjne. Możesz kupić Tetrę, albo poczekać na Prodibio.

Opublikowano (edytowane)

Powoli akwarium wychodzi na prostą. Dziś zrobiłem test na NO2 i wynosi 0,025 w czwartek było 0,2 al niestety poziom NO3 wzrósł z 10 na ok 30 co z tym zrobić ?
Akwarium w poniedziałek startowało od zera , nowa woda z kranu bez odstania do tego BacoActiv wyczyszczone zostały również filtry pod kranem i czy robić jutro podmianę ok 50l wody czy jeszcze na to za wcześnie ponieważ zdobyłem Prodibio i chciałbym je zaaplikować. Załączam dodatkowo zdjęcia uszkodzonego naskórka lub łuski u paru rybek , pokazałem również zdjęcia w sklepie w którym robię zakupy (Aquario Katowice) sprzedawca stwierdził ze może to świadczyć o dużym stresie które ryby przeszły przy przeprowadzce lub o pasożycie, dostałem na to środek o nazwie omniforte, jeszcze tego nie stosowałem chciałem najpierw was zapytać o opinie ponieważ dużo przeglądałem rożnych for o tematyce akwarystycznej i bardzo dużo osób polecało to forum jeśli chodzi o tematykę malawi.

Dziś tez zmienialiśmy układ kamieni i dosypaliśmy 10 kg piasku , dokładnie przeliczyliśmy nasze stadko i niestety okazało się ze mamy dokładnie 36 sztuk rybek.

Z tego co już zdążyłem wyczytać to niestety o 20 za dużo.

Jutro będę zakładał tło na tylną szybę.

Zdjecie1.jpg

Zdjecie2.jpg

Zdjecie3.jpg

Zdjecie5.jpg

Zdjecie7.jpg

Zdjecie8.jpg

 

Edytowane przez Korasek1989
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Korasek1989 napisał:

Dziś zrobiłem test na NO2 i wynosi 0,025 w czwartek było 0,2 al niestety poziom NO3 wzrósł z 10 na ok 30 co z tym zrobić ?

I tak powinno być. Żeby obniżać poziom NO3 to masz dwa wyjścia; podmieniać często wodę po jakieś 20-30%, albo pozbyć się szybko części ryb. I tak musisz to zrobić, ale jeśli chcesz się jeszcze z tym wstrzymać, to pozostają podmiany. Podmiany i tak będziesz musiał robić, ale gdy się pozbędziesz części ryb, to będziesz robił rzadziej. Dziwne, że biologia pracuje, ale może to zasługa Bacto Activ i może coś tam w filtrach się ostało.

Możesz podmienić teraz wodę, ale nie 50%, tylko 20-30%. Nie wiesz jaka jest u Ciebie woda (chodzi o chlor), więc musisz użyć przy podmianie uzdatniacza. Może to być ten Kordon Amquel, lub jakiś inny uzdatniacz.

Co do uszkodzeń, to trudno powiedzieć. Mogą to być mechaniczne uszkodzenia spowodowane przeprowadzką, albo warunkami (ciasnotą) w akwarium. I oddaj do sklepu jak najszybciej tego glonojada.

Prodibio możesz dodać, ale nie musisz, bo wygląda na to, że biologia Ci pracuje.

Edytowane przez pozner
Opublikowano

Byłem w czterech sklepach niestety nie chcą tak dużego egzemplarza, zarejestruję się jeszcze na innym forum i dodam tam ogłoszenie. Do uzdatniania wody wodociągowej mam planta activ aqua cristal&safe. Jeden filtr mechaniczny wyczyszcze jutro w wodzie z podmiany a drugi za tydzien aby nie wyniszczac bakteri  nitryfikacyjnych i do tego dam prodibio. Następny test na NO3 wykonam w środę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.