Skocz do zawartości

240 l - bolss007 początki.


bolss007

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie,

Wróciłem z urlopu i pierwsze co to badania wody. Od ostatniego pomiaru czyli od 24.05 minęło 9 dni.

Przez ten czas filtracja pracowała a zbiornik stał sobie zaciemniony. Spodziewałem się że będę mógł w przyszłym togodniu może wprowadzać rybki, tymczasem wyniki mnie zaskoczyły....

Oto one, wprowadzone także w post z wszystkimi wynikami - przeniosłem je do pierwszego postu w temacie żeby nie trzeba było szukać....

Jak to interpretować? Mi nawet ciężko w skalę JBL wpasować kolory NO2 i NO3 - zupełnie nie pasujące odcienie. - poniżej zdjęcia...

NO2= 0,8? 1,0? więcej niż 1,0??

20170602_123115_resized.thumb.jpg.062c43387e718096c2957c6674d56229.jpg

 

NO3 = 40 ppm ??!

20170602_123201_resized.thumb.jpg.64c24f1997b7b6eaaf358fc8b5c435a6.jpg

 

NH4 <0,05 ppm

Czyżby NH4 został zjedzony przez bakterie, teraz NO2 i NO3 zacznie spadać do poziomu który pozwoli na wpuszczenie ryb?

Ile może jeszcze proces potrwać jeśli to prawda? 

Z góry dziękuję bardzo za podpowiedzi.

PS. Czy zna może ktoś jakąś hodowlę w pomorskim i kujawsko- pomorskim którą można polecić lub skąd kupić? Ponawiam pytanie dot. ilości ryb które mam kupić? 

Po 10 hara, rdzawe, saulosi? Poważnie zastanawiam się czy nie zmniejszyć ilości gatunków do 1 -2 ... czy może znacie jakieś ciekawe do obserwacji i interesujące gatunki które można by wpuścic w mój baniak?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 masz poza skalą > 1.0 (witaj w klubie). NO3 może i w okolicy 40 ppm, ja generalnie porównuję sobie barwę dla testu NO3 bez tego stojaka. Aktualnie leci Ci II etap, w którym powinno spadać NO2 i rosnąć NO3. W momencie jak spadnie NO2 praktycznie do ) i urośnie NO3 masz dojrzały baniak i będzie Cię czekać jeszcze podmiana wody.

Ile potrwa ten proces? Nie wiadomo. Jednym krócej, jednym dłużej lub całkiem stanie (tak jak u mnie teraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2017 o 23:18, bolss007 napisał:

Wyniki:

Start (13.05 ): pH= 7,6 KH=19, GH=19, NO2= 0,1 ppm, NO3= 5ppm, NH4= 1,0ppm

Pomiar po 3 dniach (16.05): NO2= 0,35 ppm ; NO3 = 6-7 ppm ; NH4 = 1,0 ppm

Pomiar po kolejnych 4 dniach (20.05)  czyli 7 dni od staru czyli tydzień 5 dni roboczych i 2 weekendu :P = NO2= 0,55 ppm ; NO3 = między 10-15 ppm ; NH4 = 0,5 ppm

Po kolejnych 4 dniach (24.05) czyli 11 dni od startu: NO2= między 0,4-0,5 ppm, NO3 = między 5-10 ppm, NH4= 0,5 ppm 

Po kolejnych 9 dniach (02.06) czyli 20 dni od startu: NO2= między 0,8-1,0 ppm, NO3= 40 ppm ? , NH4<0,05 ppm

Patrząc po dzisiejszym wyniku parametrów wody zrobił bym 30-40% podmiankę wody...

Za dwa dni pomiar i podane wyniki w 1 poście i jak NO2 spadło by do poziomu 0,025- 0,05ppm to bym zarybiał zbiornik...Pomiar NO3 ,NO2 ,NH4 obowiązkowy...

Ale to moje zdanie i nie każdy może się z tym zgodzić ;) 

 

Co do obsady to zakup po 10szt maluchów z każdego gatunku a potem zrobisz redukcję no chyba że ryby cię uprzedzą :) 

Oczywiście możesz iść w dwa gatunki jak tam wolisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz dwie opcje:

opcja Matika  :)

albo opcja egona i od razu bez czekania podmiana ale minimum 50% wody przez ustrojstwo ( stara woda jest bezwartościowa bo w niej nie ma bakterii nitryfikacyjnych po takim czasie no może z 1% ) i zaraz po tym dodanie nowej porcji bakterii - nawet 2-3 ampułki Prodibio Biodigest oraz od razu pomiar NO2 i NO3 by mieć nowy punkt odniesienia.

