Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie

ponieważ moje nowe Akvamalawi już sobie dojrzewa, a właśnie znalazłem wczoraj sprzedawcę proszę co możecie poradzić z własnego doświadczenia w dobrze właściwej obsady do 260 l akwarium długości 120 cm. Koleś ma dość szeroki wybór, ale mogę do niego pojechać najpóźniej w poniedziałek:

C. afra Gallileya reef  C. afra Jalo Reef c.afra edvardi cobue Champiochromis caraleus yngel Copadichromis Azzareus Copadichromis borleyi kadango red fin Cyrtocara moori Dimidochromis strigatus yngel Iodotropheus sprengare Letrinops marginatus Letrinops Letrinus Letrinops Micrentodon Makokola Reef Labeotropheus fulleborni Labeotropheus trewavase red top Labeotropheus trewavase mc Labidochromis caeruleus ”spec golden” Labidochromis spec. Chisumulue Mveca tom Labidochromis spec. Mbamba bay Labidochromis caeruleus White Nkatha bay Labidochromis Pearlmutt Labidochromis hongi RÖD Melanochromis auratus melanochromis joanjohnsonae likoma Pearl Melanochromis Dialeptos vf + f1 Melanochromis cyaneorhabos maingano melanochromis intermedius metriaclima aurora Metraclima callanoise Bright Blue Metraclima callanoise White pearl Metraclima estherae röd zebra metraclima ob Coral metraclima maisoni Metriaclima Zebra Chilumba Luwino 2 hanner Naevochromis Crysogaster 15 des Nimbochromis fuscotaniatus Nimbochromis venustus Nimbochromis livingstoni Otopharynx lithobathes zimbawe rock kommer mer 15 des 2 igjen Otopharynx big spot Mpombo Petrotilapia yellow nkatha bay 15 des Placidochromis phenochilus Tanzania plathygnathochromis melanonotus f1 Protomelas fenestrata Nkande Protomelas Marginatus Blue Mdoka Protomelas Labridens Lupingo Protomelas Boadzulu Protomelas Taiwan Reef yngel Pseudotropheus Williamsee Blue Lip 15 des Pseudotropheus Crabro Pseudotropheus socolofi Pseudotropheus Acai ngara Pseudotropheus Acai Mary Gold Pseudotropheus zebra Maisoni Reef Pseudotropheus zebra Chisumulue Pseudotropheus lombardoi Pseudotropheus greyshaki Pseudotropheus elongatus flavus Pseudotropheus elongatus Mpanga pseudotropheus elongatus chewere Pseudotropheus tropheops Otter Point MC Pseudotropheus tropheops Chilumba Pseudotropheus tropheops Mauwe Pseudotropheus pollit Pseudotropheus saulosi Pseudotropheus zebra red top Nakantenga

Chciałbym mieć 3 gatunki. Dotychczasowa moja faworyzowana obsada to Iodotropheus sprengerae, Melenachromis cyaneorhabdos, Pseudotropheus saulosi. Jak widać chodziło mi również o odpowiedni dobór kolorystyczny. 

piszcie swoje propozycje z krótkimi uzasadnieniami

pozdrawiam Vitek

Opublikowano

Witaj!

Twoja wybrana obsada jak najbardziej nadaje się do tego zbiornika chociaż są osoby które nie polecają maingano do tego litrażu z racji jego żywiołowego temperamentu zachowania...

Póki nie spróbujesz to się nie przekonasz ;) 

5 godzin temu, Vitek napisał:

Dotychczasowa moja faworyzowana obsada to Iodotropheus sprengerae, Melenachromis cyaneorhabdos, Pseudotropheus saulosi. Jak widać chodziło mi również o odpowiedni dobór kolorystyczny. 

Mała uwaga- 

Melenachromis cyaneorhabdos to już teraz Pseudotropheus  cyaneorhabdos a Pseudotropheus saulosi to już Chindongo saulosi...

 

Możesz też zamiast maingano spróbować z Melanochromis joanjohnsonae lub Labidochromis sp. chisumulae oraz np. Labidochromis perlmutt (moim zdaniem te trzy proponowane gatunki mają piękne samce oraz zarówno samice)...

Opublikowano (edytowane)

@Vitek wiem, że Sprengerae to pewniak ;) z racji tego, że ciężko teraz o dobre Saulosi, jeśli nie masz możliwości zobaczenia tych ryb zanim kupisz, ja bym się nie zdecydował... Labidochromis sp. Perlmutt do Sprengerae będzie bardzo fajnym, pasiastym i rozjaśniającym uzupełnieniem. Do tego może Labidochromis sp. Mbamba Bay?

Edytowane przez MatiK
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, egon44 napisał:

Melenachromis cyaneorhabdos to już teraz Pseudotropheus  cyaneorhabdos a Pseudotropheus saulosi to już Chindongo saulosi...

Wiem to doskonale, ale jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim zacznę używać nowego nazewnictwa. Nie łatwo pozbyć się tego czego człowiek się nauczył i używał przez cały czas ;)

 

2 godziny temu, egon44 napisał:

Możesz też zamiast maingano spróbować z Melanochromis joanjohnsonae lub Labidochromis sp. chisumulae oraz np. Labidochromis perlmutt (moim zdaniem te trzy proponowane gatunki mają piękne samce oraz zarówno samice)...

