Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tak jak pisali wszystkie pomiary robisz przy świetle dziennym te zrobione przy sztucznym się nie liczą:).

Zeby dosypać piasku nie trzeba wylewać całej wody. jak ujmiesz kamieni sam zobaczysz jak tam było malo wody

Najpierw wyjmij te kamienie jak pisałem tak by wszędzie wokól szyb było wolne po 10 cm , potem ujmij ze środka i jak to co pozostanie a ci się będzie podobał układ to wklej fotkę wtedy koledzy ci ocenia i podpowiedzą.

Jak już będzie OK to robisz sobie fotkę na pamiątkę byś zapamiętał gdzie jaki kamień leżał.

kupujesz w AGD nie wiem 2-4 wkłady do zlewozmywaka takie plastikowe i bez spuszczania wody wyjmujesz resztę kamieni zsuwasz piasek na jeden bok i na w miarę czyste dno kładziesz ten wkład i stawiasz na tym jeden kamień by się nie suwało przegarniasz piasek na ta stronę  kładziesz wkład na reszcie dna potem na tych podkładach ustawiasz kamienie na powrót jak było i wyrównujesz piasek na całości by nie było widać tych podkładów - piasku powinno być tak na 5cm nie więcej a kamienie powinny stać nie na dnie szklanym tylko na tych podkładach. jeśłi piasku będzie trzeba dosypać to nie zapomnij go wcześniej wielokrotnie wypłukać aż będzie z niego leciała czysta woda.

Na razie nie karmisz ryb wcale - mają głodówkę nawet 5 dni. nie są maluszki .

Na razie masz glnojada jak byka i kilka pyszczaków  nie ma na to dobrej diety bo to rózne ryby o róznych wymaganiach tak wody jak i pokarmów więc się zdecyduj czy glonojad czy Malawi już ci to pisałem nie raz. - myślisz że milczeniem mnie zbędziesz?;)

 

 

Opublikowano (edytowane)

Nie uciekam od odpowiedzi na pytanie co dalej z glonojadem po prostu , chce ogarnąć w pierwszej kolejności zbiornik pod kątem optymalnych parametrów do życia (wszystkie parametry wody i wygląd) następnie zajmę się sprawa glonojada.

Chce i korzystam z waszych porad, wiem jak działa forum bo od wielu lat jestem członkiem innego forum o zupełnie innej tematyce i wiem że rady pasjonatów są bezcenne a o takich w sklepach trudno.

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa ,  mianowicie cztery ryby maja odsłonięte skrzela  tak jak by miały wygryziony kawałek "skóry" , zauważyłem to po złożeniu akwarium u siebie i zastanawiam się czy to jakaś choroba czy po prostu ryb jest za dużo i są to efekty walk , co można na to poradzić ?
Jak odróżnić samca od samicy ? Chodzi o kolor rybki czy o kropki znajdujące się na płetwie pod ogonem ? Jeden z forumowiczów odpowiedział że są to Metriaclima Estherae Red Blue .

 

IMG_2844.JPG

IMG_2843.JPG

IMG_2842.JPG

Edytowane przez Korasek1989
Opublikowano
6 minut temu, Korasek1989 napisał:

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa ,  mianowicie cztery ryby maja odsłonięte skrzela  tak jak by miały wygryziony kawałek "skóry" , zauważyłem to po złożeniu akwarium u siebie i zastanawiam się czy to jakaś choroba czy po prostu ryb jest za dużo i są to efekty walk , co można na to poradzić ?

Jak odróżnić samca od samicy ? Chodzi o kolor rybki czy o kropki znajdujące się na płetwie pod ogonem ? Jeden z forumowiczów odpowiedział że są to Metriaclima Estherae Red Blue .

 

Bez zdjęcia nikt nie zgadnie czy rybka jest chora czy taka jej uroda.

Wpisz w google Metriaclima Estherae Red Blue uzyskasz informacje na temat ryby .

Opublikowano

Zdjęcia dodane.

Niestety w moim mieście nie mam dostępnych ampułek Prodibio BioDigest tylko są dostępne bakterie nitryfikacyjne z firmy tetra wlewane do filtra , prodibio bede mial dostepne dopiero w wtorek. Można je zastapic tymi z tetry?

