Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dobrze, obsada zaproponowana przez egon44 po przejrzeniu i poczytaniu wygląda bardzo ciekawie.

Tylko ile musiałbym na start kupić hary, rdzawych i saulosi? Ile docelowo mogę trzymać ryb?

Jakieś inne ciekawe obsady? 

 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie,

Wróciłem z urlopu i pierwsze co to badania wody. Od ostatniego pomiaru czyli od 24.05 minęło 9 dni.

Przez ten czas filtracja pracowała a zbiornik stał sobie zaciemniony. Spodziewałem się że będę mógł w przyszłym togodniu może wprowadzać rybki, tymczasem wyniki mnie zaskoczyły....

Oto one, wprowadzone także w post z wszystkimi wynikami - przeniosłem je do pierwszego postu w temacie żeby nie trzeba było szukać....

Jak to interpretować? Mi nawet ciężko w skalę JBL wpasować kolory NO2 i NO3 - zupełnie nie pasujące odcienie. - poniżej zdjęcia...

NO2= 0,8? 1,0? więcej niż 1,0??

20170602_123115_resized.thumb.jpg.062c43387e718096c2957c6674d56229.jpg

 

NO3 = 40 ppm ??!

20170602_123201_resized.thumb.jpg.64c24f1997b7b6eaaf358fc8b5c435a6.jpg

 

NH4 <0,05 ppm

Czyżby NH4 został zjedzony przez bakterie, teraz NO2 i NO3 zacznie spadać do poziomu który pozwoli na wpuszczenie ryb?

Ile może jeszcze proces potrwać jeśli to prawda? 

Z góry dziękuję bardzo za podpowiedzi.

PS. Czy zna może ktoś jakąś hodowlę w pomorskim i kujawsko- pomorskim którą można polecić lub skąd kupić? Ponawiam pytanie dot. ilości ryb które mam kupić? 

Po 10 hara, rdzawe, saulosi? Poważnie zastanawiam się czy nie zmniejszyć ilości gatunków do 1 -2 ... czy może znacie jakieś ciekawe do obserwacji i interesujące gatunki które można by wpuścic w mój baniak?

Pozdrawiam!

Opublikowano

NO2 masz poza skalą > 1.0 (witaj w klubie). NO3 może i w okolicy 40 ppm, ja generalnie porównuję sobie barwę dla testu NO3 bez tego stojaka. Aktualnie leci Ci II etap, w którym powinno spadać NO2 i rosnąć NO3. W momencie jak spadnie NO2 praktycznie do ) i urośnie NO3 masz dojrzały baniak i będzie Cię czekać jeszcze podmiana wody.

Ile potrwa ten proces? Nie wiadomo. Jednym krócej, jednym dłużej lub całkiem stanie (tak jak u mnie teraz).

Opublikowano
Dnia 8.05.2017 o 23:18, bolss007 napisał:

Wyniki:

Start (13.05 ): pH= 7,6 KH=19, GH=19, NO2= 0,1 ppm, NO3= 5ppm, NH4= 1,0ppm

Pomiar po 3 dniach (16.05): NO2= 0,35 ppm ; NO3 = 6-7 ppm ; NH4 = 1,0 ppm

Pomiar po kolejnych 4 dniach (20.05)  czyli 7 dni od staru czyli tydzień 5 dni roboczych i 2 weekendu :P = NO2= 0,55 ppm ; NO3 = między 10-15 ppm ; NH4 = 0,5 ppm

Po kolejnych 4 dniach (24.05) czyli 11 dni od startu: NO2= między 0,4-0,5 ppm, NO3 = między 5-10 ppm, NH4= 0,5 ppm 

Po kolejnych 9 dniach (02.06) czyli 20 dni od startu: NO2= między 0,8-1,0 ppm, NO3= 40 ppm ? , NH4<0,05 ppm

Patrząc po dzisiejszym wyniku parametrów wody zrobił bym 30-40% podmiankę wody...

Za dwa dni pomiar i podane wyniki w 1 poście i jak NO2 spadło by do poziomu 0,025- 0,05ppm to bym zarybiał zbiornik...Pomiar NO3 ,NO2 ,NH4 obowiązkowy...

Ale to moje zdanie i nie każdy może się z tym zgodzić ;) 

 

Co do obsady to zakup po 10szt maluchów z każdego gatunku a potem zrobisz redukcję no chyba że ryby cię uprzedzą :) 

Oczywiście możesz iść w dwa gatunki jak tam wolisz...

Opublikowano

Moim zdaniem masz dwie opcje:

opcja Matika  :)

albo opcja egona i od razu bez czekania podmiana ale minimum 50% wody przez ustrojstwo ( stara woda jest bezwartościowa bo w niej nie ma bakterii nitryfikacyjnych po takim czasie no może z 1% ) i zaraz po tym dodanie nowej porcji bakterii - nawet 2-3 ampułki Prodibio Biodigest oraz od razu pomiar NO2 i NO3 by mieć nowy punkt odniesienia.

Ogólnie dojrzewanie  idzie bardzo dobrze , choć znowu jakieś ogromne ilości pożywki się pojawiły bo start był z NO3 =5ppm i powinien się skończyć dawno temu na poziomie NO3 -15-20ppm a ty już masz NO3 znacznie powyżej 40ppm. a jeszcze azotyny NO2 poza skalą.

Nie mogę dojść skąd tyle pożywki się pojawia i to już któryś z kolei kolega startujący. Czyżby pojawiła się w handlu nowa WA 50% a koledzy nie czekają z odczytem NH4 15 minut - no nie wiem gdzie leży błąd.

Tak czy siak czeka cię duża podmiana wody albo i dwie duże więc moim zdaniem nie ma co zwlekać..

 

Opublikowano (edytowane)
8 minut temu, jello napisał:

Kolega @luck83 z tego co czytałem również na WA tego samego producenta, tylko on podawał rozstrzał 24-28% amoniaku.

Taki przedział (24-28%) jest zawarty na etykiecie szczegółowej, nie mniej, producent  (Chempur) podaje na etykiecie głównej 25%.

 

Tu link do etykiet:

 

Edytowane przez luck83
Opublikowano

WA z Leroja, 25%. Tyle że wlewałem powoli i dobijając NH4 do parametru jaki miał być dolewając po trochu.

NH4 czekam nawet dłużej niż 15 minut. 

Czyli zrobię tak: 50% podmiana wody. Pomiar parametrów + Seachem Stability. Piszą że najpierw nakrętka na 40l na świeżą wodę, a potem co tydzień nakrętka na 80l wody. Mam 225 l kubaturowo wody czyli prawie 3 nakrętki wleję.  Potem będę patrzył na wyniki.  Dzisiaj mam jeszcze akurat trochę czasu na to więc nie ma co czekać.

Opublikowano
6 minut temu, bolss007 napisał:

Czyli zrobię tak: 50% podmiana wody. Pomiar parametrów + Seachem Stability.

A z czystej ciekawości na jakich bakteriach startowałeś?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.