Brałem te gatunki pod uwagę, może nie w takim układzie akurat. Dzięki za pomoc.

Czekam na inne propozycje

17 minut temu, MatiK napisał:

jeśli nie masz możliwości zobaczenia tych ryb zanim kupisz

Gość się ogłasza, że posiada ryby z odłowu (nie wszystkie oczywiście) i f1 do f2. Więc jakościowo powinny być ok. Zresztą jak tylko pojadę do niego a daleko nie mam będę wiedział czy to cwaniaczek czy nie. Poza tym Norwegowie są ludźmi uczciwymi jeśli chodzi o sprzedaż, chyba że przesiąkli cwaniactwem od Polaków, Rosjan, Litwinów itp. Poza tym popytam na forum

Edytowane przez Vitek
poprawka
Opublikowano

Cynotilapia afra Gallireya Reef (prawdopodobnie Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef)
Chindongo saulosi
Melanochromis dialeptos-rybka rzadko spotykana w naszych akwariach więc swoisty rarytas

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Opublikowano

@Vitek no jeśli masz możliwość podjechać i zobaczyć to po sprawie ;) 

Tylko wydaje mi się, że Saulosi nie jest już od jakiegoś czasu odławiane z jeziora, tylko z hodowli przyjeziornych ze względu na zagrożenie gatunku więc ciężko może być o prawdziwy odłów ;)

Opublikowano
9 godzin temu, Vitek napisał:

Chciałbym mieć 3 gatunki. Dotychczasowa moja faworyzowana obsada to Iodotropheus sprengerae, Melenachromis cyaneorhabdos, Pseudotropheus saulosi. Jak widać chodziło mi również o odpowiedni dobór kolorystyczny. 

...polecam tę obsadę . Sam mam taką w 240 litrach. Jeżeli chodzi o jej walory estetyczne ( kolory )  jest OK . Żywieniowo - OK. Połączenie tych trzech gatunków ze względu na charakter - OK.  W ciemnych klimatach akwa i przy fajnie dobranym oświetleniu myślę ,że będziesz zadowolony z takiej obsady.

Godzinę temu, Vitek napisał:

Gość się ogłasza, że posiada ryby z odłowu (nie wszystkie oczywiście) i f1 do f2. Więc jakościowo powinny być ok.

....osobiście wolałbym jak już F1 czy F2 z tego względu ,że są one niejako już zaaklimatyzowane czyli bardziej odporne na warunki w których przebywają a przez to bardziej odporne na choróbska ( ewentualne). I ponoć F... dłużej żyją ale nie wiem ile w tym prawdy a ile mitu akwarystycznego:)

Opublikowano

Jeśli dobrze zrozumiałem, mieszkasz w Norwegii. Jestem raczej pewny, że ten sprzedawca zaopatrza się w ryby ze Szwecji. Jeśli tak, to masz szanse na dobrej jakości saulosy. Zapytaj. 

Ja proponuję od siebie:

- C.  saulosi

- C. hara

- M. dialeptos (ładna, bardzo ciekawa i nie często spotykana rybka, warto się skusić). 

Opublikowano

Ostatecznie sugerując się waszymi pomysłami zdecydowany na zakupy  pojechałem po pyszczaki. Gość posiada szeroki asortyment. Ryby w różnych rozmiarach. W ryby zaopatruje się  głównie w Szwecji. Tomas jest znany w środowisku malawistów i ma dobrą opinię. Do doboru obsady do mojego Akvamalawi przyczynił się brak w ofercie Chindongo saulosi. Moja obsada to:

Pseudotropeus cyaneorhabdos 1+4

Iodotropheus sprengerae 2+2 + 2 młode (docelowo 2+4 lub 1+3(4))

Labidochromis perlmutt 1+2 

Melanochromis interruptus 10 młodych (docelowo 2+5)

Perlmutt są rewelacyjne. Andrzej to zakup dzięki twojej sugestii. Interruptus to zakup nieplanowany. Nie było w ofercie saulosi więc jak zobaczyłem samice interuptusa nie miałem wątpliwości, że będą w moim Akvamalawi. Wiem 4 gatunki to wielu z was powie za dużo. Ale mimo to spróbuję. Nie krytykujcie tego, spróbuję. Jeśli macie doświadczenie z 4 gatunkami  w 120 cm długości piszcie, te negatywne i pozytywne. Miałem ochotę kupić Melanochromis dialeptos, ale cena mnie odstraszyła skutecznie (b. drogi, rarytas na rynku norweskim podobnie jak na polskim). Piszcie też w kwestii ewentualnej liczebności poszczególnych gatunków, ponieważ nie miałem z nim  styczności poza Pseudotropheus cyanerohabdos. 

 

 

Opublikowano

Przez jakiś czas miałem kiedyś 4 gatunki w 120cm. Były to ryby młode. Dla mnie było za ciasno. Krytykować Cię nie będę,  masz już doświadczenie z Malawi i będziesz wiedział jak zareagować. Może się okazać po jakimś czasie, że jeden z tych gatunków musi opuścić ten zbiornik z powodu agresji. Zobaczysz jak to wyjdzie w praniu i sam wyciągniesz wnioski.

Ryby będziesz miał dobrej jakości. Czekam na zdjęcia samca maingano jak podrośnie.?

  • Dziękuję 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.