Skocz do zawartości

Filtr narurowy


Thomas

Rekomendowane odpowiedzi

Pytań c.d.

Na podstawie tego co znalazłem na forum składam swojego narurowca do 375l.

Przygotowałem schemat, większośc gratów zakupiłem ale mam jeszcze kilka wątpliwości.

58e34e658de03_2017-04-0409_41_57.thumb.jpg.1c52724f57a72ad18ae4214d13f41c7c.jpg

Instalacja pvc 3/4, pompa ibo beta 25/60.

I teraz pytania:

1. Kranik przed pompą, tak wyczyałem żeby nie zapowietrzać pompy przy wymianie filtrów ect. 

Spuszczanie wody wiadomo grawitacyjnie sobie leci ale czy jak na kranik załozę wąż ogrodowy 1/2 cala 10m długości to czy sama grawitacja sobie poradzi? czy lepiej drugi kranik za pompą?

2. Jak lepiej założyc pompę i jakie ma to znaczenie wlot wody na górze a wylot na dole czy odwrotnie tak jak na rysunku? Czy jest to bez znaczenia?

3. Czy przy sekcji biologicznej potrzebny jesy by-pass z zaworem czy dobrze jest jak jest? Tu już się pogubiłem - różne schematy różne opinie. Jeden filtr zostawiam pusty na ewentualne "coś".

4. Podpięcie do dolewki za filtrem z Purolite A520. Ustrojstwo w łazience i wężykiem 3/8 czyba 6mm do trójnika. 

Były opinie aby nie puszczać wody kranowej przez filtry zaistalowane w akwarium.

Proszę o wszelkie opinie i sugestie (nawet te wydawałoby się oczywiste) bo może o czymś zapomniałem albo po prostu nie wiem a nie chciałbym tego cholerstwa zaraz rozbierać i przerabiać :) 

Edytowane przez Thomas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co poniektórym kolegom z Warszawy Purolite A520E nie działa albo może dokładniej działa tak  na pół gwizdka :( nazywamy to w skrócie - "efekt wody z Ursynowa" a możliwe że dotyczy całej wody z SUW Centralna z ul. Filtrowej nie wiem jaka to ta twoja Warszawa - może Marki a może już Lesznowola ?:D

Z biologią to nic nie proponuję - proponuję tylko kranik na tym pustym korpusie by ci woda nie omijała Matrixa..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Ursynów ? To znaczy że z tej czarodziejskiej wody nie da się zbić wystarczająco azotanów? Co w takim przypadku? Dwa razy więcej puro? 2 korpusy? czy są jakieś inne rozwiązania? I czy jest wtedy sens puszczanie wody na dolewkę z "ustrojstwa"?

A ten trzeci w biologii może być zasypany jakąkolwiek ceramiką aby nie był pusty (albo zupełnie bez niego) i może być wtedy bez zadnych by-pasów z zaworami? Może cała woda iść przez matrix, czy musi być regulacja przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u nas choć czasem są wahnięcia, to w kranie zasadniczo leci No3 około 5ppm. Więc nie musisz na wstępie przy dolewkach go zbijać. Samo Purolite klaruje wodę, więc możesz je trzymać w jednym z korpusów, jednak na zrzucanie No3 nie możesz liczyć.

Chwilę podziała i za kilka dni leci z tego 20-30ppm No3 :(

Ja mam jedno akwarium z Purolite a drugie bez i w zasadzie nawet i do tej klarowności można się przyczepić.

Bądź też przygotowany na mega wysypy okrzemek, które nie znikają z czasem i skały będą wciąż brązowe, nie wiem jak u @michal_j bo on zdaje się ma Helmety, ale problem z kranówą ma taki jak ja. Często też woda staje się mętna, ale z tym akurat Michał sobie poradził, a ja mam pewną koncepcję do zrealizowania latem i pewnie też sobie poradzę.
Niemniej wszystko dla ludzi i masę akwariów pracuje na wodzie z ursynowskiego kranu, więc nie ma co demonizować :)

I pozdrawiam sąsiada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wlasnie takie rozwiazanie jak Ty. Po trzy korpusy biologii i trzy mechaniki, bez zadnych bypasow ( tylko ja mam wszystko na rurach 32mm) mierzylem przeplyw na wszystkich korpusach pustych i otwartym zaworze na purolite (dokladnie tak jak u Ciebie) i wyszlo 995l/h na pompie ibo 25/60 na pierwszym biegu. Potem zasypalem matrixem, ceramika i susbstratem, wlazylem mechaniki z owatoliny i przepustowosc nic nie spadla. Zamknalem oczywiscie zawor na purolite i wszystko idzie przez ceramike. Z przepustowosci jestem mega zadowolony. 

Edytowane przez mlody.czub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzy filtry z biologią ;) 

Pytałem o by-pass ponieważ gdzieś przeczytałem ze woda przez biologię lepiej zeby przepływała wolniej niż szybciej...

Purolite zostaje jak jest, jak nie zbije No3 to może przynajmniej wodę wyklaruje ;) 

A jak macie rozwiązaną podmiankę wody? Wpinacie się gdzieś z dolewką w układ czy bezpośrednio z gory do baniaka? Spuszczanie to wiadomo przez kranik.

I tu wracamy do pierwszego pytania...

Co do okrzemek to fakt do tej pory miałem przez cały czas. Obecnie ryby sa w zbiorniku zastępczym  ze słabym oświetleniem ledowym (wcześniej T5) i dorzuciłem 10 szt. military helmet i się uspokoilo. Chociaz ani razu nie widziałem ślimaka na szybie...

Pleziorro pochwal się może koncepcją... :) Może będę mogl coś zastosować odrazu u siebie aby potem nie przerabiać. ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.