Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, egon44 napisał:

oddaj wodę z kranu do badania laboratoryjnego

Nie wiem czy kojarzycie z innego mojego tematu, tam miałem akwarium 112 litrów, woda z kranu ta sama i zero jakichkolwiek problemów. 
Fakt, że w tamtym akwarium nie miałem żadnych klejów wewnatrz, żadnych łupków itp. Tło było z czarnej folli klejone od zewnątrz, w baniaku wapienie białe/czerwone/zielone/muszle barnacle i żwirek kwarcowy 1-2mm. Tyle w temacie. Pięknie chodziło, woda kryształ, zero problemów. 
Dopiero po przesiadce na duży baniak zaczęła się jazda..

Teraz, pozner napisał:

Może ten sprzedawca od łupków z tła spryskał, wymył te łupki jakimś preparatem, żeby atrakcyjniej wyglądały. Takim łupkiem wykłada się murki, ściany, itp. Może chciał uatrakcyjnić swój produkt, takie życzy się robi. Zwykłe mycie mogło nie usunąć tego preparatu. Nie wiem, to takie luźne przypuszczenia.

Wiesz, możesz mieć rację... Bo przypominam sobie właśnie, że za każdym razem gdy myłem te łupki od niego (a kupiłem od tego sprzedawcy dwukrotnie i dwukrotnie te same łupki użyłem na tło) pod bieżąca wodą, łupki pod wpływem wody stawały się jakby śliskie (żona też zwróciła na to uwagę). Tę śliskość szybko dało się zmyć, i były szorstkie, jak normalny kamień umyty w wodzie. Teraz, jak wsadzę rękę do baniaka, znowu mają śliski nalot i cholera wie, czy to one nie emitują czegoś... 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na szczęście skałki z lasu wytargałem, ale Twój przypadek skłonił mnie do użycia testowej rybki po dojrzeniu zbiornika, może to i nie jest zbyt pochwalane ale jakby było coś nie tak to jedna rybka trafi to wiecznego świata spiruliny a nie cała obsada. Czekam tylko na szafkę bo zbiornik będę miał w poniedziałek i wreszcie zacznie się moja przygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast rybki możesz użyć rozwielitek, ja tak będę robił następnym razem.. 

Kamienie do baniaka zamierzam wziąć z lokalnego składu kamienia na ul. Kartuskiej 246 w Gdańsku, albo ze  swojego ogrodu (mam ich tam z 3-4 tony różnej maści i kształtów) - na pewno będzie to bezpieczniejsze, niż kupowanie z niewiadomego źródła. 

W sieci chcę kupić jedynie ten piasek, polecany przez kolegę @egon44 http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-do-filtra-0-8-1-2-25kg-atest-pzh-i6306513539.html?snapshot=MjAxNy0wNS0wNVQwOTowODo1OC41MTFaO2J1eWVyOzlhNzY4N2FjOTdmYTY5MmIxNjY3MDE1ZjhlM2JjMTJkZjZkYzA5NDRmZjIyNDc1OWNjN2JmMzY0OWI5ZTU0NDA%3D

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Zygi napisał:

Ja na szczęście skałki z lasu wytargałem, ale Twój przypadek skłonił mnie do użycia testowej rybki po dojrzeniu zbiornika, może to i nie jest zbyt pochwalane ale jakby było coś nie tak to jedna rybka trafi to wiecznego świata spiruliny a nie cała obsada. Czekam tylko na szafkę bo zbiornik będę miał w poniedziałek i wreszcie zacznie się moja przygoda.

Myślę że nie ma nic złego w tym że do świeżo dojrzałego zbiornika wrzucisz rybkę "testową", lepiej chuchać na zimne niż stracić całą obsadę.

luck83 ja mam ten piasek, ale akwa jeszcze nie zalane.

Edytowane przez Kubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, luck83 napisał:

Kupowałem zdalnie, przez Allegro. Wysłałem mu już zapytanie w tej sprawie, zobaczymy co odpisze.

Na moje pytanie do sprzedawcy:

"Witam,
Czy ten łupek przed sprzedażą jest czymś myty, odkażany, spryskiwany? 
Jesli tak, to jaki preparat Państwo stosujecie? "

uzyskałem odpowiedź:

"Witam wystarczy go umyć w ciepłej wodzie nie ma potrzebny nic więcej robienia.
.... Nie nic z nim nie robimy. On do nas przyjeżdża raz czysty raz brudny zależy od pogody na kopalni pozdrawiam. Pozdrawiam"

 

 

 

8 minut temu, Kubeq napisał:

luck83 ja mam ten piasek, ale akwa jeszcze nie zalane.

A jak on się płucze? Dużo czasu poświęciłeś? - Ile kg wsypałeś? 

Piasek Kreisel z Castoramy, który miałem, wszedł do baniaka w ilości ok. 22kg . Płukałem to wszystko dobre 1,5 godziny aż uzyskałem klarowność wody zlewanej z miski po każdej porcji piachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, po tych wszystkich perypetiach i z taką zagwostką odpalił bym czyste akwarium, same filtry z nowymi wkładami biologicznym. Wrzucił bym rybkę startową. A potem dokładał w odstępie jednego dnia poszczególne elementy. Czyli najpierw tło, potem kamienie, potem piasek. Start przeprowadził bym na rybkę kamikadze, po dawnemu, bo i w WA może być coś trującego...

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, spiochu napisał:

Start przeprowadził bym na rybkę kamikadze, po dawnemu, bo i w WA może być coś trującego..

Start zamierzam przeprowadzić na BactoActive, tak jak poprzedni zbiornik 112l, zgodnie z ówczesną rekomendacją kolegi @egon44 Wówczas cykl zamknąłem w dwóch tygodniach i przebiegło wszystko bez żadnych komplikacji. 

Co do etapowania dodawania nowych elementów do baniaka, tez tak chcę zrobić - sukcesywnie co dzień/dwa dokładać kolejno nowe elementy. Inaczej tego nie sprawdzę, jak tylko w ten sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, luck83 napisał:

A jak on się płucze? Dużo czasu poświęciłeś? - Ile kg wsypałeś? 

Piasek Kreisel z Castoramy, który miałem, wszedł do baniaka w ilości ok. 22kg . Płukałem to wszystko dobre 1,5 godziny aż uzyskałem klarowność wody zlewanej z miski po każdej porcji piachu.

Weszło mi do baniaka 27 kg , czyli 1 worek + 2 kilo , kupiłem 2 worki więc jak coś jeden worek delikatnie nie pełny(23 kg )mam  na handel :D 

Co do płukania to każdą porcję płukałem średnio około 6 razy, aż do czystej wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.