Skocz do zawartości

Z tangi na malawi


Dziubek

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli wodę masz z Lublina to w zależności od ujęcia a jest ich tam 8 masz NO3 od 2 do 14 ppm w kranie - dobrze by wiedzieć z którego ujęcia masz wodę.

To ważne do budowy ustrojstwa. Wszystkie ujęcia są silnie chlorowane więc odpada lanie wody prosto z kranu do baniaka.

Reszta parametrów - miodzik dla Malawi.

Nie bardzo rozumiem dlaczego po zastosowaniu NGBC  zrezygnowałeś z kranówy i wlewasz raz na miesiąc naparstek :cry:wody RO ledwo uzupełniając odparowaną.

Dlaczego tak ało to rozumiem - taką wydajność ma twoja instalacja RO ale pytam po co ta RO zamiast kranówa po węglu?

Trzeba se jasno i otwarcie powiedzieć - nie robiłeś podmian wody  przez wiele miesięcy, na dodatek nie kontrolując parametrów.

Zauważ że odparowuje czysta woda destylowana i taką czystą wodą RO bez soli powinieneś te odparowanie dolewać. Ty za każdym razem dawałeś sole więc zapewne pH ,KH i GH masz pod sufit. Nie jest to powód do zgonów ale dobrze też nie jest.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, deccorativo napisał:

Wszystkie ujęcia są silnie chlorowane więc odpada lanie wody prosto z kranu do baniaka.

to jak to zrobić?? (wiem ze najpierw mam zrobić testy ale chciałbym wiedzieć...)

 

5 godzin temu, deccorativo napisał:

Dlaczego tak ało to rozumiem - taką wydajność ma twoja instalacja RO ale pytam po co ta RO zamiast kranówa po węglu?

co znaczy po węglu?

coś mi świta ze na te dwa pytania będzie jedna odpowiedz... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę lejesz przez filtr węglowy. Możesz wykorzystać tzw. Odpad z RO. 

Poza wodą zastanów się nad wystrojem teraz mam takie skjarzenie- cmentarzysko. Jakieś to Twoje akwarium jest smutne i bez życia ( nie chodzi o brak ryb).

Edytowane przez suricade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dziubek napisał:

to jak to zrobić?? (wiem ze najpierw mam zrobić testy ale chciałbym wiedzieć...)

 

co znaczy po węglu?

coś mi świta ze na te dwa pytania będzie jedna odpowiedz... 

 

@Dziubek stosowanie wody RO + Buffer + Sole mineralizujące wymaga od akwarysty pewnej podstawowej wiedzy nie tylko z zakresu hodowli ryb z naszego biotopu ale i świadomości reakcji chemicznych oraz stałej konieczności kontroli tego testami kropelkowymi i to określonych dwu firm.

Chyba masz świadomość że nic z tych spraw nie masz opanowane.;)

Nie wiem kto cię namówił  do tego RO  ale mój kolega @kerad który regularnie się ze mną kontaktuje telefonicznie przyznał że do zakupu instalacji RO dla Malawi zachęcił go film AkwaŁobuza na YT.

Ja ci na razie odradzam tą RO do czasu aż czytając tematy z tego forum nie opanujesz podstawowej wiedzy akwarystycznej.

Zatem radzę powrócić do tradycyjnej akwarystyki czyli

- woda kranowa nalewana wężykiem 3/8" od osmozy poprzez ustrojstwo ( przeczytać uważnie ten temat i zmierzyć NO3 w kranie zanim zbudujesz to

http://forum.klub-malawi.pl/topic/16969-ustrojstwo-do-nalewania-kranówy-dwa-zestawy/

wszystkie parametry twojej kranówy są OK dla Malawi bez soli i wody RO.

- jak to zbudujesz to robisz dwie podmiany wody w akwarium każda po 50% w odstępie 2 dni ( bo są tam jeszcze ryby) jak nie ma ryb to jedna 90%

- potem z rybami co tydzień podmianka zawsze przez ustrojstwo 20 % wody.

- potem zajmiemy się twoim kaseciakiem - masz tam pompę Jebao DCT albo AC  3000-4000l/h - przy tym układzie kaseciaka nie możesz pracować nawet na połowie siku jaki ta pompa daje.

- wyjmujesz NGBC i robisz fotkę jak on wygląda a potem go płuczesz wodą RO albo tą z baniaka.

- wyjmujesz na stałe dwie gąbki tapicerskie bo ne są za gęste do Malawi .

- w całej komorze pompy robisz ruszt z siatki na krety na wysokość przelotów dolnych

- na tą siatkę przekładasz z obu kieszeni całą ceramikę na to kładziesz NGBC na to gąbka ale taka rzadka ppi10-20 i na tym stawiasz dopiero pompę.

- dajesz pompę na full i wtedy zobaczysz ile syfu masz pochowane w tym akwarium.

- zdecyduj czy pozostajesz przy Tanganice czy oddajesz ryby a wchodzisz w Malawi - razem się nie da i  tu nie znajdziesz poklasku dla takiej wersji.

