Skocz do zawartości

Piasek rzeczny - przygotowanie


d3sign

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam 50 kg piasku rzecznego zakupionego w skladzie budowlanym. Piasek jest już przepłukany z wszelkich nieczystosci widocznych golym okiem. A co z usunieciem metali ciezkich i bakterii?

Stosować płukanie w tiosiarczanie sodu czy jest to zbedne? Jesli trzeba stosowac tiosiarczan sodu to rozrobic go mozna tylko w wodzie destylowanej?

Czy warto przed tiosiarczanem dodac także płukanie w chlorze np. ACE? Jesli tak to w jakich propocjach?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie piasek rzeczny z tym, że sam go osobiście z rzeki "pobierałem" :D Ja płukałem wyłącznie kranówką, kilkukrotnie i dokładnie słuchawką prysznicową ciągle mieszając. Z tym, że u mnie rzeka jest jedną z najczystszych w Polsce i mieszkam kilka km od samego źródła. Bez problemu można spotkać u nas raka :) Ale oczywiście piasek piaskowi nie równy, nigdy nie wiadomo co za ustrojstwo może w nim siedzieć także lepiej na początku zrobić więcej niż potem żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzenie piasku - ma na celu usunięcie bakterii, które w większości zginą w temperaturze, ja jednak za namową kolegów z forum, jako, że mam piasek z Wisły, czyli niezbyt czystej ;) rzeki, zastosowałem dodatkowo płukanie w tiosiarczanie sodu. Płukanie to miało na celu zneutralizowanie, związków metali ciężkich. To kosztuje grosze (poza dodatkową robotą) więc myślę, że warto poświęcić ten czas i być spokojnym. W końcu piach przygotowujemy raz a potem już tylko cieszy oko :)

Dawkowanie i sposoby masz opisane na mailu, decyzję zostawiam Tobie Łukaszu.

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tottinho10 napisał:

Z tym, że u mnie rzeka jest jedną z najczystszych w Polsce i mieszkam kilka km od samego źródła.

Wisla w Warszawie zdecydowanie rozni się od Twojej rzeki :) Jak płukałem swój piasek wodą to na początku niezła piana się tworzyla :) 

Dla pewności aby wszystko było OK pójdę za radą @Pleziorro i zrobię płukanie w roztworze tiosiarczanu sodu z wodą destylowaną w temperaturze okolo 90 C. Woda destylowana już zakupiona, tiosiarczan sodu w drodze (allegro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.