Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tak śię zastanawiam nad zmianą tła w mojej 540. Myślałem zrobić je ze styropianu i oblepić Ceresitem Cr 65. Obecnie mam naklejone PCV i nie chciałbym jakiegoś wielkiego szumu robić dla ryb. Jak myślicie gdybym styropian przykleił do PCV (tylko czym) a później PCV do PCV z tym w akwarium ? (Tym to już Soundal Fix All Turbo bym zrobił) Jak myślicie ma to sens ?

Opublikowano

Miałem wiele doświadczeń z klejeniem pcv różnymi silikonami. Nie odważyłbym się kleić tła (które ma ogromną wyporność) i liczyć, że pcv z pcv utrzyma się na samym soudalu. Moduły BTN przyklejone za pomocą soudal fix all do pcv "wywaliło" mi chyba 2 razy. Dopiero obciążenie kamieniami  i klejenie bezpośrednio do szyby dało efekt. 

Druga sprawa to robota "na mokro". Nie chcę być złym prorokiem ale bez spuszczenia wody i wysuszenia akwarium będzie Ci niezmiernie ciężko a cały efekt może i tak szlag trafić poprzez klejenie na mokro.

Opublikowano

Moge Ci podsunac rozwiazanie ktore czesciowo sam wykorzyctalem. Posmaruj styropian zaprawa grubiej - najlepiej kilka warstw z gesciejszej zaprawy (ja uzylem do tego pistolet do piaskowania na sprezarke z takim zasobnikiem od dolu na piach. Probowalem ropniakiem ale nie idzie, za mala dysza na wylocie). Naprawde nie zaluj zaprawy na to. Po wyschniecie odwroc styropian i zrob na okolo naciecie w ksztalcie litery " V " tak zebys wycial styropian, i zostawil rand na okolo powiedzmy 3-4cm. Posmaruj to rowniez zaprawa klejowa, rowniez grubiej i zalej to wyciecie ktore zrobiles. Po wyschnieciu za pomoca acetonu wypal caly styropian od tylnej strony. Im wiecej zaprawy nalozysz na niego z przody tym stabilniejsze tlo bedzie bo usunieciu styropianu. Styropian nie stopi się w 100%, ale zostanie taka cieniutka skorupa. Przez to ze zrobisz obwodke z zaprawy mozesz bez zadnych obaw przykleic to szczelnie do pcv po calosci a chropowata powierzchnia kleju zapewni dobre podloze pod klej. Zrob w tym tle od dolu i od gory kilka malutki dziurek przez ktore wleci tam woda, przez to wypornosc tego tla spadnie ci prawie do zera. Ja w podobny sposob robilem moduly kamienne. Jest z tym troche zabawy ale warto.

  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tym nacięciem. Druga sprawa tak się zastanawiam, skoro wypale styropian to jak później tło (zaprawę) przykleję do PCV czy do szyby  ?

Opublikowano

Jeszcze mam takie pytanie do osób, które rzeźbiły w styropianie. Planuje zakupić styropian 10 cm i w nim zrobić imitację skał. Chciałbym żeby skały były wypukłe a to wiąże się z dużym skrobaniem "wokół kamienia". Jest sens się tak bawić czy łatwiej np. zrobić kamienie z pianki lub styropianu i pojedyńczo kleić na PCV ? Może ktoś zrozumie o co kaman ;D 

Opublikowano
4 minuty temu, Pumba napisał:

czy łatwiej np. zrobić kamienie z pianki lub styropianu i pojedyńczo kleić na PCV ? Może ktoś zrozumie o co kaman ;D 

..ja właśnie tak robiłem ale do styropianu kleiłem.. Płyta styropianu 2 cm była lekko rzeźbiona rozpuszczalnikiem natomiast "kamienie " gorącym nożem wycinałem w grubym styropianie. Potem przyklejałem je silikonem akwarystycznym do tego cienkiego, na to CX5, potem malowanie. Tak było mi po prostu łatwiej i wygodniej..a tło w nienaruszonym stanie jest chyba więcej jak  7 lat łącznie z przeprowadzką.

Opublikowano

I jak później takie tło przykleiłeś w akwarium ? Wypaliłeś ten cienki 2 cm styropian mam rozumieć ? Styropian do styropianu też silikonem kleiłeś >

Opublikowano
1 minutę temu, Pumba napisał:

I jak później takie tło przykleiłeś w akwarium ? Wypaliłeś ten cienki 2 cm styropian mam rozumieć ? Styropian do styropianu też silikonem kleiłeś >

Ja kleilem wszystko na pianke montazowa, nie pusci za cholere i wypelnia ubytki. Napsikalem rowniez pianki na styropian tu i tam i potem w niej skrobalem nozem i lutownica. Pamietac trzeba ze pianka musi byc najnormalniejsza w swiecie - bez zadnych srodkow grzybobojczych.

Opublikowano (edytowane)

..dokładnie tak jak piszesz. A całe tło przykleiłem punktowo silikonem akwarystycznym  do szyby. Góra jest wciśnięta pod wzdłużne wzmocnienie. Natomiast dół jest z 2 cm nad dnem ale punktowo wsparte na takich 2 cm "klockach" ze styropianu. Trzyma do dziś....a w całości transportowałem 70 km pomijając ,że tyle lat ma i jest OK.

Edytowane przez AndrzejWalb

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.