Ogólnie dojrzewanie  idzie bardzo dobrze , choć znowu jakieś ogromne ilości pożywki się pojawiły bo start był z NO3 =5ppm i powinien się skończyć dawno temu na poziomie NO3 -15-20ppm a ty już masz NO3 znacznie powyżej 40ppm. a jeszcze azotyny NO2 poza skalą.

Nie mogę dojść skąd tyle pożywki się pojawia i to już któryś z kolei kolega startujący. Czyżby pojawiła się w handlu nowa WA 50% a koledzy nie czekają z odczytem NH4 15 minut - no nie wiem gdzie leży błąd.

Tak czy siak czeka cię duża podmiana wody albo i dwie duże więc moim zdaniem nie ma co zwlekać..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deccorativo powiem Ci, że ja startowałem na WA Chempura 25% http://allegro.pl/amoniak-woda-amoniakalna-r-r-25-250-ml-czysty-i6752874401.html

Kolega @luck83 z tego co czytałem również na WA tego samego producenta, tylko on podawał rozstrzał 24-28% amoniaku. Więc może coś jest na rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jello napisał:

Kolega @luck83 z tego co czytałem również na WA tego samego producenta, tylko on podawał rozstrzał 24-28% amoniaku.

Taki przedział (24-28%) jest zawarty na etykiecie szczegółowej, nie mniej, producent  (Chempur) podaje na etykiecie głównej 25%.

 

Tu link do etykiet:

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WA z Leroja, 25%. Tyle że wlewałem powoli i dobijając NH4 do parametru jaki miał być dolewając po trochu.

NH4 czekam nawet dłużej niż 15 minut. 

