Skocz do zawartości

Spadek GH i KH wody w akwarium


Wisz

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Wisz napisał:

Czytałem, że KH poniżej 5 może spowodować skoki pH związane chociażby z rozpuszczaniem CO2 w wodzie. Jeśli jest, jak piszesz, to dlaczego woda RO z KH zero ma niestabilne pH? Co prawda rozpuszczenie CO2 powoduje powstanie jonów HCO3 i następnie podniesienie pH, ale chodzi właśnie o to, żeby zabezpieczyć akwarium przed skokami odczynu, a nie tylko przed samym obniżeniem.

Na którymś forum przeczytałem, że człowiek zbił Kh niemal do zera, a i tak Ph zjechało mu minimalnie i nie wiedział jak je ruszyć dalej. Jest to ekstremalny przykład, ale przykładów z trudnościami w zbiciu Kh przy naszej kranówie jest bardzo dużo. W tym kontekście nie musisz się obawiać, że Kh Ci nadmiernie spadnie.

Dodanie CO2 obniża Kh, ale żeby było to znaczące, to musiałaby być to ilość zabijająca ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pozner napisał:

Na którymś forum przeczytałem, że człowiek zbił Kh niemal do zera, a i tak Ph zjechało mu minimalnie i nie wiedział jak je ruszyć dalej.

Krzysiek tu musisz wziąć poprawkę na jakość naszych testów. Teoretycznie nie możliwości aby Kh było wyższe od Gh bo jest jego składową a w praktyce dodając sporo sody testy pokażą wyższą wartość Kh niż Gh :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eljot napisał:

Krzysiek tu musisz wziąć poprawkę na jakość naszych testów. Teoretycznie nie możliwości aby Kh było wyższe od Gh bo jest jego składową a w praktyce dodając sporo sody testy pokażą wyższą wartość Kh niż Gh :) .

Bo sztucznie podbijasz, w krótkim czasie, Ph i Kh. Czy tak? Ciekawe, czy po pewnym czasie Gh nie wyrównuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale znowu mieszamy twardość węglanową, którą tworzą węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu z zasadowością wody, za którą są odpowiedzialne wszystkie wodorowęglany, też te z sody oczyszczonej. Więc może być taka sytuacja, że woda o KH 0, czyli bez twardości węglanowej będzie miała duży bufor pochodzący z NaHCO3.

17 minut temu, eljot napisał:

Teoretycznie nie możliwości aby Kh było wyższe od Gh bo jest jego składową a w praktyce dodając sporo sody testy pokażą wyższą wartość Kh niż Gh :) .

Jasne, że KH nie może być wyższe od GH, ale nasze testy NIE MIERZĄ TWARDOŚCI tylko ZASADOWOŚĆ, czyli właśnie wielkość bufora, który utrzymuje nam stabilne pH.

I nie ma możliwości, żeby bez bufora utrzymać stabilne pH.

15 minut temu, pozner napisał:

Bo sztucznie podbijasz, w krótkim czasie, Ph i Kh. Czy tak? Ciekawe, czy po pewnym czasie Gh nie wyrównuje się.

Nie, bo dodajesz wodorowęglanu sodu, który jest składnikiem bufora wody, a nie jej twardości. I nie ma wpływu na GH.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wisz napisał:

 

Panowie, ale znowu mieszamy twardość węglanową, którą tworzą węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu z zasadowością wody, za którą są odpowiedzialne wszystkie wodorowęglany, też te z sody oczyszczonej. Więc może być taka sytuacja, że woda o KH 0, czyli bez twardości węglanowej będzie miała duży bufor pochodzący z NaHCO3.

 

Dokładnie tak jak piszesz trochę upraszczamy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny masz cały czas, więc tu niespodzianek nie masz co się spodziewać, a co do wody, to nie wiem, co by musiało się stać, żeby znacząco ruszyło Ph. Nie jestem chemikiem, ale takie niespodzianki w wodociągach są, według mnie, mało prawdopodobne, a jeśli już, to mogą mieć wpływ na inne parametry, nie na Ph. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.