Jump to content

p.saulosi


tomi16
 Share

Recommended Posts

Siema, jak rozpoznac dojzewajace p. saulosi samce?

mam 10 sztuk w 112l i wyglada na to ze wszystkie z nich maja juz niebieskawe pletwy,

czy to znaczy ze mam same samce ?? :o

Link to comment
Share on other sites

Ehh.. żeby nie było że się czepiam to odpowiem na twoje pytanie ale w opcji szukaj po wpisaniu "wybarwianie saulosi" pojawi Ci się przynajmniej ze dwadzieśca topiców.


Co do samego rozpoznawania to trzeba czekać. Nie wiem jak wyglądają niebieskawe płetwy także się nie mogę tym sugerować.


Przedewszystkim u wybarwiającego się samca na samym początku pojawiają się delikatnie czarne, grube pasy w poprzek ciała, płetwy także stają się coraz czerniejsze oraz coraz ciemniejszy pyszczek (szczególnie czoło). Najbardziej widoczne jest to podczas utarczek samców.

Druga sprawa to atrapy jajowe których samice saulosi przeważnie nie mają. Atrapy u samców pojawiają się dość wcześnie w pierwszych etapach wybarwiania (choć nie zawsze).

Terytorializm także jest jedną z cech po którym można rozpoznać samca. Z własnych obserwacji także widziałem, że wybarwiający się samiec miał jaśniejszy, jakby metaliczny kolor w okolicach skrzel.

Wszystko jednak co wypisałem może ale nie musi identyfikować wybarwiającego się samca. Jedynym pewnikiem jest widoczny niebieski kolor który z dnia na dzień staje się mocniejszy.

Link to comment
Share on other sites

w albumie są fotki wybarwiających się saulosi, choć te niebieskawe płetwy mnie zastanawiają, czy aby na pewno to saulosi?

Na płetwach u młodych samców,szczególnie na płetwie grzbietowej pojawia się czarny pasek, a niebieski kolor na pokrywach skrzelowych, dodatkowo samce mają atrapy jajowe, jeśli jesteś pewien, że to saulosi to oczywiście możliwe , że to same samce :D czas pokaże :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zdecydowanie nie.

Cyrrus czytałem teraz twoje wcześniejsze posty i już nie wiem co myśleć. Polecasz jednogatunkowe i przez cały czas zadajesz w innych tematach pytanie o rybke by dorzucić do twoich 7 samców saulosi. Żebyś czasem nie przekombinował. Jeśli chcesz drugi gatunek to 2-3 samce saulosi uważam za max.

Link to comment
Share on other sites

To jest tak Czester - poczytalem posty harisimiego i zacząłem sobie uświadamiać, że może mieć rację. Na razie u mnie tyle samców żyje sobie w zgodzie, ale jak pisze nasz kolega - sytuacja może się zmienić, i zostanie tylko 1 wybarwiony samiec. Spokój w moim akwa może byc tylko czasowy, więc rozważam wprowadzenie 2 gatunku. Oczywiście nie w tej chwili, kiedy wszystko jest ok. To, że sie dopytuję jest zdobywaniem wiedzy na wyrost - może się ona przydać w chwili, kiedy będzie to konieczne. Pytam akurat o politta, ponieważ przez przypadek widzialem je w sklepie w Olsztynie. Sa to bardzo ładne ryby. Sprzedawca polecał, ale jakos nie ufam sprzedawcom - wcisną każdy kit aby sprzedać ryby.

Jeszcze raz podkreślam - to, że czasami pytam na forum o pewne sprawy nie jest wynikiem mojego niezdecydowania i roztargnienia, lecz spowodowane jest braniem pod uwagę rad bardziej doświadczonych kolegów :)


Ale póki co - na razie niech w moim akwa stado saulosi pływa sobie spokojnie dalej :)

Link to comment
Share on other sites

A gdzie kolega widział P. Politt w olsztynie? Ja bym został przy tym co masz będzie bardzo dobrze zobaczysz :D Tak jak pisał czester można przekombinowac. Saulosi to SUPER rybcie :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.