Czyli zrobię tak: 50% podmiana wody. Pomiar parametrów + Seachem Stability. Piszą że najpierw nakrętka na 40l na świeżą wodę, a potem co tydzień nakrętka na 80l wody. Mam 225 l kubaturowo wody czyli prawie 3 nakrętki wleję.  Potem będę patrzył na wyniki.  Dzisiaj mam jeszcze akurat trochę czasu na to więc nie ma co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT @marcin73m             Super pomysł zarówno koszulka jak i guma w sprayu bo zdecydowanie jestem zdania że wszelkie kolanka, wyloty w kolorze czarnym jakoś zdecydowanie mniej szpecą. Ogólnie wyloty są szare. W kolorze białym są rury(hydraulika) i po delikatnym obniżeniu wylotu jakieś 2 cm tego białego koloru wylądowało poniżej tafli (a biały też jakoś bardziej mnie męczy i rzuca się w oczy niż nawet szary). Tutaj nie chodzi o kilka złotych za kolanko, tylko zwyczajnie średnica rur dostępnych w sklepach budowlanych różni się nieznacznie od średnic typowo akwarystycznych, wiec dokupienie ładnej, akwarystycznej końcówki nie było możliwe. W wolnej chwili mam w planach jeszcze przetestowanie jednej konfiguracji wylotu (tego z lewej strony) więc przy okazji może popracuje jeszcze nad tym kolorem.
    • Albo zadzwonić. Jak porządny sprzedawca to zmierzy i poda.
    • Cześć. Powiem tylko tyle... Bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o biotop Malawi Co do Twojego pytania. Jeżeli nikt z forum nie odezwie się w sprawie wymiarów, to najszybszym sposobem będzie odszukanie sklepu w Twojej okolicy, który posiada te zestawy i podjechanie tam z metrówką. Ew., szukanie informacji po innych forach akwarystycznych, albo obejrzyj filmik na YT Zenona, może on podał jakieś przybliżone wymiary.  
    • Dokładnie Tomku, czarna koszulka termokurczliwa. Tak to wyglądało. A przy ostatnim projekcie użyłem gumy w sprayu. Też dobre rozwiązanie. Kilka warstw i jest trwała powłoka.  
    • Super wszystko się prezentuje. Nie wiadomo, co oglądać - ryby, czy mecze. 😉 Jedyne, co mi "przeszkadza" w tym pięknym projekcie to białe kolanka/wyloty wody. Nie myślałeś o zastąpieniu przezroczystymi, z plexi/akrylu? Zawsze mniej rzucałyby się w oczy. Wiem, że duże średnice są nieprzyzwoicie drogie, ale kilkadziesiąt złotych w porównaniu do kosztu całości to pryszcz. Albo pomalować lub założyć koszulkę termokurczliwą, @marcin73m chyba tak u siebie robił.
    • Dzień dobry. Witam wszystkich szanownych klubowiczów. Startuję ze swoim marzeniem o Malawi.... Wiem takim malutkim Wczoraj kupiłem większość gratów, i czekam na akwa... Zamówiłem Oase High Line 400 i mam pytanie ma ktoś taki zestaw może? W instrukcji ściągniętej od Oase nie ma wymiarów komina, zasysu ile cm od komina i na jakiej wysokości są mocowanie, potrzebne mi to do tła... ktoś mógłby mi pomóc? Btw. witam wszystkich i pozdrawiam. Darek.
    • Msobo oczywiście przy najbliżej okazji wraca do drugiego zbiornika z mbuną. Na chwilę obecną dwie próby wyłowienia tego nygusa zakończyły się moją porażką. Akwarium nie jest zagruzowane, ale żyjąc w samotności dokładnie poznał wszelkie szczeliny w tle strukturalnym i złapanie go nie będzie takie łatwe. Mbune czasami karmię z ręki lub przyklejam im tabletki ze spiruliną. Po dwóch latach ryby mi tam ufają i nie miałem problemu wyjąć ręką konkretnego upatrzonego samca i przełożyć do drugiego akwarium. Msobo oczywiscie będąc sam w nowym akwarium nie był już taki ufny ale teraz przy tylu głodomorach już dużo pewniej i na dłużej podpływał do tafli, także kilka razy ich jeszcze nakarmię i będę próbował go złapać. Poza tym myślę, że pomijając kwestię różnic pokarmowych przez kilkanaście następnych miesięcy byłby w tym akwarium nie do ruszenia. Aktualnie msobo jest totalnie ignorowany i pływa najczęściej w centralnej części akwarium (przywłaszczył sobie teren w okolicach dwóch największych kamieni). Co ciekawe jednymi rybami, które czasami są przeganiane przez msobo są 3 buccochromisy. Upatrzył sobie tylko ten gatunek, a w kierunku bardzo zbliżonego rozmiarem tyrannochromisa i odrobinę mniejszych samic nimbo nawet nie drgnie.  Pomijając kwestię tego Pana, który tylko chwilowo przedłużył pobyt w tym ,,hotelu" od pierwszego dnia rzuca się w oczy zachowanie samca Fossorochromis, który nawet na chwilę nie odstępuje swoich dwóch Panienek. Nawet jeśli jakimś cudem, na chwilę popłynie w innym kierunku, opłynie kamień i straci je z pola widzenia to od razu skanuje teren, cyk i znowu jest już przy dziewczynach i tak całą trójką ,,ramię w ramię" przez kolejne X minut przemierzają zbiornik. Jest to jakaś tam ciekawostka bo gdy popatrzę na moich asów z drugiego zbiornika to tam żaden ,,dżentelmen" nie wytrzymałby bez molestowania koleżanki, a dziewczyny też nie byłby chętne tak pływać w trójkącie tylko wolałyby dać sobie po razie w celu przypomnienia hierarchii. Także na pierwszy rzut oka widać odmienne zachowania, które wcześniej mogłem jedynie zobaczyć na dłuższych filmach z drapieżnikami na YT czy przeczytać na forum. 
