Skocz do zawartości

Akwarium po latach .


rafalniski

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 27.07.2017 o 17:11, rafalniski napisał:

@deccorativo zwracam honor.

Ty nie bądz cwana gapa i mojego honoru  się nie tykaj  - to ty przyznaj się do błędu , a jak uzasadnisz swój błąd to mało ważne ,możesz że jesteś daltonistą ale nie możliwe żeby tylko rano czy wieczorem.

Ciekawe pod jaką nazwą te kamienie ci sprzedali  bo serpentynit nie jest drogi:lol:

2 godziny temu, rafalniski napisał:

Według moich obliczeń wydajność całego zestawu filtracyjnego to ok 900 l/h, przy czym obecna konfiguracja kubełka zapewnia największy jak dotąd przepływ wody - poprzednie konfiguracje dawały widoczne gorsze rezultaty.
Wprawdzie 900 l/h stanowi 60% wydajności podawanej przez producenta czyli 1500 l/h (przy czym sama pompa ma 2000 l/h), ale to i tak chyba całkiem dobry rezultat?

Jeśli tam pompa 2000l/h a wytrysk masz 900l/h czyli 45% wydajności pompy to zły rezultat.

Jeśłi jednak producent podaje max wytrysk z kubła przy podstawowych nowych gąbkach i złożach jako 1500l/h to twój sik też jest do d.. bo powinien być bliski tych 1500l/h

Moim zdaniem jako mechanik do baniaka 120cm 240l sik 900l/h to za mało . Na razie jak rybki małe to styknie ale jak podrosną to słabo to widzę.

Wszystko zależy co pod pojęciem wydajności  w l/h podaje producent na swojej stronie

http://aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/19-unimax#dane-techniczne

Nie mam i nie miałem żadnego Unimaxa ale z internetu  wychodzi że 500tka i 700tka mają po dwie pompy.???

http://www.akwarium.net.pl/port/modules/smartsection/print.php?itemid=9

i z tego wynika że Unimax700 jest słabszy od twojego Unimax500.:e_sad:

Ktoś tu nie żle kręci:( aż mu samemu się popie...ło

W przypadku kubłów Fluvala nie ma dwuznaczności - podają wyrażnie wydajność pompy i obok max sik przy złożach standard.

Chyba nigdy nie dowiemy się prawdy - ale dwie pompy po 1000l/h to nie to samo co jedna 2000l/h - będzie ciszej i nie powinien buczeć - chyba tylko na tym polega przewaga tego kubła nad  innymi.

Może ci jedna z 2 pomp nie pracuje ???:huh:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, deccorativo napisał:

Ty nie bądz cwana gapa i mojego honoru  się nie tykaj  - to ty przyznaj się do błędu , a jak uzasadnisz swój błąd to mało ważne ,możesz że jesteś daltonistą ale nie możliwe żeby tylko rano czy wieczorem.

Ok przyznaję - chyba podświadomie chciałem widzieć zielony :) 

17 minut temu, deccorativo napisał:

Ciekawe pod jaką nazwą te kamienie ci sprzedali  bo serpentynit nie jest drogi:lol:

Skały to Dark Grey Stone - http://allegro.pl/15-kg-dark-grey-stone-zestaw-skal-do-akwarium-wro-i6616448054.html

18 minut temu, deccorativo napisał:

Jeśłi jednak producent podaje max wytrysk z kubła przy podstawowych nowych gąbkach i złożach jako 1500l/h to twój sik też jest do d.. bo powinien być bliski tych 1500l/h

Po przeczytaniu tego opisu 700 doszedłem do wniosku, że muszę zrobić test jeszcze raz - poprzedni zrobiłem zaraz po odpaleniu filtra po czyszczeniu i powietrze, które utknęło wewnątrz mogło wpłynąć na wynik pomiaru :) 
Przyznaję gapa ze mnie :) 

Po odpowietrzeniu filtr pracuje szybciej :) na chwilę obecną wydajność wzrosła do ok 1100 l/h.

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Może ci jedna z 2 pomp nie pracuje ???:huh:

Sik na obu wylotach jest taki sam, więc obie pompy pracują.

1500 l/h to wydajność samego kubełka, ja mam jeszcze 2 prefiltry HW-602A na obu wlotach - więc możliwe, że to jest dodatkowym hamulcem mojego filtra?
Zaworów do tych filtrów da się otworzyć tylko na jakieś 80% - sam o tym pisałeś tutaj:

Poza tym na chwilę obecną mam prawie 2 razy więcej ceramiki niż jest potrzebne - za kilka miesięcy, przy czyszczeniu dużego kubła nadmiar będę mógł usunąć - wtedy spodziewam się kolejnego przyspieszenia :) 
Jeżeli to nie pomoże to mam co najmniej 2 opcje :) :
1. Dokupienie do prefiltrów pomp JP-450 G, które są w wersji B - wprawdzie ich wydajność to tylko 400 l/h, ale możliwe że trochę przyspieszą pracę całego układu? 
2. Wymiana prefiltrów na inne lub budowa narurowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedno. 

2 godziny temu, deccorativo napisał:

Fragment z powyższego opisu:
"Zobaczmy z bliska głowicę, czyli zespół napędowy, który kryje w sobie dwie pompy wody. Widać, że wlot jednej z nich ma końcówkę, do której mocuje się przedłużkę. Dlatego woda wyciągana jest na dwóch wysokościach filtra."
Czy pobieranie wody z dwóch wysokości filtra coś daje?
Nie zwróciłem uwagi czy w moim filtrze jest też taka możliwość, w instrukcji też nic o tym nie piszą :) 
Artykuł powstał prawie 11 lat temu :) więc możliwe, że tej funkcjonalności już nie ma :) sprawdzę to przy kolejnym czyszczeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rafalniski napisał:

Ok przyznaję - chyba podświadomie chciałem widzieć zielony :) 

15 godzin temu, deccorativo napisał:

Ciekawe pod jaką nazwą te kamienie ci sprzedali  bo serpentynit nie jest drogi:lol:

Skały to Dark Grey Stone - http://allegro.pl/15-kg-dark-grey-stone-zestaw-skal-do-akwarium-wro-i6616448054.html

Rafał aż przykro to pisać.