Opublikowano

To zależy jaki preparat Tetry jest u Ciebie dostępny. Jeśli to jest Tetra Bactozym, to moim zdaniem, nadaje się idealnie w Twojej sytuacji. Masz akwarium funkcjonujące, ale z kulejącą biologią, a preparat ten wspomaga taką właśnie osłabioną biologię. Natomiast jeśli jest to Tetra Safe Start, to nie ma znaczenia, czy użyjesz tego, czy Prodibio. Jedno i drugie to bakterie nitryfikacyjne. Możesz kupić Tetrę, albo poczekać na Prodibio.

Opublikowano (edytowane)

Powoli akwarium wychodzi na prostą. Dziś zrobiłem test na NO2 i wynosi 0,025 w czwartek było 0,2 al niestety poziom NO3 wzrósł z 10 na ok 30 co z tym zrobić ?
Akwarium w poniedziałek startowało od zera , nowa woda z kranu bez odstania do tego BacoActiv wyczyszczone zostały również filtry pod kranem i czy robić jutro podmianę ok 50l wody czy jeszcze na to za wcześnie ponieważ zdobyłem Prodibio i chciałbym je zaaplikować. Załączam dodatkowo zdjęcia uszkodzonego naskórka lub łuski u paru rybek , pokazałem również zdjęcia w sklepie w którym robię zakupy (Aquario Katowice) sprzedawca stwierdził ze może to świadczyć o dużym stresie które ryby przeszły przy przeprowadzce lub o pasożycie, dostałem na to środek o nazwie omniforte, jeszcze tego nie stosowałem chciałem najpierw was zapytać o opinie ponieważ dużo przeglądałem rożnych for o tematyce akwarystycznej i bardzo dużo osób polecało to forum jeśli chodzi o tematykę malawi.

Dziś tez zmienialiśmy układ kamieni i dosypaliśmy 10 kg piasku , dokładnie przeliczyliśmy nasze stadko i niestety okazało się ze mamy dokładnie 36 sztuk rybek.

Z tego co już zdążyłem wyczytać to niestety o 20 za dużo.

Jutro będę zakładał tło na tylną szybę.

Zdjecie1.jpg

Zdjecie2.jpg

Zdjecie3.jpg

Zdjecie5.jpg

Zdjecie7.jpg

Zdjecie8.jpg

 

Edytowane przez Korasek1989
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Korasek1989 napisał:

Dziś zrobiłem test na NO2 i wynosi 0,025 w czwartek było 0,2 al niestety poziom NO3 wzrósł z 10 na ok 30 co z tym zrobić ?

I tak powinno być. Żeby obniżać poziom NO3 to masz dwa wyjścia; podmieniać często wodę po jakieś 20-30%, albo pozbyć się szybko części ryb. I tak musisz to zrobić, ale jeśli chcesz się jeszcze z tym wstrzymać, to pozostają podmiany. Podmiany i tak będziesz musiał robić, ale gdy się pozbędziesz części ryb, to będziesz robił rzadziej. Dziwne, że biologia pracuje, ale może to zasługa Bacto Activ i może coś tam w filtrach się ostało.

Możesz podmienić teraz wodę, ale nie 50%, tylko 20-30%. Nie wiesz jaka jest u Ciebie woda (chodzi o chlor), więc musisz użyć przy podmianie uzdatniacza. Może to być ten Kordon Amquel, lub jakiś inny uzdatniacz.

Co do uszkodzeń, to trudno powiedzieć. Mogą to być mechaniczne uszkodzenia spowodowane przeprowadzką, albo warunkami (ciasnotą) w akwarium. I oddaj do sklepu jak najszybciej tego glonojada.

Prodibio możesz dodać, ale nie musisz, bo wygląda na to, że biologia Ci pracuje.

Edytowane przez pozner
Opublikowano

Byłem w czterech sklepach niestety nie chcą tak dużego egzemplarza, zarejestruję się jeszcze na innym forum i dodam tam ogłoszenie. Do uzdatniania wody wodociągowej mam planta activ aqua cristal&safe. Jeden filtr mechaniczny wyczyszcze jutro w wodzie z podmiany a drugi za tydzien aby nie wyniszczac bakteri  nitryfikacyjnych i do tego dam prodibio. Następny test na NO3 wykonam w środę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.