    • Całość świetnie się prezentuje, piękne "bandyckie" pyski. 😁 ciekawe, jak tester Msobo się odnajdzie, widać go na czwartym zdjęciu od końca. 😉 Powodzenia, niech ryby rosną zdrowo.
    • Po +/- 60 dniach od zalania zbiornika przyszedł wreszcie czas na mieszkańców. Wcześniej jako zwiadowca/tester warunków w akwarium bardzo długo pływał już samiec m. msobo, a na kilka dni przed wprowadzeniem ryb wpuściłem jeszcze 4 sztuki synodntis petricola (2 dorosle i 2 średnie osobniki). Przy starcie skorzystałem też z drugiego akwarium - kulki maxspect moczyły się tam w filtrze chyba od marca, a po założeniu akwarium stopniowo je dokładałem. Ostatni największy rzut dodałem przed wpuszczeniem ryb. Ogólnie cały cykl azotowy i wstępny okres dojrzewania akwarium przeszedł bez najmniejszych problemów. Dopiero po około 40-45 dniach na tle strukturalnym zaczęły pojawiać się pierwsze wyrazne okrzemki, na pewno przyczyniło się do tego mało intensywne oświetlenie, którego czas został sukcesywnie wydłużany. Przy wpuszczeniu kilkunastu ryb, w świeżym akwarium może oczywiście dojść do pewnego zachwiania parametrów, ale mam nadzieję, że cierpliwość i podjęte przy starcie działania spowodują, że obędzie się bez dużych komplikacji. W poczatkowych planach miałem podzielenie ,,zakupów" na dwie partie aby biologia lepiej zniosła napływ nowych organizmów, no ale jak większość osób zdaje sobie sprawę pozyskanie  drapieżników w akceptowalne zbliżonej wielkości to spore wyzwanie i jeśli jest możliwość skompletowania obsady to grzechem byłoby nie skorzystać. W sobotę 29 czerwca udałem się po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin. Tak zbaczając na jedno zdanie z relacji dotyczących własnego akwarium, muszę przyznać, że fajnie zobaczyć na żywo kilka gatunków, które wcześniej widziałem tylko na stronach: tanganika i malawi si, także zdecydowanie polecam. Co do samej obsady to od wstępnego ,,projektu" i pierwotnej koncepcji do ostatecznego zamówienia, w sumie nic się nie zmieniło.  ###Obsada na obecną chwile: 1) Champsochromis Caereuleus 1+1 2) Fossorochromis Rostratus 1+2 3) Nimbochromis Livingstoni 1+2 4) Buccochromis Rhoadesii 3 szt. (1+2 ???) 5) Dimidiochromis Compressiceps 1+0 6) Tyrannochromis macrostoma 1+0 W sumie na obecną chwilę zagościło u mnie 13 ryb (+ wspomniane wcześniej 4 synodotisy) Docelowo w ciągu najbliższego miesiąca lub maksymalnie dwóch do obsady dojdą na pewno 2 samice dimidiochromis (na obecną chwilę sam samiec, a bardzo ,,potencjalne" samice miałyby z 6 cm więc trochę małe).  Rozważam też: - dołożenie jeszcze 1 samicy Nimbo (doprowadzenie do układu 1+3) - jest też pomysł z samicą tyrano (obecnie sam samiec) Doliczając dwie samiczki dla samca Dimidio w akwarium będzie pływało 15 ryb (nie licząc synodontisów), przy ewentualnym dołożeniu samicy  tyrano (obecnie sam samiec) lub/oraz samicy nimbo licznik obsady zatrzyma się na 16/17. Ogólnie rozważałem zarówno zakup obsady w wersji bardzo młodych osobników (5-7cm) oraz już lekko podrośniętych młodziaków (8-14cm). Ostatecznie okazało się że łatwiej będzie skompletować obsadę w tym drugim rozmiarze,  mając teoretycznie wstępna gwarancję płci (oczywiście niespodzianki są zdarzają). W każdym razie nie licząc Bucco, które mają około 8,5 może 9 cm układ płci u pozostałych gatunków jest jasno ustalony. U Buccochromisów było oczywiście uroczyste zajrzenie ,,pod ogonek" no ale przy tak młodych rybach ryzyko błędu jest ogromne. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Przed wpuszczeniem ryb nie było jakiegoś oficjalnego mierzenia ale jeśli chodzi o samce to Champsochomis ma 15, no może 16cm, Fossorchromis 13/14cm, Dimidiochromis 12/13cm, Nimbochromis 11cm i Tyrannochromis około 9cm. Także niby to jeszcze dzieciaki ale będąc przyzwyczajony do rozmiarów mbuny, można powiedzieć, że już na starcie te większe osobniki ,,to kawał ryby". Od wpuszczenia ryb minęły dopiero 3 doby także ciężko cokolwiek konstruktywnego napisać o zachowaniu, ALE ... Po X latach trzymania mbuny, wcześniej miesożernej Tanganiki czy pielęgnic głównie z Ameryki Południowej można powiedzieć ,,jest bardzo spokojnie". Oczywiście taki stan utrzyma się pewnie tylko do pierwszego tarła, ale zobaczymy, może nie będzie aż tak źle. W każdym razie fajnie wreszcie popatrzeć na tętniący życiem zbiornik. Szczególnie te większe osobniki już cieszą oko i pięknie prezentują się w akwarium. 
    • https://www.olx.pl/d/oferta/labeotropheus-fuelleborni-katale-samice-9-10-cm-CID103-ID10P6rr.html ryby od Darka Gaży.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.