W geologii skał nie ma takiej skały Dark Grey Stone - jak w ciemno pisałem masz kupiony za chore pieniądze serpentynit pod zręcznie wymyśloną chwytliwą nazwą.

płaciłeś po 5,5 zł/kg serpentynitu gdy w całej Polsce w składach kamieni masz ten sam po 40-70 gr/kg  wystarczyło poszukać w Gdańsku lub okolicy albo spytać kolegów gdzie są takie składy z tanim kamieniem.

pierwszy lepszy link ci zapodaję - zobacz obrazki to dokładnie twoje skały

http://www.kamienogrodowy.pl/skalka-serpentynit,123.html

Z kubłem już lepiej po odpowietrzeniu i tak może zostać - teraz mi się zgadza to co zapodaje producent z realnym sikiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

W geologii skał nie ma takiej skały Dark Grey Stone - jak w ciemno pisałem masz kupiony za chore pieniądze serpentynit pod zręcznie wymyśloną chwytliwą nazwą.

płaciłeś po 5,5 zł/kg serpentynitu gdy w całej Polsce w składach kamieni masz ten sam po 40-70 gr/kg  wystarczyło poszukać w Gdańsku lub okolicy albo spytać kolegów gdzie są takie składy z tanim kamieniem.

pierwszy lepszy link ci zapodaję - zobacz obrazki to dokładnie twoje skały

http://www.kamienogrodowy.pl/skalka-serpentynit,123.html

Zanim kupiłem skały odwiedziłem najpierw skład kamieni w Gdańsku, ale nie znalazłem tam nic, co by mi się spodobało :) 
Mieli też serpentynit, który ma zielony odcień - u mnie cała skała jest szara.
Według strony, którą podajesz moje skały to Skałka szara: http://www.kamienogrodowy.pl/skalka-szara,127.html więc ta chwytliwa nazwa nie do końca jest wymyślona :) 
Niezależnie od tego, wiem, że przepłaciłem (po negocjacjach skały kosztowały mnie ok 4 zł/kg), ale spodobały mi się i dlatego je kupiłem. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki opanowały praktycznie całe akwarium - szczególnie miejsca które są oświetlone.
Pocieszające jest jednak to, że rybki zaczynają je skubać i pojawiają się już ogniska zielonych glonów, które stopniowo powiększają się :) 
Czekam na dalszy rozwój sytuacji. :) 

Po miesiącu od wpuszczenia rybek stwierdzam, że chyba nie obejdzie się jednak bez dodatkowego falownika - testowałem różne ustawienia wylotów, a i tak gówienka zalegają na dnie, nawet tuż pod samym wlotem rurki filtra (dopiero jak ryby zrobią zamieszanie i wzburzą wodę zostają one zassane).
Rozważam więc zakup falownika Jebao/Jecod SW-2 lub RW-4.
Czy mając 2 wyloty z Unimaxa 500, które mają wydajność po ok 600l/h każdy wystarczy SW-2?
Wiem, że różnica w cenie jest niewielka, ale po pierwsze SW-2 jest mniejszy :), a po drugie (z tego co wyczytałem) to przy akwarium 120 cm RW-4 chodzi zazwyczaj na 3 lub 4 biegu, co chyba odpowiada najwyższym biegom SW-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rafalniski napisał:

Czy mając 2 wyloty z Unimaxa 500, które mają wydajność po ok 600l/h każdy wystarczy SW-2?
Wiem, że różnica w cenie jest niewielka, ale po pierwsze SW-2 jest mniejszy :), a po drugie (z tego co wyczytałem) to przy akwarium 120 cm RW-4 chodzi zazwyczaj na 3 lub 4 biegu, co chyba odpowiada najwyższym biegom SW-2.

Osobiście wybrał bym RW-4 który by pracował u ciebie w zbiorniku na 2-4 biegu niż SW-2 na najwyższym...

Co do wielkości RW-4 to jest on naprawdę malutki i można go porównać do średniej wielkości cytryny ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rafalniski napisał:

Rozważam więc zakup falownika Jebao/Jecod SW-2 lub RW-4.

W moim akwarium pracuje RW-4 z obrotami  ustawionymi na "6" w ośmiostopniowej skali. Mam zbiornik długi na 120cm oraz dużo kamieni,  i przy nastawie "4" nie zamiatało mi wszystkiego dokładnie.
Falownik jest niesłyszalny, nic nie "buczy", nie brzęczy, w przeciwieństwie do falownika JVP-100, który chwilę u mnie popracował i schowałem go do kartonu (było go trochę słychać).  
Reasumując z RW-4 jestem bardzo zadowolony i jeśli miałbym kupować kolejny, kupiłbym właśnie ten.

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ostatnim czasie moje stadko uległo uszczupleniu - od kilku dni nie mogę doliczyć się 3 mniejszych rybek (2 Saulosi i 1 Afry) :) 
Nie znalazłem jednak żadnych śladów zbrodni ani tym bardziej zwłok - przynajmniej w miejscach gdzie sięga wzrok. 
Podejrzewam, że padły ofiarą naturalnej selekcji i stały się pożywieniem dla współlokatorów akwarium :) 
Czy w takich przypadkach zostają jakieś "resztki" które trzeba usunąć z akwarium, czy natura sama się z tym upora? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.