Poprawiłem link - marek_z_81

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

PS co znowu pop... ono że nie mogę wstawić linki do tematu??? da się to poprawić - chciałem wstawić temat o ustrojstwie

..chciałem Henryk wrzucić za  Ciebie ale też nie mogę. Zaraz dam znać Markowi.

Edytowane przez AndrzejWalb
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, deccorativo napisał:

Chyba masz świadomość że nic z tych spraw nie masz opanowane.;)

No, mam :/

3 godziny temu, deccorativo napisał:

Nie wiem kto cię namówił  do tego RO 

Jak to kto ... Ty , przynajmniej częściowo :) i sprawdzało się elegancko, aż do czerwca zeszłego roku jak przyszła burza i nie było prądu przez kilka dni... (Nie było mnie wtedy, ale i tak pewnie nic bym nie poradził) . W każdym razie jak wróciłem pojawiły się pierwsze trupy cyprichomisów... I tak do tej pory znikła prawie całą obsada... 

 

3 godziny temu, deccorativo napisał:

Ja ci na razie odradzam tą RO do czasu aż czytając tematy z tego forum nie opanujesz podstawowej wiedzy akwarystycznej.

Ok 

 

3 godziny temu, deccorativo napisał:

potem zajmiemy się twoim kaseciakiem - masz tam pompę Jebao DCT albo AC  3000-4000l/h - przy tym układzie kaseciaka nie możesz pracować nawet na połowie siku jaki ta pompa daje.

Jebao dtc 3000 i daje radę nawet na maxa ... Kwestia oporów na wylocie...

3 godziny temu, deccorativo napisał:

wyjmujesz NGBC i robisz fotkę jak on wygląda a potem go płuczesz wodą RO albo tą z baniaka.

Chętnie z tego zrezygnuje ... I tak się skończyło...

 

3 godziny temu, deccorativo napisał:

wyjmujesz na stałe dwie gąbki tapicerskie bo ne są za gęste do Malawi .

Już dawno je wyjąłem, jak były to musiałem je wymieniać co chyba mać 2 tygodnie...

 

3 godziny temu, deccorativo napisał:

zdecyduj czy pozostajesz przy Tanganice czy oddajesz ryby a wchodzisz w Malawi - razem się nie da i  tu nie znajdziesz poklasku dla takiej wersji.

Malawi

 

3 godziny temu, deccorativo napisał:

PS co znowu pop... ono że nie mogę wstawić linki do tematu??? da się to poprawić - chciałem wstawić temat o ustrojstwie

Widzę to ale w wiadomości która mi przyszła na maila...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tyle czasu musiało upłunąć, zanim zdecydowałeś się cokolwiek z tym zrobić. Zareagowałeś jednak i to się liczy. 

Jakiekolwiek zabawy z RO itp. wymagają stałego kontrolowania parametrów wody i o tym już wiesz. Woda zostaje kompletnie wyjałowiona, a Twoim zadaniem było wzbogacić ją ponownie o minerały, podnieść przy okazji Ph, KH i GH.

Zaczynając przygodę z jakimkolwiek biotopem na wstępie sprawdzasz te podstawowe parametry w wodzie z kranu i wiesz, czy musisz przygotować tą wodę dla Twoich przyszłych ryb, czy nie. O tym też już pewnie wiesz, jeśli czytałeś podstawy. 

Zdecydowałeś się na Malawi, więc sprzedaj to RO komuś, kto ma biotop SA, zrób sobie filtr węglowy do podmian. Jeśli to złoże się skończyło i jest skupiskiem toksyn, to zmień to na zwykłą ceramikę, lawę wulkaniczną lub nawet zmywaki jeśli masz gdzieś w kuchni. Czeka cię jeszcze porządna podmiana wody, ale zanim za to się zabierzesz, oddaj ryby w dobre ręce i zrób podstawowe testy, bo bez tego to też już zdałeś sobie sprawę, że ani rusz. Jeśli to akwarium będzie "proste", bez zabawy w laboratorium i eksperymentowanie, to będziesz te parametry sprawdzał na początku przed i po podmianie. Potem wyrobisz sobie rutynkę i będziesz mógł sprawdzać wyrywkowo, np. przy większym sprzątaniu, czy jakimkolwiek niepewnym zachowaniu ryb. Zaoszczędzisz pieniądze i czas. 

Na razie nie robimy nic, tylko czekamy na testy, żeby wiedzieć co tam zmaistrowałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy zrobione:

KH 15 kropli

GH ... dwa razy robiłem i kolor bez zmian nawet do 40 kropli... test zepsuty albo tak wysoki GH??

pH pośrodku 8,6 a 8,8 czyli 8,7

NO2 pośrodku 0,025-0,05 czyli 0,038

NO3 - 0,5 a 1 czyli 0,7 

NO3 w kranie około 0,6

Edytowane przez Dziubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.