Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium zalane wodą z ustrojstwa, w baniaku jedynie woda, sprzęty, kilka docelowych kamieni (gnejsy) i... rybka, która pływa 
Odpalony kubeł HW302 i prefiltr (oba bez wkładów rzecz jasna), grzałka przepływowa, i cyrkulator.
Wszystko, co chodziło w poprzednim "skazonym" baniaku, a zostało zdezynfekowane perhydrolem, wyszorowane, kilkukrotnie opłukane bieżącą wodą i potraktowane wrzątkiem (wiem, brzmi powoli jak paranoja, no ale...).
Rybka pływa już ponad 3 godziny.. i - odpukać - nic nie wskazuje na to, aby coś jej dolegało (przypomnę, że poprzednio ryby padły mi po 30-40 minutach).

W międzyczasie tez podjąłem decyzję o całkowitej rezygnacji z PCV w baniaku. Tym samym, wyeliminuję wszystko, co było w poprzedniej edycji zbiornika, a mogło przyczynić się do zatrucia ryb. 
Jako tło użyję sprawdzonego tła strukturalnego płaskiego, wskazanego w poście nr 7 niniejszego tematu. 

Dodatkowo, zrezygnuję ze startu na WA, na  rzecz poleconego przez kolegę @egon44i sprawdzonego przeze mnie już BactoActive (może i przesadzam z ostrożnością, ale już postanowiłem - cholera wie, czy ta WA 25% Dragon, którą zakupiłem, nie była felerna.... ;) ). 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja z dzisiaj: rybka "testowa" nadal żwawo pływa, więc wszystko wskazuje na to, że trucizny nie ma.
Niech ten cały układ pochodzi kilka dni i w sobotę wystartuję od nowa baniak.

PS. Z tego tematu robi się już brazylijska telenowela... :) ,  ale dobrze jest mieć wsparcie i doradztwo ze strony bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dno jako podkład dam pleksi lub kratki zlewozmywakowe przeźroczyste (z wiadomych przyczyn mam uraz do spienionego pcv).
Jeśli chodzi o podłoże, zamówiłem ten piasek, 1 worek 25kg  - http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-do-filtra-0-8-1-2-25kg-atest-pzh-i6306513539.html?snapshot=MjAxNy0wNS0wNVQwOTowODo1OC41MTFaO2J1eWVyOzlhNzY4N2FjOTdmYTY5MmIxNjY3MDE1ZjhlM2JjMTJkZjZkYzA5NDRmZjIyNDc1OWNjN2JmMzY0OWI5ZTU0NDA%3D


Kolejność działań następująca. :
- ustawienie baniaka
- bezklejowy montaż tła strukturalnego
- podkład pod podłoże
- kamienie/aranżacja
- piasek
- sprzęt wewnątrz baniaka
- woda z ustrojstwa
- start cyklu
- ;) 

Edytowane przez luck83
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubolewam nad faktem odległości :(



Zanim jednak pojawi się obsada, muszę przygotować dobrze filtrację, a już teraz przy tej jednej rybce widzę, że jej odchody owszem są zamiatane pod wlot do filtra (będącego jednocześnie wlotem do prefiltra, zamontowanego przed biologiem), ale nie wszystkie są zasysane. I mam zagadkę, bo mam kubeł HW302, który teoretycznie ma przepływ 1000 l/h, nie ma w nim złoży, a w prefiltrze nie ma gabek, i mimo to jest problem z zasysaniem nieczystości. Założyłem testowo gąbkę na zasysie i co prawda widać na jej powierzchni, że zaciągane są (przyklejają się) jakieś nieczystości, ale i tak nie wszystkie. 

Chciałem rozwiązać filtrację w taki sposób, że przed biologiem HW302 mam przewidziany prefiltr HW603a, natomiast w baniaku cyrkulacje zapewnia mi Jebao/Jekod RW-4 i robi to znakomicie (wszystkie syfki zataczają koło wokół szyb i zatrzymują się pod wlotem do  biologa/prefiltra). Być może, jeśli pojawi się piach,  syfki  będa kursowały na poziomie o kilka cm wyżej niż teraz i wówczas znajdą się kilka milimetrów pod wlotem do prefiltra i wówczas będą zaciągane .. (?).

- Co radzicie?
Nie chcę pakować dodatkowych klamotów do baniaka. Obawiam się jednak, że bez dodatkowego mechanika nie da rady przy docelowej obsadzie ryb. 


 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem poniższe tło (jest płaskie, praktycznie nie odstaje od tylnej szyby). Wybrałem takie celowo, aby zaoszczędzić miejsca w baniaku, gdyż mam jedynie 40cm głębokości (mimo, iż kusiły mnie tła bardziej uwypuklone, za którymi właśnie można by schować sprzęt).
Ostatecznie jak obecny układ filtracji nie da rady, to dołożę coś typu aquael unifilter 1000 lub aquael turbofilter 1000, do wspomagania. 

Ale, tak jak mówisz, zobaczymy po odpaleniu za kilka dni jaka będzie sytuacja.

 

tlo4.jpg.3d1a01cccae828870a5990730b588389.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.